-
Nyolc nemzetiségi önkormányzat kezdte meg a munkát
Az új ciklusban összesen nyolc nemzetiségi önkormányzat képviselői kezdték meg munkájukat. A székesfehérvári kisközösségeket segítő testületek elnökeivel szerdán délután találkozott dr. Cser-Palkovics András.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
A közlekedés volt az egyik legfontosabb téma az Öreghegyi lakossági fórumon, ahova szerdán kora este Östör Annamária a 12. számú választókörzet önkormányzati képviselője várta a városrészben élőket. Szó volt arról, hogy várhatóan a jövő évi városi költségvetés tartalmazza majd a Nagyszombati felújításának első ütemét, a Pozsonyi út teljes felújítására pedig 2025 március végéig nyújtja be pályázatát Fehérvár.
2024.11.20. -
Modern eszközöket kaptak
A Soponyai Iskoláért Alapítvány és a Kodolányi János Egyetem együttműködésében a Magyar Falu Program támogatásával modern élménypedagógiai eszközökkel gazdagította a Zichy János Általános Iskola felszereltségét.
2024.11.22. -
Előadás a genetikai módosításokról
A genetikai módosításokról és a GMO-król hallhattak előadást az érdeklődők a Mathias Corvinus Collegium Székesfehérvári Képzési Központjában. Az előadó ezúttal Toldi Ottó, az MCC Klímapolitikai Intézetének vezető kutatója volt.
2024.11.22.
Délután 25 nyílt és 16 zárt napirendi ponttal folytatódott a Közgyűlés
Elfogadott költségvetési koncepció, új bérlakások és autóbuszjáratok - közgyűlés délelőtt
Növekvő iparűzési adóbevétel, fontos együttműködések - polgármesteri sajtótájékoztató
Délután három órakor a Magyar Közút Kht. Fejér Megyei Területi Igazgatóságával közlekedésbiztonsági beruházásokban történő együttműködési megállapodás megkötéséről tárgyalt és folytatta munkáját a város képviselőtestülete. Szó volt délután a Kríziskezelő tavalyi tevékenységéről, levették a napirendi pontok közül a Fejérvíz Rt. alapító okiratának módosítását, megszavazták a Magyar Történeti Városok és Térségek Szövetségéhez való csatlakozást, támogatták a képviselők a mongol Erdenet várossal való partnerkapcsolati megállapodást. A Közgyűlés elfogadta hét bizottság éves beszámolóját és a térfigyelő kamerák működésének tapasztalatairól is tárgyaltak a városatyák.
Délután három órakor a Magyar Közút Kht. Fejér Megyei Területi Igazgatóságával közlekedésbiztonsági beruházásokban történő együttműködési megállapodás megkötéséről tárgyalt és folytatta munkáját a város képviselőtestülete. A közútkezelő által gondozott utakon az elmúlt évben ugyanis több jelzőlámpás kereszteződés épült (Budai út, Újcsóri út) és az elkerülő átadásával több főút városi szakasza januártól városi kezelésbe kerül. A napirendi pont szerint a jelzőlámpákat közösen üzemelteti a kht. és a város. A testület egyhangúlag elfogadta a javaslatot. A napirendi ponthoz kapcsolódóan Rockenbauer Lajos felsővárosi képviselő a Berényi úti kereszteződések forgalombiztonsága érdekében szólelt fel, Szigli István a Feketehegy-Szárazrét képviselője az Újcsóri út három lekanyarodó sávjának megépítésének felgyorsítását kérte. Nagy Zsolt a Közlekedési Iroda vezetője válaszában elmondta, hogy tárgyaltak már többször a közútkezelővel és természetesen levélben is kéri majd a város a közútkezelőt az építkezés mielőbbi megkezdésére.
Tárgyalt a Közgyűlés volt a Fejérvíz Rt. Alapító okiratának módosításáról. Farkas László ügyrendi javaslata az volt, hogy vegye le napirendről a témát, amit megszavazott a Közgyűlés és nem tárgyaltak az alapító okirat módosításáról.
A Székesfehérvári Vagyonkezelő Rt. előtársasági mérlegéről és 2005-ös üzleti tervéről is tárgyaltak. Listár Tibor elnök-vezérigazgató hozzászólásában egy hónap türelmet kért az üzleti terv részletes kidolgozásához, így Farkas László módosító indítványát elfogadta a közgyűlés és ez alapján a napirendi pontot is elfogadta a Közgyűlés.
A turisztikai információs táblarendszer kiépítéséhez a város a Közép-Dunántúli Regionális Fejlesztési Tanácshoz nyújtott be pályázatot és nyert több mint 17 millió forintot, amihez az önrészt a város biztosítja –határozott a Közgyűlés. Az önrészt a jövő évi turisztikai alapból finanszírozza majd a város.
A civil szervezetekkel kötendő feladatellátásról is tárgyaltak a városatyák. A javaslat szerint az eddigi egy év helyett három éves szerződéseket kötne az Önkormányzat a civil szervezetekkel, mert hatékonyabbá válna a munka hangsúlyozta Óber László. Az Ifjúsági, Informatikai és Civilkapcsolatok Bizottsága kiegészítésként arról döntött, hogy a szervezetek honlapjának rendszeresen frissülnie kell és a villámposta címeket is hetente minimum kétszer meg kell nézni és válaszolni a levelekre. Márton Zoltán a Szociális és Családvédelmi bizottság felszólalásában elmondta, hogy a Szociális és Családvédelmi Bizottság egyhangúan tartózkodott a témában. Dr. Szabó Katalin jegyző a témához kapcsolódóan elmondta, hogy feladatátvállalást kötne az önkormányzat a civilekkel és ehhez követelményrendszert is meg kell fogalmazni. Márton Zoltán módosító javaslata alapján tájékoztató jelleggel fogadta el a Közgyűlés az anyagot és a decemberi Közgyűlésen tárgyalják újra a témát.
A Közgyűlés tárgyalt a Kríziskezelő alapító okiratának és házirendjének módosítását és egyhangúlag elfogadta. A Kríziskezelő Központ tavalyi beszámolóját Zsabka Attila igazgató tartotta. Megköszönte a pályázatokhoz biztosított önkormányzati önrészeket. Kérte a városatyákat, hogy érdemben foglalkozzanak a Széchenyi úti hajléktalanszálló tetőterének beépítéséről. Márton Zoltán a beszámolóhoz kapcsolódva elmondta, hogy a hajléktalan emberekkel szemben is ugyanolyan tisztelettel kell viseltetnünk, mint azokkal, akiknek van otthona. A panelházak lépcsőházaiba behúzódó hajléktalanokkal kapcsolatban hangsúlyozta, hogy felkészültek a szociális munkások ezen problémák megoldására. Székesfehérváron 130-150 ember tölti az utcán az éjjszakákat, akiket ha megvalósul EU-s forrásból a módszertani központ „be lehet hozni” a szállóra.
A Közgyűlés tárgyalta a Magyar Történeti Városok és Térségek Szövetségéhez való csatlakozást, amit a Közgyűlés minden képviselője támogatta.
Dr. Szelier András alpolgármester előterjesztésében szó volt a mongol Erdenet várossal való partnervárosi kapcsolat kialakítására, ami nem ugyanaz a testvérvárosi kapcsolattal – hangsúlyozta az alpolgármester. Egy öt fős mongol küldöttséget december elején vár Székesfehérvár mongólia harmadik legnagyobb városából, ami 250 kilometerrel van Ulanbator mellett és hasonló távolságra van a Bajkál tótól is. A várossal való partnerkapcsolat kialakítását egyhangúan elfogadták a képviselők.
A Székesfehérvári Városi Polgárőrséggel való együttműködési megállapodást is tárgyalták a városatyák. A Városi Rendőrkapitánysággal karöltve végzi munkáját a polgárőrség –hangsúlyozta az előterjesztő Warvasovszky Tihamér polgármester. A javaslatot 29 igennel elfogadta a Közgyűlés.
A 2011-es Jégkorong Világbajnokság magyarországi megrendezéséről is szó volt, hiszen a városban is lennének mérkőzések, ha Magyarország elnyerné a rendezés jogát. Pályázik Finnország, Svédország és Szlovákia is, ami nem túl sok esélyt jelent az országnak mondta dr. Világosi Gábor a Sportbizottság elnöke. A csatlakozást a magyar pályázathoz ettől függetlenül egyhangúlag támogatták a képviselők, hiszen egy nyertes pályázat esetén egy multifunkcionális csarnok is épülhetne Székesfehérváron.
35. napirendi pontként tárgyalák a város bűnmegelőzési és közbiztonsági intézkedési tervét. A terv szerint minden területnek megvan a felelőse és a különböző szervek együttműködése is hatékonyabbá válik majd. A tervet elfogadta a Közgyűlés. Regőczi Miklós a témához kapcsolódóan javaslatot tett arra, hogy a szociális bérlakásokat kapók először csak egy évre kapjanak lakást, ugyanis több szomszédnak „pokollá tették” már szociális bérlakásba költözők az életét. Az egy év után, ha nincs panasz a szomszédoktól, akkor kötne a lakókkal 3 vagy 5 éves szerződést az Önkormányzat. Farkas László a Lakásbizottság elnöke megerősítette, hogy vannak ilyen problémák és a jövőben a tulajdonosi jogkörrel hathatósabban él majd a város. A város polgármestere a javaslat kapcsán kérte a jegyzőt, hogy foglalkozzon az elhangzott javaslattal.
A Közgyűlés elfogadta hét bizottság éves beszámolóját, majd a térfigyelő kamerák működésének tapasztalatairól is tárgyaltak a városatyák. Cseh István a Közbiztonsági Bizottság elnöke elmondta, hogy azokon a helyeken, ahol felszerelték a térfigyelő berendezéseket, jelentősen visszaszorult a bűnözés. Példaként említette, hogy a Vasútállomás környékén egyes helyeken 70-80%-kal is csökkent az elkövetett bűncselekmények száma azóta, hogy felszerelték a kamerákat. A további fejlesztés és több kamera elhelyezése a városban, azonban szinte kizárólag pénzkérdés. A javaslatot előkészítő bizottsági ülésen a város rendőrkapitánya elmondta, hogy több európai városban tapasztalat, hogy azokról a helyekről szinte teljesen kiszorulnak a bűnözők, ahova kamerákat szereltek fel