Devizahitelek - vannak akik perre mennek a bankkal

 Egyre többen perelik be a bankokat a magas lakáshitel-törlesztések miatt. A Hitelkárosultak Pertársaságának szakértője szerint a bankok egyoldalúan és így jogtalanul módosították a szerződéseket. Még 2009-ben egy Budapesti ügyvéd nyertes perében hivatkozott arra, miszerint a pénzintézeti törvény szerint ha a szerződéskötéskor a bank nem becsüli meg a jövendőbeli árfolyam-emelkedés mértékét, úgy a szerződés semmisnek tekinthető.
2011.08.03. 13:14 |
Az adósok abban reménykednek, hogy a bíróságok kimondják, hogy a bankok egyoldalú szerződésmódosítása nem jogszerű. Egyre többen perelik be a bankokat a magas lakáshitel-törlesztések miatt.
 
 
 
 
 
 A Hitelkárosultak Pertársaságának szakértője szerint a bankok egyoldalúan és így jogtalanul módosították a szerződéseket. A Bankszövetség ugyanakkor azt mondja: biztos, hogy a szerződések jogszerűek, így nem valószínű, hogy megtámadhatóak a bíróságon – hangzott el a Magyar Televízió Híradójában. Van, aki pertársaságban van, aki egyenként. A Hitelkárosultak Pertársaságának szakértője szerint a bankok egyoldalúan és így jogtalanul módosították a szerződéseket. Barabás Gyula szerint tisztességtelen feltételeket vélnek felfedezni, valamint olyan egyoldalú szerződésmódosításokat, amelyek a túlzott mértékű eladósodottsághoz vezetnek.
 
 
 Léhmann György ügyvéd szerint is semmisek ezek a hitelszerződések, mert tisztességtelen szerződési feltételeket tartalmaznak. Az ügyvéd már keresetlevél mintákat is készített, mintegy 500 ügyfélnek, hogy segítse őket. Ezekben számításokkal igazolja, hogy a bankok arányában nem csak annyival emelik a törlesztő részletet amennyi az árfolyamváltozásból adódna. Az ügyvéd hozzátette: van már olyan bírósági döntés, amely semmisnek mondott ki egy hitelszerződést.
 
 
 A Bankszövetség szerint a szerződések biztos, hogy jogszerűek és így nem valószínű, hogy megtámadhatóak. Müller János a Magyar Bankszövetség vezető tanácsosa azt mondta: abban egészen biztos, hogy 2000-ben és az azóta eltelt 11 évben ezek a banki szolgáltatások minden tekintetben megfeleltek és megfelelnek az érvényes jogszabályoknak, törvényi előírásoknak. Az pedig, amit az emberek megkérdőjeleznek, a Bankszövetség vezető tanácsadója szerint nem jogi kérdés. Hogy kinek van igaza, azt a bíróság fogja eldönteni.
 
2009 szeptemberében például a Pesti Központi Kerületi Bíróság semmisnek nyilvánította egy devizahitel-szerződés módosítását, sőt magát a szerződést is. Dr. Czirmes György ügyvéd akkor azért indított próbapert, hogy a bankok ne terhelhessék egyoldalúan ügyfeleikre a megnövekedett törlesztőrészleteket.
 
 A pénzintézeti törvény szerint ha a szerződéskötéskor a bank nem becsüli meg a jövendőbeli árfolyam-emelkedés mértékét, úgy a szerződés semmisnek tekinthető. A jogász, hivatkozott arra is, hogy a bank nyeresége, vagyis a 30-40 százalékos kamat olyan magas, hogy az már uzsorának számít.

Magyarország

  1. Nagyboldogasszony napja

    Nagyboldogasszony napja Szent István óta parancsolt ünnep. Bár a mennybevétel dogmáját XII. Pius pápa viszonylag későn,1950-ben hirdette csak ki, az ünnep az egyház sok évszázados hitbeli meggyőződését tükrözi. Magyarországon ez a nap kiemelt ünnep, 1948-ig munkaszüneti nap volt. Csütörtökön, Nagyboldogasszony ünnepén Spányi Antal megyés püspök tart ünnepi szentmisét a Bazilikában este hét órakor.

    2024.08.15.
  2. Tetőzik a Perseida meteorraj

    Színes programokkal vár mindenkit ma is a Székesfehérvári Királyi Napok. A fesztiválozás közepette azonban éjszaka érdemes lesz az égre is feltekinteni: tetőzik a Perseida meteorraj, várhatóan most figyelhető majd meg az égbolton a legtöbb hullócsillag.

    2024.08.12.
  3. 1100 éve Európában

    Székesfehérváron indul az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban című kulturális programsorozat: augusztus 10. és 16. között 14 programmal várják az érdeklődőket a kultúrstratégiai intézmények a Székesfehérvári Királyi Napok kísérőrendezvényeként.

    2024.08.06.
  4. Folytatódik a nyári ellenőrzés

    Folytatódik a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) kiemelt, nyári ellenőrzése; az eddigi vizsgálatok számos szabálytalanságot tártak fel. A szabályszegők most még többet kockáztatnak. Augusztus 1-jétől ugyanis duplázódott a mulasztási bírság, így akár kétmillió forintos szankcióval is számolhat például az, aki be nem jelentett alkalmazottat foglalkoztat, vagy elmulasztja a nyugtaadást.

    2024.08.04.