Díjátadóval zárult hétfőn a 2024-es Fehérvári Diáknapok

A középiskolás korosztály nagydíját a Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakgimnázium vehette át, az általános iskolás korosztály nagydíját a Kodolányi János Gimnázium felső tagozatosai kapták, a fesztiváldíjat pedig a Teleki Blanka Gimnázium és Általános Iskola diákjai nyerték. A Fehérvári Diáknapok közönségdíjasa a Teleki Blanka Gimnázium Vegyeskara lett.
2024.04.22. 20:26 |
Díjátadóval zárult hétfőn a 2024-es Fehérvári Diáknapok

Az utolsó két színpadi kategóriával, a komolyzenével és a néptánc-népzenével szombaton véget ért az idei Fehérvári Diáknapok versenyprogramja.

A kulturális seregszemlére huszonegy általános- és középfokú oktatási intézmény hétszáztizenegy diákja nevezett, akik tizenkét művészeti kategóriában több mint háromszáz produkcióval és alkotással mérték össze tudásukat.

A fődíjakat, valamint a kategória- és különdíjakat dr. Cser-Palkovics András polgármester és Lehrner Zsolt alpolgármester adta át hétfő délután a Városháza dísztermében.

A díjátadón dr. Cser-Palkovics András köszöntötte a megjelenteket. „Fontos, hogy ez a több száz fiatalt érdeklő program visszatért a városba. Sok fiataltól kaptunk visszajelzést, hogy erre igény van, így nem volt kérdés, hogy megújult formában, de őrizve a hagyományokat Fehérváron talált végleges otthonra a Diáknapok, amelynek így biztosított a jövője is -mondta. Székesfehérvár polgármestere hozzátette, a jelentkezők száma 21 intézményből több mint hétszáz fő, és a 12 kategóriában felvonuló, színvonalas produkciók bizonyították, hogy nagyon sok tehetséges, ügyes fiatal van a városban, akik, ha lehetőséget kapnak, megmutatják ezt a színpadon, festővásznon, filmen egyaránt. A város továbbra is megtesz mindent annak érdekében, hogy a tehetségek bemutatkozásához megadjon minden keretet és lehetőséget a következő években is - tette hozzá a polgármester.

A legtöbb nevezés a vers- és prózaírás kategóriában született, a zsűri negyvenhárom irodalmi alkotást bírált el.

A színpadi kategóriák között a könnyűzene volt a legnépszerűbb: a zenekarok és szólisták negyven produkciót hoztak az eseményre. Hagyományosan sok volt a nevező a vers- és prózamondás kategóriában: a diákok idén több mint harminc produkcióval állnak a zsűri és a közönség elé. A kiállítási anyag is gazdag volt: a képző-, nép- és iparművészeti kategóriában negyvenegy, a fotós-filmes kategóriában huszonkét pályaművet adtak be, a médiakommunikációban pedig tizenhét alkotást neveztek a diákok.

A közönségdíjra online lehetett szavazni az utolsó kategóriák zárása után – a szavazatok száma rekord méretű volt: 1552-en döntöttek arról, ki kapja a közönségdíjat.

A Diáknapok közönségdíja hagyományosan egy kedves plüssállat – az utóbbi eseményeken mackó, Peppa malac vagy flamingó kereste az új gazdáját –, idén pedig az eseménysorozat közösségi médiájából már megismert kacsát kapta a nyertes, a Teleki Blanka Gimnázium Vegyeskara.

A díjátadót műsorszámok is színesítették: elhangzott Kiss Léna, a Lánczos Kornél Gimnázium diákjának Majdnem szerelem című verse, amellyel megnyerte a vers- és prózaírás kategóriát, Szabó Roland, a Gorsium Gimnázium, Szakgimnázium és Technikum diákja előadta Bill Withers Ain't No Sunshine című dalát, amellyel megnyerte a könnyűzenei kategóriát, ugyancsak a könnyűzenéből érkezett a Vasvári Pál Gimnázium Emese&Nagyi&Isu produkciója a Góbé zenekar Kodályos című számával. Az általános iskolás korosztályt Zsigovics Blanka és Onofer Maja, a Táncsics Mihály Általános Iskola diákjai képviselték, ők Demjén Ferenc és Danek Pavel Vigyázz a madárra című dalát adták elő.

Különdíjasok:

Szólóének, társasének, kórus: Poppea Trió (Székesfehérvári Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium és AMI)
Vers- és prózamondás: Gyulai György Ákos (Székesfehérvári Teleki Blanka Gimnázium És Általános Iskola)
Diákszínpad: Arany Szakiskola Színjátszók (Arany János Óvoda, Általános Iskola, Szakiskola, Készségfejlesztő Iskola és EGYMI)
Könnyűzene: The Jax (Kodolányi János Gimnázium)
Népdal – népzene – néptánc: Vidra Petra (Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium és AMI)
Komolyzene – szólóhangszer – kamarazene: Carmen Kvartett (Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium És Ami)
Sótájm: Gorsium – Fodor Roxána (Gorsium Gimnázium, Szakgimnázium és Technikum)
Képző-, nép- és iparművészet: Dobos Noémi (Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakgimnázium)
Honismeret: Szelényi Kata Karolina (Székesfehérvári Vasvári Pál Gimnázium)
Irodalom-, vers- és prózaírás: Gyenge Laura (Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakgimnázium)
Fotó, film és vizuális műfajok: Schneider Cintia Rebeka (Gorsium Gimnázium, Szakgimnázium és Technikum)
Médiakommunikáció: Szelényi Kata Karolina (Székesfehérvári Vasvári Pál Gimnázium)

Kategóriadíjasok:

Szólóének, társasének, Kórus: Ciszterci Vegyeskar (Ciszterci Szent István Gimnázium)
Vers- és prózamondás: Somos Gergő (Székesfehérvári Teleki Blanka Gimnázium és Általános Iskola)
Diákszínpad: Kodócska (Kodolányi János Gimnázium)
Könnyűzene: Szabó Roland (Gorsium Gimnázium, Szakgimnázium és Technikum)
Népdal – népzene – néptánc: Ti Banda (Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium És AMI)
Komolyzene – szólóhangszer – kamarazene: Hermann Duó (Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium és Ami)
Sótájm: Horváth Mira és Németh Orsolya (Gorsium Gimnázium, Szakgimnázium és Technikum)
Képző-, nép- és iparművészet: Máté Kristóf (Tóparti Gimnázium És Művészeti Szakgimnázium)
Honismeret: Bárány Bence (Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakgimnázium)
Irodalom-, vers- és prózaírás: Kiss Léna (Lánczos Kornél Gimnázium)
Fotó, film és vizuális műfajok: Jelinek Veronika (Gorsium Gimnázium, Szakgimnázium és Technikum)
Médiakommunikáció: Gurabi Evelin (Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakgimnázium)

Székesfehérvár MJV Nagydíja – középiskolás korosztály: Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakgimnázium

Székesfehérvár MJV Nagydíja – általános iskolás korosztály: Kodolányi János Gimnázium

Fesztiváldíj: Székesfehérvári Teleki Blanka Gimnázium és Általános Iskola

Fehérvári színes

  1. A száműzetés öröksége

    Az Olvasóterem a Központi Könyvtár zárva tartása alatt is látogatható, és hétfőtől nem csak a könyvekért, folyóiratokért, hanem a Brazil Nagykövetség fotókiállításáért is érdemes felkeresni a Bartók Béla téren. A Száműzetés öröksége című tárlat olyan a II. világháború alatt Brazíliába menekült európaiakat mutat be, akik kiemelkedőt alkottak Brazíliában a művészetek vagy a tudomány területén.

    2024.07.17.
  2. Csicsergő a Felsővárosban

    A 0–3 éves korosztálynak szól a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ Csicsergő foglalkozása, amely minden hónap harmadik szerdáján hívja a családokat zenés, játékos tornára a Felsővárosi Közösségi Házba. A foglalkozások ára 1200 forint, az alkalmakra előzetesen regisztrálni kell.

    2024.07.17.
  3. Kertlátogatás csütörtökön

    „Nagy örömünkre szolgál, hogy saját magunk által termesztett, egészséges élelmiszer kerülhet az asztalunkra. Gyermekeink láthatják az egész folyamatot, ahogy a magból zöldség, gyümölcs terem.” – vallják a Tündök – Családi kisgazdaság megálmodói, akik július 18-án, csütörtökön kinyitják a kertkaput az érdeklődők előtt.

    2024.07.16.
  4. Sóstó fölött az ég

     A kánikulában is érdemes egy sétát tenni a Sóstó Természetvédelmi Területen, ahol a víz közelsége és a fák is enyhülést adnak a forró nyári napokon. Emellett hirdetnek szervezett túrákat és zajlanak a Vadvasárnapok is.

    2024.07.16.