Diszkriminációs EU-eljárás öt tagország ellen

 Az Európai Bizottság hétfőn bejelentette, hogy eljárást indít Németország, Ausztria, Finnország, Görögország és Luxemburg ellen amiatt, hogy késlednek nemzeti jogrendjükbe venni a fajüldözés és a diszkrimináció elleni két európai uniós irányelvet.

2004.07.19. 23:48 |

 Az Európai Bizottság hétfőn bejelentette, hogy eljárást indít Németország, Ausztria, Finnország, Görögország és Luxemburg ellen amiatt, hogy késlednek nemzeti jogrendjükbe venni a fajüldözés és a diszkrimináció elleni két európai uniós irányelvet.

 Az öt ország egy évvel a megszabott határidő, 2003. júliusa után sem fogadta el a faji megkülönböztetéstől mentes, egyenlő bánásmódról szóló EU-direktívára vonatkozó nemzeti jogszabályokat, és több mint fél évet késlekedik a foglalkoztatási esélyegyenlőségre vonatkozó uniós irányelv saját jogrendbe illesztésével.

 A két irányelvet a miniszteri tanács 2000-ben fogadta el. A faji megkülönböztetéstől mentes egyenlő bánásmódról szóló irányelv megtilt mindenfajta, faji alapon történő megkülönböztetést számos területen, így a foglalkoztatás, az oktatás, a javak, a szolgáltatások, a szociális ellátás, valamint a munkakörülmények és a bérezés területén.

 A foglalkoztatási esélyegyenlőségre vonatkozó irányelv megtilt minden megkülönböztetést életkor, fogyatékosság, vallás, lelkiismereti meggyőződés és szexuális irányultság alapján a foglalkoztatásban és a szakmai képzésben.

Belgium ellen foglalkoztatási esélyegynlőség miatt járnak el

 Az első irányelv esetében a bírált országok nem hozták meg a szükséges hazai intézkedéseket a nemzeti jogba történő megfelelő átültetése érdekében. Egyes esetekben egyáltalán nem foganatosítottak ezzel kapcsolatban intézkedést.

 Az említett országokon kívül eljárást indítottak Belgium ellen is, foglalkoztatási esélyegyenlőségre vonatkozó irányelvet átvételének elmúlasztása miatt.

 

EU

  1. Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva

     Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.

    2011.07.01.
  2. Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó

     Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.

    2010.08.30.
  3. Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből

     Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság. 

    2010.06.22.
  4. Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen

     Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.

    2010.04.09.