dr. Cser-Palkovics: tudni kell ki irányít és ki az aki számonkérhető

 Székesfehérváron az eddigi 33 fős testület 21 fősre csökkenne, ami több 10 milliós megtakarítást jelentene a városnak és egyértelműbb, átláthatóbb működést tenne lehetővé – mondta dr. Cser-Palkovics András Székesfehérvár országgyűlési képviselője a parlamenti munkájáról szóló sajtótájékoztatón. Kiemelte, hogy tudni kell ki irányítja a várost és kik azok, akik számon kérhetőek a ciklus során: "egy önkormányzati rendszernek ezt a célt kell szolgálnia."
2010.05.28. 16:00 |
Székesfehérváron az eddigi 33 fős testület 21 fősre csökkenne, ami több 10 milliós megtakarítást jelentene a városnak és egyértelműbb, átláthatóbb működést tenne lehetővé – mondta dr. Cser-Palkovics András Székesfehérvár országgyűlési képviselője a parlamenti munkájáról szóló sajtótájékoztatón. Kiemelte, hogy tudni kell ki irányítja a várost és kik azok, akik számon kérhetőek a ciklus során: egy önkormányzati rendszernek ezt a célt kell szolgálnia.
 
 
 Jelenleg 19 önkormányzati egyéni körzet van ma a városban, azonban ha elfogadják a törvényt, akkor 14 körzet lesz és mindössze hat listás mandátum, továbbá a polgármestert továbbra is közvetlenül választanák a polgárok. Mindez már 2010 őszétől így lenne.
 
 A választókerületek meghatározása a jegyző hatásköre, így az érdemi munka a törvény elfogadása után lesz. Június első felében várhatóan elfogadja a Parlament a törvényt, majd kihirdeti azt a köztársasági elnök és július elején válhat egyértelművé az, hogy hol húzódnak majd a körzethatárok. Mint mondta ezeknek lakosságszám szerint arányosaknak kell lennie, másrészt Fehérvárnak egyértelmű és jól meghatározható városrészek vannak és ezen keresztül az emberek kötődése is egyértelmű egy-egy terület iránt. Ezeket is maximálisan figyelembe kell venni. Felhívta ugyanakkor a figyelmet, hogy nem a politika feladata a körzetek meghatározása, hanem a jogszabályok kerete között a jegyzőé.
 
 Mint mondta az alpolgármestereket lehet majd testületen kívülről is választani, ami arra ad lehetőséget, hogy köztiszteletben álló szakembereket is fel tudnak kérni az önkormányzatok erre a posztra. Erre azért van szükség, mert nem biztos, hogy napi politikával fog foglalkozni egy-egy közismert szakember. Az alpolgármestereknek nem feltétlenül szükséges valamelyik frakciónak, pártnak a tagja lenni. A törvény ezen része a demokrácia megerősítéséről is szól - emelte ki.
 
 A három csapás törvényről is beszélt. Mint mondta joggal érzik a emberek a biztonságérzetüket rosszabbnak, az államnak pedig az a dolga, hogy ezt a biztonságérzetet növelje. A három csapás törvény célja, hogy az erőszakos vagyon elleni bűncselekmények száma csökkenjen. Az embereknek pedig hinniük kell abban, hogy egy erős állam képes rendet tartani. A biztonságérzet helyreállításához azonban elengedhetetlen az, hogy a rendőrség megerősítése mellett az oktatási nevelési feladatok megerősítésére és munkahelyteremtésre is fókuszáljon az új Parlament. Szükség van a gazdasági növekedés beindítására, mely csökkentheti a szociális feszültségeket is a társadalomban.