Zöldbusz-mintaprojekt Székesfehérváron

Egy hónapon keresztül a menetrend szerinti forgalomban közlekedett Székesfehérváron az az elektromos meghajtású Ikarus City Pioneer busz, melyet a Zöld Busz Mintaprojekt keretében bárki ingyenesen kipróbálhatott.
2021.03.08. 09:18 |
Zöldbusz-mintaprojekt Székesfehérváron

A közösségi közlekedést új, környezetbarát alapokra helyező Zöld Busz program első lépéseként indult el a Zöld Busz Mintaprojekt, melynek célkitűzése: elektromos buszok helyi közlekedésbe illesztése demonstrációs céllal a vidéki nagyvárosokban, tapasztalatgyűjtés a járműbeszerzés és -használat valamint az infrastruktúra-kiépítés és a töltés terén.

A Zöld Busz Mintaprojekt országos arculati elemei mellett az Országalmáról és a sóstói Kócsag-toronyról készült rajzok is jelezték a jármű oldalán, hogy ez a busz Fehérváré!

A Zöld Busz Mintaprojekt kedvezményezettjei azon önkormányzatok és közlekedési közszolgáltatók, amelyek elkötelezettek a közösségi közlekedés zöldítése mellett, és megfelelő infrastruktúrával rendelkeznek elektromos buszok üzemeltetéséhez vagy annak fejlesztéséhez.

Székesfehérvár önkormányzata évek óta odafigyel a modern technológiákra, például számos rendszerben épültek ki e-töltők a városban, ezzel is ösztönözve a csendesebb és környezetbarátabb szemlélet felé történő elmozdulást. Ugyanezt a lehetőséget ragadta most meg a város a közösségi közlekedés terén a Zöldbusz mintaprojektbe is.

Az e-buszok telepítése egy városban nemcsak tisztább levegőjű, kevésbé zajszennyezett, egészségesebb környezetet hozhat létre lakói számára, hanem az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésével hozzájárulhat a klímaváltozás ellen folytatott küzdelemhez.

Székesfehérváron egy 314 kW-os akkuval felszerelt, a helyi gyárban készült Ikarus City Pioneer jármű közlekedett idén februárban, mely 200-250 kilométert tud megtenni egy feltöltéssel a városi forgalomban. A buszt három óra alatt fel lehet tölteni, és az egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy előállításában egyre jelentősebb a magyar mérnökök és beszállítók hozzáadott értéke. A busz február végéig szinte az összes járat vonalán megfordult, hiszen cél volt, hogy minél többen kipróbálhassák ingyenesen.

Városfejlesztés

  1. Iskolafelújítás a megvalósulás útján

    A konkrét megvalósulás útjára lépett a Székesfehérvári Szakképzési Centrum komplex projektje, amelynek során 6,4 milliárd forint európai uniós támogatás segítségével újul meg a centrum hat intézménye. A Deák Ferenc Technikum és Szakképző Iskolában tartott tájékoztatón nem csak a közel 13 ezer iskolabútor beszerzéséről esett szó, hanem az iskolák épületfelújításának és eszközbeszerzéseinek részleteiről is.

    2024.12.18.
  2. Megnyílt a szárazréti bölcsőde

    Új, 28 férőhelyes bölcsőde épült a Bodrogi utcában Feketehegy-Szárazrét gyermekei számára. A projekt a Széchenyi Terv Plusz program keretében valósult meg 420 millió forint vissza nem térítendő európai uniós és hazai támogatás, továbbá közel 19 és fél millió forint önkormányzati hozzájárulás segítségével. A Hit Gyülekezete fenntartásában működő intézmény pénteken ünnepélyes keretek között nyitotta meg kapuit.

    2024.12.13.
  3. Új iskolabútorok

    Új iskolabútorokat kaptak mintegy 850 millió forint értékben a Székesfehérvári Szakképzési Centrum fenntartásában működő intézmények. A technikumokba összesen 12.810 darab bútor – székek, asztalok, szekrények – érkeztek. A hat iskolában megvalósult beruházásról sajtótájékoztatón számoltak be a Váci Mihály Technikumban, ahol be is mutatták az új, színes berendezéseket.

    2024.12.10.
  4. Megújul a könyvtár

    Mintegy 370 millió forintból újulhat meg a Vörösmarty Mihály Könyvtár olvasótermi épülete. Egy patinás épület nyeri vissza régi fényét, az épületen belül pedig új programokkal is készülnek – osztotta meg a jó hírt közösségi oldalán dr. Cser-Palkovics András polgármester.

    2024.12.10.