-
Az év végén is várják a véradókat
December 30-án és 31-én is lehet még vért adni a kórháznál található Területi Vérellátóban Fehérváron, ugyanakkor december 30-án, hétfőn egy alkalommal a Fehér Palotában is lesz önkéntes akció.
2024.12.29. -
Március és április 2024
A norvégok elleni győzelemmel avatta fel az Alba Arénát a magyar jégkorong válogatott, Fehérvár vehette át a leggyorsabban fejlődő városnak járó Településindex-díjat, megújultak a pergolák, sétányok és 6000 tő új rózsát ültettek el a Rózsa ligetben, tovább bővül a helyijáratos buszhálózat és Áldozatsegítő Központ nyílt a városban - többek között erről is beszámolhattunk márciusban és áprilisban.
2024.12.28. -
Online is kiváltható a parkolóbérlet
A 2025-re szóló lakossági parkolóbérleteket online is ki lehet váltani, személyesen 2025 január 2-től a Városgondnokság Szent Vendel utcai ügyfélszolgálatán. A lakossági egész évre szóló parkolóbérlet az első járműre 7300 Ft-ba kerül, a második autóra 12200 Ft. Januártól 90 percre emelkedik az ingyenes parkolási lehetőség a Fehérvári parkolókártyával (NFC kártya).
2024.12.28. -
Székesfehérvár 2024.
Közösen köszönthettük a 2024-es évet a városi Szilveszteren és közösen ehettük meg idén január elsején is a szerencsehozó lencsét Fehérváron. Beszámoltunk arról, hogy több mint 35 ezren látták a Munkácsy kiállítást, 75 éves születésnapját ünnepelte az Alba Regia Táncegyesület, a Fehérvári Kézművesek Egyesülete vehette át 2024-ben a „Pro Cultura Albae Regiae” díjat és Magyar Kupát a Fehérvár AV19.
2024.12.27.
Egész nyáron látogatható a Patikamúzeum Kertészkedő szerzetesek című tárlata
A jezsuiták 1688-ban telepedtek le Székesfehérváron, majd 1727-ben megkezdték az iskolai oktatást, amely idővel nagyobb teret, új épületet kívánt. Új rendházuk korábbi épületük felhasználásával, annak közvetlen szomszédságában épült 1742 és 1756 között.
A városi környezetben álló rendház kis alapterületű udvarán kialakított díszkert méltó kiegészítője volt az épületegyüttesnek, teljes mértékben a rendi reprezentációt szolgálta. A díszkertről fennmaradt két tervrajz egyike 1760 körül, a másik pedig már a jezsuita és pálos rend feloszlatása után, 1791-ben készült.
Az udvaron léckerítéssel határoltak le egy közel négyzet alakú teret, amely így alkalmassá vált a korabeli szimmetrikus parterek létrehozására. A közel négyzet alakú térben négy táblára osztott kert terült el. A partermezők külső szegélye virágos vagy gyepes lehetett.
A volutákkal, körívmetszéssel díszített és változatos formákkal áttört szegélybe nyírt örökzöldek, topiáriák is kerültek. A partert palmetta motívummal díszítették, amelynek szegélye a hímzéssel parterben ellemző alacsony nyírt puszpángsövény, belső felülete pedig talán vörös homokkal felszórt lehetett. A parter többi része világos murvafelület volt. A kert középpontjában ácsolt szerkezetű, kör vagy sokszög alaprajzú, zsindellyel fedett filagória helyezkedett el.
A gyógynövények tartósítása gyógykészítmények előállítása, a lepárlás, kivonatkészítés kezdete hazánkban is a középkori kolostorkertekhez kötődött. A 16. században orvos-botanikai kerteket (füvészkertek) alapítottak, a gyógynövény- és drogismeret bevezetésre került az egyetemi oktatásban. Füveskönyvek is készültek, ezekben növényismertetők, valamint a gyógyhatások, javallatok leírása állt. Az első magyar orvos botanikai munka Melius Juhász Péter 1578-ban megjelent Herbarium című könyve volt. A 17. században a mikroszkóp felfedezése nagy lendületet adott a gyógynövények és drogok azonosításához is.
A szerzetesrendek kertjei oktatási, nevelési célokat szolgáltak, melyek az önellátást és az esztétikai élményt is biztosították, de helyet adtak a pihenés és a sport számára is. A tárlat egész nyáron látogatható a múzeum nyitvatartási idejében, a felnőttjegy 700, a kedvezményes belépőjegyek 350 forintba kerülnek.