-
100 fát ültetettek
90 keskenylevelű kőrist és 10 ginkgo biloba páfrányfenyőt ültettek el a Városgondnokság kertészei a Mondelez Hungária Kft. székesfehérvári üzemének jóvoltából a Bregyóban. A 100 fa az ARAK idei jubileumát szimbolizálja és része annak a zöldítési projektnek, amit a Mondelez a napelemparkjának kialakításához kapcsolódóan kezdett el.
2024.11.21. -
Pénteken 16:30-kor nyit
Idén már közel ezer négyzetméterre növelt jégfelülettel és ötven méter hosszú jégfolyosóval, változatlan árakkal, megújult büfével várja a Kori Liget a téli sportok szerelmeseit a Zichy ligetben. November 22-én, pénteken 16:30-kor nyit a Kori Liget. Ezen a délutánon a pálya használata ingyenes lesz és mindenkit egy pohár meleg teával várnak!
2024.11.21. -
Ciszterci Médianapok
Első alkalommal szervezte meg a székesfehérvári Ciszterci Szent István Gimnázium a Ciszterci Médianapokat. A média iránt érdeklődő budai, egri és pécsi ciszteres diákok a kétnapos program során megismerik a Ciszterci Médiacentrum működését, és egy tréninget követően közösen készítik el a csütörtök reggeli napindító műsort, amely november 21-én 07.05 és 08.25 óra között lesz hallható a Mária Rádióban.
2024.11.20. -
„A levegővételt nem szabad abbahagyni!”
„Készültem rá, de nem gondoltam, hogy megérem, végül ez a nap is eljött!” – e szavakat mondta első örömében Kuti Károly, akinek 90. születésnapjára igazi meglepetéssel készült családja. Gyermeke, unokái és távol élő dédunokái várták a mit sem sejtő ünnepeltet a születésnapi tortákkal. Az ünnepi eseményen Deák Lajosné önkormányzati képviselő adta át a miniszterelnök gratuláló levelét és a város ajándékát.
2024.11.20.
Egész nyáron látogatható a Patikamúzeum Kertészkedő szerzetesek című tárlata
A jezsuiták 1688-ban telepedtek le Székesfehérváron, majd 1727-ben megkezdték az iskolai oktatást, amely idővel nagyobb teret, új épületet kívánt. Új rendházuk korábbi épületük felhasználásával, annak közvetlen szomszédságában épült 1742 és 1756 között.
A városi környezetben álló rendház kis alapterületű udvarán kialakított díszkert méltó kiegészítője volt az épületegyüttesnek, teljes mértékben a rendi reprezentációt szolgálta. A díszkertről fennmaradt két tervrajz egyike 1760 körül, a másik pedig már a jezsuita és pálos rend feloszlatása után, 1791-ben készült.
Az udvaron léckerítéssel határoltak le egy közel négyzet alakú teret, amely így alkalmassá vált a korabeli szimmetrikus parterek létrehozására. A közel négyzet alakú térben négy táblára osztott kert terült el. A partermezők külső szegélye virágos vagy gyepes lehetett.
A volutákkal, körívmetszéssel díszített és változatos formákkal áttört szegélybe nyírt örökzöldek, topiáriák is kerültek. A partert palmetta motívummal díszítették, amelynek szegélye a hímzéssel parterben ellemző alacsony nyírt puszpángsövény, belső felülete pedig talán vörös homokkal felszórt lehetett. A parter többi része világos murvafelület volt. A kert középpontjában ácsolt szerkezetű, kör vagy sokszög alaprajzú, zsindellyel fedett filagória helyezkedett el.
A gyógynövények tartósítása gyógykészítmények előállítása, a lepárlás, kivonatkészítés kezdete hazánkban is a középkori kolostorkertekhez kötődött. A 16. században orvos-botanikai kerteket (füvészkertek) alapítottak, a gyógynövény- és drogismeret bevezetésre került az egyetemi oktatásban. Füveskönyvek is készültek, ezekben növényismertetők, valamint a gyógyhatások, javallatok leírása állt. Az első magyar orvos botanikai munka Melius Juhász Péter 1578-ban megjelent Herbarium című könyve volt. A 17. században a mikroszkóp felfedezése nagy lendületet adott a gyógynövények és drogok azonosításához is.
A szerzetesrendek kertjei oktatási, nevelési célokat szolgáltak, melyek az önellátást és az esztétikai élményt is biztosították, de helyet adtak a pihenés és a sport számára is. A tárlat egész nyáron látogatható a múzeum nyitvatartási idejében, a felnőttjegy 700, a kedvezményes belépőjegyek 350 forintba kerülnek.