-
Nyolc nemzetiségi önkormányzat kezdte meg a munkát
Az új ciklusban összesen nyolc nemzetiségi önkormányzat képviselői kezdték meg munkájukat. A székesfehérvári kisközösségeket segítő testületek elnökeivel szerdán délután találkozott dr. Cser-Palkovics András.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
A közlekedés volt az egyik legfontosabb téma az Öreghegyi lakossági fórumon, ahova szerdán kora este Östör Annamária a 12. számú választókörzet önkormányzati képviselője várta a városrészben élőket. Szó volt arról, hogy várhatóan a jövő évi városi költségvetés tartalmazza majd a Nagyszombati felújításának első ütemét, a Pozsonyi út teljes felújítására pedig 2025 március végéig nyújtja be pályázatát Fehérvár.
2024.11.20. -
Nyílt nap a kórházban
Általános iskolás csoportok számára nyitotta meg kapuit a Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház. A gyerekek megnézhették például a radiológiát, a gyermekosztályt és a skill labort.
2024.11.25. -
A véradókat ünnepelték
A véradókat ünnepelték a Szent István Művelődési Házban. A véradókat a Magyar Vöröskereszt kezdeményezésére minden évben november 22-én ünneplik, és ez a hagyomány Fejér vármegyében is él.
2024.11.25.
Egésznapos programsorozattal emlékezett Szent István királyra Székesfehérvár
Az egész napot betöltő programsorozattal tisztelegtek Székesfehérváron államalapító Szent István királyunk előtt. Délelőtt a Székesegyházban celebrált ünnepi szentmisét Spányi Antal megyéspüspök, majd Szent István ereklyéivel indultak körmenetre a Belvárosban. A menet érintette a Nemzeti Emlékhelyet, ahol az államalapító sírján helyezett el koszorút Warvasovszky Tihamér polgármester és Spányi Antal püspök. Délben került sor az új kenyér megszentelésére, majd délután a Királyi Napok tánccsoportjainak felvonulásával folytatódott a program. Este kezdődött a néptánc fesztivál záró gálája, amit egy hirtelen érkezett felhőszakadás mosott el.. (Tekintse meg képgalériánkat!)
A fél tizenegykor kezdődő ünnepi misére érkezők egy részének csalódnia kellet, hiszen a kezdésnél sokan már csak az utcáról tudták hallgatni Spányi Antal megyéspüspök beszédét. A mise végeztével a bazilika előtt gyülekező tömeggel együtt indult el a körmenet, melyben résztvettek a város vezetői és hagyományőrző egyesületek tagjai is. A menet első állomása a Romkert volt, ahol Warvasovszky Tihamér polgármester az államalapító munkásságának jelentőségéről beszélt. A polgármester kijelentette, hogy az Nemzeti Emlékhely hamarosan megújul. A beszéd után Székesfehérvár polgármestere és Spányi Antal koszorút helyezet el a király sírján. A menet utolsó állomása a Városház téri színpad volt, ahol az új kenyér megáldására került sor.
Az ünnepi programok délután folytatódtak, amikor is a néptánc fesztiválon résztvevő csoportok vonultak végig a Fő utcán. Alkonyatkor kezdődött a Királyi Napok záró gálája, melynek kezdetén Warvasovszky Tihamér megköszönte, hogy gazdagították a csoportok a város fesztiválját és elmondta azt is, hogy szerinte a zene és a tánc révén sokkal könnyebben ismerjük meg és fogadjuk be egymás kultúráját. A köszöntő után a belga tánccsoport még elkezdte műsorát, nem sokkal később azonban félbeszakította az időjárás a műsort. Először a szél élénkült meg, majd nem sokkal később elkezdett szakadni az eső is, így a műsor félbeszakadt.
Augusztus 20-án történt - Szent István és a keresztény magyar állam
1083 augusztus 20-án szentté avatták I. István király relikviáit a székesfehérvári bazilikában. Erre a napra emlékezve ünnepeljük minden évben Szent István királyt és a keresztény magyar államalapítást. Szent László uralkodása idején az I. István által minden évben Nagyboldogasszony napján (augusztus 15-én) tartott törvénynapokat áttetette augusztus 20-ra, István király szentté avatásának napjára.
1342-től, Nagy Lajos uralkodásától kezdve Szent István ünnepének napja, a keresztény magyar államalapítás emléknapja, a legősibb magyar ünnep egyházi ünnep volt.
1771-ben Mária Terézia nemzeti ünnepként felvetette a naptárakba. Elhozatta a Szent Jobbot Bécsbe, majd Budára, amelyet ettől kezdve minden évben körmenetben vittek végig a városon. 1891-ben Ferenc József az ünnepet munkaszüneti nappá nyilvánította.