-
Nyolc nemzetiségi önkormányzat kezdte meg a munkát
Az új ciklusban összesen nyolc nemzetiségi önkormányzat képviselői kezdték meg munkájukat. A székesfehérvári kisközösségeket segítő testületek elnökeivel szerdán délután találkozott dr. Cser-Palkovics András.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
A közlekedés volt az egyik legfontosabb téma az Öreghegyi lakossági fórumon, ahova szerdán kora este Östör Annamária a 12. számú választókörzet önkormányzati képviselője várta a városrészben élőket. Szó volt arról, hogy várhatóan a jövő évi városi költségvetés tartalmazza majd a Nagyszombati felújításának első ütemét, a Pozsonyi út teljes felújítására pedig 2025 március végéig nyújtja be pályázatát Fehérvár.
2024.11.20. -
Modern eszközöket kaptak
A Soponyai Iskoláért Alapítvány és a Kodolányi János Egyetem együttműködésében a Magyar Falu Program támogatásával modern élménypedagógiai eszközökkel gazdagította a Zichy János Általános Iskola felszereltségét.
2024.11.22. -
Előadás a genetikai módosításokról
A genetikai módosításokról és a GMO-król hallhattak előadást az érdeklődők a Mathias Corvinus Collegium Székesfehérvári Képzési Központjában. Az előadó ezúttal Toldi Ottó, az MCC Klímapolitikai Intézetének vezető kutatója volt.
2024.11.22.
Egészségfejlesztési Iroda nyílik Székesfehérváron
Az Egészségfejlesztési Iroda egy új szolgáltatási formaként jelent meg Magyarországon néhány évvel ezelőtt. A népegészségügyi szervezetrendszer részeként 61 ilyen iroda jött létre és kezdte meg működését 2013-2014-ben.
Az elsődleges cél a szív-érrendszeri és a daganatos megbetegedések prevenciójának támogatása, a korai és elkerülhető halálozás csökkentése, az egészséges életmódot befolyásoló szokások, attitűdök javítása és a lakosság egészségtudatosságának növelése.
Fontos cél, hogy az irodák intézményi hátteret biztosítsanak a betegségmegelőzéshez, az egészségfejlesztéshez, az egészségszervezéshez, és aktívan működtessék, tartós helyi, kistérségi hálózatba integrálják az ilyen tevékenységet végző szervezeteket.
Ezen kívül az EFI közvetlen kapcsolatot alakít ki az egészségfejlesztési programok célcsoportjaival: a háziorvosi, a járó- illetve fekvőbeteg ellátást követően életmódváltó programokba vonja be az erre szorulókat, vagy a saját elhatározásból jelentkezőket, és nyomon is követi a részvételüket. A város 2011-ben elfogadott Egészségfejlesztési Tervének végrehajtásáért felelős Humán Szolgáltató Intézet sikerrel szerepelt „Az alapellátás és népegészségügy rendszerének átfogó fejlesztése - népegészségügy helyi kapacitás fejlesztése” című, EFOP – 1.8.19-17 kódszámú pályázati kiíráson, és 90 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyert a székesfehérvári Egészségfejlesztési Iroda létrehozására a Jancsár utca 1. szám alatti orvosi rendelőben.
A projekt megvalósításának időszaka 24 hónapra szól, az elnyert támogatás az ez idő alatti teljes személyi és dologi költségeket fedezi. A kötelező, további 36 hónapos fenntartási időszak alatt Székesfehérvár Önkormányzata a HSZI mindenkori éves költésvetésében biztosítja a személyi kiadásokat évenként legfeljebb 14.734.000 forintig, míg a dologi kiadásokat 5.898.000 forint erejéig. A teljes ötéves periódusra 3, határozott idejű álláshelyet hoznak létre a Közgyűlés döntésének értelmében.
Az EFI létrehozásával az eddigi programok kiegészülhetnek a mentális betegségek megelőzésére szolgáló feladatokkal, melyek a Norvég Alap által létrehozott Lelki Egészség Központokban tesztelt pilot program tapasztalatai alapján kerülnek bevezetésre, valamint a már működő EFI-k tapasztalataival, jól kialakított rendszereivel hatékonyabbá válhatnak. Az EFI az egész járás területén élőkre kiterjedően végzi tevékenységét a továbbiakban, a Jancsár u. 1. alatt kialakítandó, csoportos és egyéni tanácsadásra, kiscsoportos közösségi programok megvalósítására alkalmas helyszínen. Az irodában és az iroda által szervezett programokon 4 szakember várja majd az érdeklődőket.
Az EFI-k azért jöttek létre eredetileg, hogy összehangolják az alapellátást, a népegészségügyet, az országos szűrőprogramokat, és az egészségfejlesztést helyi színtereken végezzék, a helyi igényeknek és sajátosságoknak megfelelően. A Humán Szolgáltató Intézet egészségfejlesztés terén végzett tevékenysége egyrészről lefedi az EFI-k által ellátandó feladatokat, többek között a szív- és érrendszeri megbetegedések, az elhízás, a mozgásszegény életmód, a dohányzás és a daganatos megbetegedések elleni küzdelmet.
Cser-Palkovics András polgármester a projekttel kapcsolatban kiemelte, hogy az iroda létrehozásához szükséges forrás rendelkezésre áll, a projekt 100 százalékos finanszírozású, így nincs önerő-igénye. "Nem csak a pályázat időszakában, hanem az azt követő években is biztosította az, hogy az iroda ne csak létrejöjjön, hanem több éven keresztül működni is tudjon." - tette hozzá a polgármester, aki szólt arról is, hogy az egészségfejlesztés nagyon sokrétű feladat, a fontosságát pontosan tükrözik a város egészségügyi programjai, mint például legutóbb a Sportmajális, valamint a szakemberek, irodák tevékenysége is. A polgármester köszönetét fejezte ki a projektben közreműködő szakembereknek, kiemelve, hogy az iroda nemcsak Székesfehérvárnak, hanem az egész járásnak előrelépést jelent.
A projektről Dr. Keresztury Lászlóné, a HSZI WHO-koordinátora tartott prezentációt. Kiemelte, hogy a Humán Szolgáltató Intézet egészségfejlesztés terén végzett tevékenysége egyrészről lefedi az EFI-k által ellátandó feladatokat, többek között a szív- és érrendszeri megbetegedések, az elhízás, a mozgásszegény életmód, a dohányzás és a daganatos megbetegedések elleni küzdelmet. Az EFI létrehozásával az eddigi programok kiegészülhetnek a mentális betegségek megelőzésére szolgáló feladatokkal, melyek a Norvég Alap által létrehozott Lelki Egészség Központokban tesztelt pilot program tapasztalatai alapján kerülnek bevezetésre, valamint a már működő EFI-k tapasztalataival, jól kialakított rendszereivel hatékonyabbá válhatnak.
Június 1-től működik próbaüzemben az EFI, amely az egész járás területén élőkre kiterjedően végzi tevékenységét a továbbiakban, a Jancsár u. 1. alatt. A helyszín csoportos és egyéni tanácsadásra, kiscsoportos közösségi programok megvalósítására is alkalmas. Az irodában és az iroda által szervezett programokon 4 szakember várja majd az érdeklődőket.
Dancs Norbert, a Székesfehérvári Járási Hivatal vezetője megtiszteltetésnek nevezte, hogy közösen dolgozhatnak a várossal a projekt keretében. Hozzátette: az ország egyik legnagyobb járása a székesfehérvári, amelyet alkotó 25 település szinte mindegyike aláírta már az együttműködési megállapodást. Kiemelte, hogy a hatósági feladatokat ellátó Járási Hivatalnak nagy segítséget jelent majd, hogy együtt tudnak tenni az irodával a járás lakosságáért.
Az Egészségfejlesztési Iroda a június 1-jén kezdődő, három hónapos felkészülési időszakot követően szeptember 1-jétől kezdi meg a projekt konkrét megvalósítását. A sajtótájékoztatón részt vett továbbá Dr. Varga Erika járási tisztifőorvos, Östör Annamária egészségügyi és sporttanácsnok és Varga Márta, a Humán Szolgáltató Intézet igazgatója is.