Egészségügyi körkép - beszélgetés az Egészségügyi Bizottság elnökével

A Kórházak finanszírozása állami feladat kell, hogy legyen – mondja Östör Annamária az Egészségügyi Bizottság elnöke. Öt éve nem nyúlt az állam az egészségügyi alapellátás finanszírozásához és nem lehet további többletfeladatokat rendelni az önkormányzatokhoz úgy, hogy nem adnak hozzá többletforrást. Égetően szükséges az egészségügyi rendszer átalakítása, ésszerűsítése – mondja.
2010.03.01. 07:36 |
A kórházakon egyre nő a terhelés, az anyagi elvonások miatt súlyos működési zavarok alakultak ki. A Kórházak finanszírozása állami feladat kell, hogy legyen – mondja Östör Annamária Székesfehérvár Önkormányzatának Egészségügyi Bizottságának elnöke. Öt éve nem nyúlt az állam az egészségügyi alapellátás finanszírozásához és nem lehet további többletfeladatokat rendelni az önkormányzatokhoz úgy, hogy nem adnak hozzá többletforrást. Égetően szükséges az egészségügyi rendszer átalakítása, ésszerűsítése – mondja.
 
 
A legtöbb embert érintő kérdés egészségügyi témában a Szent György Kórház finanszírozásának kérdése. Többször egyeztetett már a jelenlegi fenntartó Fejér Megyei Önkormányzat és Székesfehérvár Önkrományzatának Egészségügyi Bizottsága…
 
  Eddig egy közös értekezletet tartott Székesfehérvár és Fejér Megye Egészségügyi Bizottsága. Korábban a Szent György Kórház azzal a kéréssel fordult, a város önkormányzatához, hogy mintegy 250 millió forinttal támogassa a működését. Ezt a pénzt pályázatok önerejének finanszírozásához és működésre fordítanák. A város nem zárkózott el a megyei intézmény kérése elöl, hiszen tisztában vagyunk azzal, hogy a fehérváriak is látogatják a kórházat. Nekünk is érdekünk, hogy a Szent György Kórház színvonalasan és biztonságosan működjön. Ennek keretében került sor a két bizottság együttes ülésére is. Előkészítettünk egy javaslatot, mely az együttműködés feltételeit tartalmazza, hiszen a megfelelő gazdasági és jogi garanciák nélkül nem adhat át pénzt a város az amúgy is szűkös büdzsé terhére más önkormányzatoknak. A tárgyalások eredményeként felkértük Székesfehérvár jegyzőjét és Fejér megye főjegyzőjét, az adatok bekérésére és a közös munkára. A megyétől azonban ezidáig még nem érkezett válasz.
 
Mikor lehet tető alá hozni megállapodást?
 
  Ez csak a két félen múlik, a város megtette a javaslatát, továbbra is várjuk a fenntartó Fejér Megyei Önkormányzat válaszát.
 
A kórház mellett a város háziorvosi rendelőiben találkoznak az egészségügyi ellátórendszerrel a fehéráriak. Milyen állapotban vannak a háziorvosi rendelők?
 
  Minden évben elkészül Székesfehérvár egészségügyi helyzetéről egy jelentés. A legnagyobb probléma, hogy évek óta nem történt szinte semmi. Tisztában van vele az Egészségügyi Bizottság mennyire fontos, hogy a város egészségügyi intézményeit karbantartsuk, felújítsuk. Igenis több figyelmet és pénzt kell erre fordítani, hiszen manapság, az amúgy is nehéz gazdasági helyzetben, amikor több egészségügyi probléma jelentkezik megfelelő körülmények között láthassák el a betegeket az orvosok. A kor igényeinek megfelelő rendelőket tudjanak felkeresni a betegek a városban. Ezért is örülök annak, hogy elkészült a rendelők állapotfelmérése, illetve tervek és költségvetés készült egy szisztematikus felújítási munka megkezdésére.
Ennek az első része a Sarló utcai rendelő felújítása, mely 19 millió forintos pályázati forrás mellett és mintegy 80 milliós városi költségből újulhat meg. Műszaki átadása várhatóan áprilisban lesz és az engedélyek beszerzése után nyáron vehetik majd igénybe újra a fehérváriak a felújított rendelő épületét, mely mintegy tízezer fehérvári ellátását biztosítja.
 
Milyen sorrendben várható az orvosi rendelők felújítása?
 
  A következő a Fiskális úti rendelő lesz. A tervek az ott dolgozókkal közösen készültek el és beadtunk egy pályázatot, melynek elbírálása nyárra várható. Az orvosi rendelők felújítására vonatkozó pályázatok azonban jelentős önrészt igényelnek. Az önkormányzat az idei költségvetésben mintegy 66 millió forintot biztosított a rendelő bővítésére és felújítására. A bővítésre és a teljes felújításra azért van szükség, mert az Öreghegy régen kinőtte ezt az épületet. Szükség lesz a bővítésre is, melyet tetőtér beépítéssel oldanak meg és a védőnők is külön helységben tarthatják majd a tanácsadást.
 
Továbbra is térítésmentesen kapják-e az általános 12 éves lányok a méhnyakrák elleni védőoltást?
 
A HPV oltást továbbra is térítésmentesen kapnak Székesfehérváron a fiatal lányok. Az iskolai védőnők a következő tanév elején minden szülőnek küldenek erről értesítőt. Nagyon kérem, hogy a gyermekek egészségének érdekében használják ki ezt a lehetőséget. A védőoltás beszerzése mintegy 25 millió forintba kerül a városnak.
 
Milyen egészségügyi programokat tudnak finanszírozni idén?
 
 
 Az utóbbi időben sajnos a központi finanszírozásban nagyon keveset fordítottak prevenciós tevékenységre, pedig tudjuk, hogy az egészségügynek milyen fontos része a prevenció. Az Egészségügyi Bizottság által felhasználható, ugyan nem túl sok pénzből igyekszünk prevenciós, felvilágosító programokat támogatni a városban. Például az ősz eleji Egészségnapot idén is folytatjuk. A prevenció területén egyébként sokakkal kell együttműködni, hiszen ez nem csak az egészségügy kérdése, komplex látásmódot követel. Szoros együttműködésben vagyunk az iskolákkal, a környezetvédelmi szervezetekkel és sport területével. A Nyitott Tornatermek biztosítása is nagyon fontos dolog, hiszen itt nem csak focizni lehet, hanem különböző célzott betegségeken szakképzett trénerek, gyógytornászok segítenek.