-
Vár a Bástya!
Vár a Bástya! címmel szerveztek ma úgynevezett szociosétát diákok számára az Alba Bástya Család- és Gyermekjóléti Központban, a szociális munka napja alkalmából. A fiatalok megismerkedtek a szociális ellátórendszerrel, a szolgáltatásokkal, a munkatársakkal, a szektorban rejlő továbbtanulási, képzési, munkavállalási lehetőségekkel.
2024.11.13. -
Jutalom önkormányzati dolgozóknak
Az önkormányzati intézmények 368 dolgozójának biztosít idén extra juttatást Székesfehérvár önkormányzata – adta hírül közösségi oldalán Székesfehérvár polgármestere. Dr. Cser-Palkovics András posztjában kiemelte, a SZÉP-kártyára történő 50 ezer vagy 100 ezer forintos utalások összesen 35 millió forintot tesznek ki.
2024.11.13. -
Lakossági fórum
Az új önkormányzati ciklusban több maroshegyi utca közigazgatásilag és választójogilag átkerült az 5. választókörzetbe. A változtatásra a megemelkedett népességszám miatt volt szükség.
2024.11.13. -
Civil támogatások
Kiírták a Nemzeti Együttműködési Alap pályázatait a civil szervezetek támogatására. A most megjelent, illetve megjelenő kiírásokkal kapcsolatban november 20-án részletes tájékoztatóra várják a szervezeteket a Vármegyeháza Dísztermébe.
2024.11.13.
Égi plázázás - kíválóan megfigyelhetőek lesznek a holdkráterek
Február 28-án, 29-én, március 1-jén és március 3-án 18 órától 20 óráig a Terkán Lajos Bemutató Csillagvizsgáló tagjai ismét távcsöves bemutatót tartanak az Alba Pláza előtti téren. Bár a helyszín fényszennyezés szempontjából nem tekinthető ideálisnak, de az érdeklődök egy 20 cm átmérőjű tükrös távcsővel kiválóan láthatják majd a Hold krátereit. A bemutatókat a Terkán Alapítvány szervezi Székesfehérvár Önkormányzatától elnyert pályázat révén.
2012.02.27. 08:11 |
Február 28-án, 29-én, március 1-jén és március 3-án 18 órától 20 óráig a Terkán Lajos Bemutató Csillagvizsgáló tagjai ismét távcsöves bemutatót tartanak az Alba Pláza előtti téren. Bár a helyszín fényszennyezés szempontjából nem tekinthető ideálisnak, de az érdeklődök egy 20 cm átmérőjű tükrös távcsővel kiválóan láthatják majd a Hold krátereit.
Az újhold utáni időszak és az első negyed környéke a legkedvezőbb erre, ugyanis égi kísérőnk felszínére súrolófényben esnek a Nap sugarai ebben az időszakban. Ilyenkor láthatók a legrészletesebben a kráterek és más érdekes alakzatok.
Az égi kínálatban szerepelnek még a Jupiter holdjai és felhősávjai továbbá a híres Orion-köd, amelyben ma is születnek csillagok. Nem csak nézelődni, hanem beszélgetni is lehet a jelen lévő szakemberekkel, akik szívesen válaszolnak a kíváncsi kérdésekre.
A kezdeményezés egyébként nem új keletű. A fehérvári csillagda alapítója, Hajmási József a 60 évek második felében hosszú éveken keresztül tartott bemutatókat ezen a helyen. Igaz, akkor még mások voltak a fényviszonyok, és a hatás nem is maradt el. Azoknak a személyeknek egy része, akiknek a fehérvári csillagvizsgáló a jó hírét köszönheti az egész országban, itt, a Liszt Ferenc utca sarkán néztek először távcsőbe.
A mostani bemutatókat a Terkán Alapítvány szervezi Székesfehérvár Önkormányzatától elnyert pályázat révén. A cél az, hogy az, hogy minél többen kapjanak ízelítőt az égbolt szépségéből és a későbbiekben ellátogassanak az „anyaintézménybe" is.
A Szabadművelődés Háza tetején található csillagvizsgálóban minden hétfőn a 10-14 éves korosztálynak tartanak szakköri foglalkozásokat. Pénteken 18 órától a középiskolásokat várják, de "idősebbek is elkezdhetik". Indul a tavaszi bemutatási időszak is. Minden hétfőn, szerdán és pénteken 19 órától távcsöves bemutatóra várják az érdeklődőket. A Pláza előtt és a csillagdában is ingyenesek a bemutatók.