Egy fehérvári operátor viszontagságai - A kísérlet (I. rész)

Horgosi Imre, a www.munkasmeltosag.fw.hu honlap létrehozójának célkitűzése, hogy volt cége semmisítse meg az elbocsátását és vegyék vissza eredeti munkakörébe. A székesfehérvári Horgosi Imre 8 évig dolgozott a fehérvári multicégnél, elbocsátását racionalizálással, létszámleépítéssel indokolta a vállalat. Különös olvasatot ad az ügynek, hogy a felmondását három héttel az után vehette át, hogy a Vasasszövetség szakszervezet közbenjárásával elérte: a cég a 12 órás munkaidőben dolgozó alkalmazottaknak is kiadja az őket törvény szerint megillető szabadságot.

2005.03.23. 11:01 |

Horgosi Imre, a www.munkasmeltosag.fw.hu honlap létrehozójának célkitűzése, hogy volt cége semmisítse meg az elbocsátását és vegyék vissza eredeti munkakörébe. A székesfehérvári Horgosi Imre 8 évig dolgozott a fehérvári multicégnél, elbocsátását racionalizálással, létszámleépítéssel indokolta a vállalat. Különös olvasatot ad az ügynek, hogy a felmondását három héttel az után vehette át, hogy a Vasasszövetség szakszervezet közbenjárásával elérte: a cég a 12 órás munkaidőben dolgozó alkalmazottaknak is kiadja az őket törvény szerint megillető szabadságot.

12 óra munka, 2/3 pihenés…

Az elbocsátás indokaként olyan termék gyártásának megszüntetését is megnevezte a cég, amelynek munkafolyamatában Horgosi Imre részt sem vett. A fehérvári multicégnél, mint több más magyarországi nagyvállalatnál ugyanis a szabadságra igénybe vehető naptári napok mindössze 2/3-át adták ki a 12 órás munkaidőben dolgozóknak azzal az indokkal, hogy egy szabadságnapjuk másfél munkanapnak számit… Horgosi előbb a Munkaügyi Minisztériummal levelezett, majd felvette a kapcsolatot a Vasasszövetség Észak-dunántúli régiójának ügyvivőjével, Papp Jánossal. A szakszervezet Mészáros Ferenc munkavédelmi szakértőt küldte ki a céghez. A szakszervezet vizsgálódásának köszönhetően visszamenőleg is ki kellett adnia, az őket megillető szabadságot a munkavállalóknak, Horgosi Imre elmondása szerint több társa mintegy másfél hónapig nem dolgozott. Az üggyel kapcsolatban Horgosi elmondta, a Munkaügyi Felügyelőségnek kötelessége ellenőrizni, hogy a törvényben előírtaknak megfelelően kiadják-e a szabadságot a cégek, azonban számos esetben elkerüli a figyelmüket ez a probléma. A www.munkasmeltosag.fw.hu honlap üzemeltetése óta Horgosit több cégtől keresték meg a dolgozók, ahol szintén csak 2/3-át adják ki a szabadságnapoknak.

Az ellen nem véd…

A szabadság-ügy nem az egyetlen konfliktusforrás volt Horgosi és a cég között:
2002-ben tudni lehetett, hogy kompresszor terméket hoznak, belső pályázaton nyerte el, hogy új területre kerüljön. Egy teflonozó berendezés operátora lett. A termék visszamosásánál számára ismeretlen vegyszert használtak, amihez három különböző munkavédelmi kesztyűt próbáltattak ki vele: elmondása szerint 15-20 perc után mindegyik szabályosan „lerohadt” a kezéről. Mint utóbb kiderült, a termék gyártásához butilgumi alapú kesztyű használatát írják elő, valamiért mégis olcsóbb munkavédelmi eszközöket próbáltattak ki vele. Horgosi Imre bőre sérüléseket szenvedett, harmadik nap este erős fejfájás, mérgezésszerű tünetek is járultak a sérülésekhez, így a városi orvosi ügyeletre ment.

Veszélyes anyagok az üzemben

Az orvos munkahelyi balesetként könyvelte el az esetet, ezért a cégnél is jegyzőkönyvezni kellett az ügyet. Ilyenkor kétfajta dokumentumot kell kitölteni, de csak a meghallgatási jegyzőkönyv készült el, ezt a vállalatnál 5 évig tárolják, majd megsemmisíthetik. Az ilyenkor előírt munkabaleseti jegyzőkönyvet nem készítették el, ezt ugyanis a Munkaügyi Felügyelőséghez kellene beküldeni… Horgosi Imre véleménye szerint ezzel is le akarták tagadni a balesetet. Horgosi munkahelyi „balesete” után értesítette az ANTSZ helyi szervezetét is, akik ellenőriztek az üzemben és 7 be nem jelentett vegyi anyagot találtak. A jegyzőkönyv tanúsága szerint a „a használt veszélyes anyagokról bejelentést nem tettek”. Köztük volt a Solutin - C6 elnevezésű anyag, ami a sérüléseket és a mérgezésszerű tüneteket okozta.

Gazdaság

  1. XVIII. Fejér vármegyei Prima Díj

    A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének Fejér Vármegyei Szervezete tizennyolcadik alkalommal adta át a Fejér Vármegyei Prima díjakat, az elismeréseket idén is olyan személyek, illetve intézmények vehették át, akik a saját területükön maradandót alkottak. A Prima díjat idén Prof Dr. Györök György egyetemi tanár, Janota Zoltán tizenkilencszeres Ironman,  Dr. Szekeres Ferenc szájsebész szakorvos és Dr. Gruiz Andrea gyermekorvos vehette át. Az ünnepség keretében adták át az idei "Év Vállalkozója" díjakat is. 

    2024.11.22.
  2. Openhouse iroda nyílt

    Pénteken délelőtt ünnepélyes keretek között nyitották meg az Openhouse Ingatlan hálózat székesfehérvári franchise partnerének új irodáját a Távirda utca 39. szám alatt. A cég, amely bérleményből költözött saját tulajdonú ingatlanba, az elmúlt években piacvezető lett a városban és sikeresnek mondhatja magát mind a hitel-, mind pedig az ingatlan üzletágban.

    2024.11.22.
  3. Hackaton győztesek

    24 csapat jelentkezett az ország számos pontjáról az idei Harman Hackathon ötlet- és prototípusfejlesztő versenyre, amelynek döntőjében nyolc középiskolai és nyolc egyetemi csapat mérkőzött meg 24 óra alatt. A legjobb, a közlekedésben résztvevők biztonságát növelő műszaki eszközöket a székesfehérvári egyetemisták alkotta KÁVÉ és a pécsi középiskolások alkotta SLEEP készítette.

    2024.11.16.
  4. 3. Harman Hackathon

    24 órája van a csapatoknak, hogy környezetére reagáló közlekedésbiztonsági eszközt találjanak ki és készítsék el a működő modelljét - elindult a 3. Harman Hackathon döntője. A nyolc egyetemi és nyolc középiskolai csapat a Sóstói Stadionban lázas munkával tölti majd az előttünk álló éjszakát, hogy szombaton bemutathassa a működő modellt, illetve a termék portfólióját a zsűri előtt.

    2024.11.15.