-
Irodalmi verseny
„Ragyafestés”, kétballábas futás, „kutyagumiszedés” és legfőképpen sok nevetés várt a Móra Ferenc Könyvkiadó és a Hétvezér Általános Iskola által szerevezett irodalmi vetélkedő diákjaira, akik a vármegye minden részéből érkeztek a csütörtöki versenyre. A gyerekek Réz András filmesztétával, a Lukrécia papucsai című gyermekregény írójával is megismerkedhettek.
2024.11.21. -
„Egy fény a szorongatásban”
Egy szikszói ortodox magyar zsidó, Fleischmann Izrael visszaemlékezéseit tartalmazza az a kötet, amelynek bemutatóját november 24-én, vasárnap 16 órától tartják a Vörösmarty Színházban.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Egy közülünk – megjelent Ferenczy Noémi könyve
Tíz évvel ezelőtt kérték fel Ferenczy Noémit, a Ciszterci Szent István Gimnázium tanárát arra, hogy írjon egy, a keresztény vértanúk történetét feldolgozó könyvet.
Az alkotás alapját Szikszai György Mártírok oszlopa című műve szolgáltatta. A kézirat, amely végül 15 keresztény vértanú történetét dolgozza fel hamar elkészült, a kiadásra azonban várni kellett. Az elmúlt év végén került végül nyomdába, és az elkészült kötetet Kolozsváron vehették kézbe először, ma pedig már minden könyvesbolt polcán megtalálható az Egy közülünk című kötet.
Kérésünkre Ferenczy Noémi felidézte a tíz évvel ezelőtti alkotói munkát. Mint mondta, a XVIII. század végén alkotó Szikszai György azért kutatta az egyháztörténet kezdeteit, hogy a keresztyén vértanúk történeteivel lelki táplálékot adjon híveinek. „Egy ismerősöm, Daray Erzsébet irodalmi ügynök azzal a kéréssel keresett meg, hogy a Szikszai-könyv történeteit alapul véve, az általam kiválasztott vértanúk történeteit fogalmazzam át a mai fiataloknak. Az volt a kérés, hogy azokat a történeteket dolgozzam fel, amelyek megszólítanak.
Ez a része mindig is érdekelt az irodalomnak, akár prózai, akár drámai formában, hiszen valahol ezek mégiscsak drámák: a történeteket a külső-belső konfliktusok mozgatják.” A fejezetek végén szerepel egy „Tudtad?” függelék. Ezek a többletinformációk és az események helyszínét rögzítő térképek segítséget nyújtanak az olvasónak a történetek és személyek elhelyezésére a valóságban. A könyvben Szucher Ágnes inspiráló fekete-fehér illusztrációi láthatóak.
Az Egy közülünk című könyv születéséről, az alkotói munkáról is további részleteket tudhatnak meg az ÖKK Podcast egyik következő epizódjában, amelynek vendége Ferenczy Noémi lesz.