-
A város nem versenypálya
Nem először fordult elő, hogy egy nagy teljesítményű autóval driftelt valaki a fehérvári éjszakában. Székesfehérvár polgármesterének friss bejegyzése szerint a térfigyelő kamerák rögzítették a történteket, amit továbbítanak a rendőrségnek, hogy az eljárás megindulhasson. Dr. Cser-Palkovics András hangsúlyozza: az Önkormányzat a jövőben is fellép az emberek nyugalmát zavaró gyorsulások, driftelések ellen.
2025.04.23. -
Rendőrkézen a csaló
Egy 41 éves kecskeméti férfi csaknem 3 millió forinttal károsított meg beteg, tartós felügyeletet igénylő rászorulókat. Mint azt a Fejér Vármegyei Rendőr-főkapitányság közösségi oldalán írja, a csaló kedden reggel került rendőrkézre, otthonában.
2025.04.09. -
Fehérvári traffipax pontok
Több székesfehérvári helyszínen lesznek traffipaxok az egész Európát érintő ROADPOL által koordinált kampány keretén belül. Április 9-én és 10-én mérni fogják az autósok sebességét például a 81-es főút városi szakaszán, az Új Csóri úton, a Budai és a Berenyi út több szakaszán, valamint a Seregélyesi és a Balatoni úton.
2025.04.08. -
Biztonságban Fejér vármegyében
Közgyűlést tartott a Fejér Vármegyei Polgárőr Szövetség, ahol a tagok beszámoltak az előző év tevékenységéről és meghatározták az idei feladatokat. Fejér vármegyében 103 egyesületben a 4115 polgárőr tavaly összesen 627 304 óra szolgálatot teljesített, az egy polgárőrre jutó órák száma 164 volt, amellyel az országban az élen jártak.
2025.04.06.
Egy perc a biztonságért - ezekre figyeljünk, hogy tűzoltók nélkül teljen a karácsony

Mire figyeljünk a karácsonyfák díszítésénél?
A karácsonyfának szánt fenyőket jóval a megvásárlás előtt kivágják, így a fűtött lakásban hamar kiszáradnak. Egy kiszáradt fenyő olyan jól ég, hogy ha egy ponton meggyullad, néhány másodperc és az egész fa, nem sokkal később pedig a környezete is lángokban áll. Késleltetni tudjuk a fenyő kiszáradását azzal, ha díszítésig egy vödör vízben tartjuk, illetve vannak olyan fenyőtalpak is, amelyekben vízben áll a fenyő. Így magasabb a nedvességtartalma és nehezebben gyullad meg.
A karácsonyfát a fűtőeszköztől legalább másfél méterre állítsuk fel.
Fontos, hogy a feldíszített fa ne akadályozza a menekülést, ezért ajtók közelébe nem javasolt az elhelyezése. Ne díszítsük gyertyákkal, csillagszórókkal, hagyományos izzójú fényfüzérekkel, inkább LED égősort tegyünk rájuk, és ezt is kapcsoljuk ki éjszakára!
A csillagszórók 1000 és 1600 Celsius fok közötti hőmérséklettel égnek, ezért ne tegyünk csillagszórókat a karácsonyfára.
Egyszerre mindig csak egy csillagszórót gyújtsunk meg. A legbiztonságosabb, ha az udvaron, a szabadban használjuk őket. A leégett, de még forró csillagszóró maradványát nem szabad egyből a kukába dobni, előtte mártsuk vízbe. Gyertyát semmi esetre se gyújtsunk a karácsonyfán!
Az elektromos díszek is okozhatnak tüzet?
Tavaly egy kültéri elektromos rénszarvas dísz gyulladt ki december 18-án Móron. A tüzet a móri önkormányzati tűzoltók porral oltóval eloltották. A rossz minőségű, jelöletlen termékek a tűzeset és az áramütés lehetőségét is magukban hordozzák. Ezért csak olyan fényfüzérekkel díszítsük otthonunkat, amelyeket megbízható helyen vásároltunk.
Ha a hosszabbító deformálódott, megolvadt, a vezeték törött, a szigetelés hiányos, semmiképpen ne használjuk.
Figyeljünk rá, hogy az elektromos kábelek ne kerüljenek bútorok lábai alá. Kertben, udvaron csak kifejezetten kültéri díszítést használjunk. Éjszakára, és ha elmegyünk otthonról, húzzuk ki a konnektorból a lámpafüzéreket és a többi elektromos dekorációt.
A legfontosabb: időben fújjuk el a gyertyát.
Ne feledkezzünk meg az égő mécsesekről, adventi koszorúkról. Ha már nem tartózkodunk a helyiségben, fújjuk el a gyertyákat, mert ha leégnek, a még pislákoló kanóctól a koszorúalap és a közeli dekoráció is lángra kaphat.
Tűz van! Mit tegyek?
Ha még kisebb lángolást, füstöt tapasztalunk, a testi épségünk veszélyeztetése nélkül megpróbálkozhatunk a tűz oltásával.
Ha a karácsonyfa gyulladt ki, húzzuk ki a konnektorból a lámpafüzért.
Abban az estben, ha az égő karácsonyfa közvetlen közelében nincsenek bútorok, borítsuk le a fenyőt és dobjunk rá egy, vagy két szétnyitott pokrócot. A plédekkel elfojtjuk a tüzet és megakadályozzuk, hogy a lángok a szoba berendezési tárgyaira átterjedjenek. Ezért is fontos, hogy a fa két-három méteres környezetében ne legyen bútor, függöny.
A kigyulladt adventi koszorút akár egy palack vízzel is el tudjuk oltani.
Főzés közben a tűzhelyen felejtett, lángra kapott serpenyőt, lábost egy fedővel fedjük le, zárjuk el a gázrózsákat, a főzőlapot. Égő olajra, zsiradékra tilos vizet öntenimHasznos, ha otthonunkban tartunk egy porral oltó tűzoltó készüléket, amellyel a kezdeti, kisebb lángolást hatékonyan el tudjuk fojtani.mNagyobb kiterjedésű tűz, lángolás és intenzív füstképződés esetén azonnal hagyjuk el a lakást, csapjuk be magunk mögött az ajtót, azonnal hívjuk a 112-es segélyhívó számot, és a társasházban minél több szomszédot értesítsünk a tűzről. Nem szabad elfelejteni, hogy minden esetben – még akkor is, ha sikerült a tüzet eloltani – bejelentést kell tenni a 112-es egységes segélyhívószámon!
Mit tehetek még a családom biztonságáért?
Egy lakástűz esetén csak percek állnak a lakók rendelkezésére, hogy biztonsággal elhagyják otthonukat. Lakástüzeknél az egyik legnagyobb veszélyt a keletkező füst belégzése jelenti, ezért a sérülések és a tragikus tűzesetek megelőzése érdekében javasolt otthonunkban füstérzékelőt beszerezni, amely a szoba közepén a plafonra szerelve a tűz keletkezésének legelején jelez, amikor még van idő kimenekülni és a tűzoltókat értesíteni. Akik elutaznak az ünnepekre, áramtalanítsák azokat a műszaki cikkeket, amelyeket nem szükséges állandóan feszültség alatt tartani.