-
Iskolafelújítás a megvalósulás útján
A konkrét megvalósulás útjára lépett a Székesfehérvári Szakképzési Centrum komplex projektje, amelynek során 6,4 milliárd forint európai uniós támogatás segítségével újul meg a centrum hat intézménye. A Deák Ferenc Technikum és Szakképző Iskolában tartott tájékoztatón nem csak a közel 13 ezer iskolabútor beszerzéséről esett szó, hanem az iskolák épületfelújításának és eszközbeszerzéseinek részleteiről is.
2024.12.18. -
Megnyílt a szárazréti bölcsőde
Új, 28 férőhelyes bölcsőde épült a Bodrogi utcában Feketehegy-Szárazrét gyermekei számára. A projekt a Széchenyi Terv Plusz program keretében valósult meg 420 millió forint vissza nem térítendő európai uniós és hazai támogatás, továbbá közel 19 és fél millió forint önkormányzati hozzájárulás segítségével. A Hit Gyülekezete fenntartásában működő intézmény pénteken ünnepélyes keretek között nyitotta meg kapuit.
2024.12.13. -
Új iskolabútorok
Új iskolabútorokat kaptak mintegy 850 millió forint értékben a Székesfehérvári Szakképzési Centrum fenntartásában működő intézmények. A technikumokba összesen 12.810 darab bútor – székek, asztalok, szekrények – érkeztek. A hat iskolában megvalósult beruházásról sajtótájékoztatón számoltak be a Váci Mihály Technikumban, ahol be is mutatták az új, színes berendezéseket.
2024.12.10. -
Megújul a könyvtár
Mintegy 370 millió forintból újulhat meg a Vörösmarty Mihály Könyvtár olvasótermi épülete. Egy patinás épület nyeri vissza régi fényét, az épületen belül pedig új programokkal is készülnek – osztotta meg a jó hírt közösségi oldalán dr. Cser-Palkovics András polgármester.
2024.12.10.
Új tanösvény készült a Rácbányában - szabadtéri órákat is lehet tartani
A 4,68 hektáros, a ráchegyi Apatini utcából nyíló régi bányagödör az 1900-as évek elején nyerte el mai formáját és az öreghegyi Bánya-tó kistestvérének tekinthető.
Egy időben hulladéklerakóként szolgált, majd rekultivációját követően a természet kezdte újra birtokba venni a területet, amely 2012-ben természeti emlék besorolású védettséget kapott az itt található geológiai értékek miatt, ugyanis a Velencei-hegység legnyugatibb, látható része a Rácbányában látható, előtte pedig a Bánya-tónál.
Az elmúlt években többször is bejárást tartottunk, és a terveket követően tettünk azért, hogy e csodálatos területet védjük, megőrizzük természeti szépségét. A Rácbánya egy zöld oázis, ahova ma már szívesen járnak az itt élők. A tanösvény elkészültével valódi kirándulóhellyé vált – hangsúlyozta dr. Cser-Palkovics András polgármester. A Rácbánya mellett található, örökös ökoiskola címet elnyert Zentai úti Általános Iskolának és a közelben lévő oktatási-nevelési intézményeknek is nagyon hasznos szabadtéri tanulási lehetőséget biztosít a terület. A polgármester hozzátette, a tervek szerint jövőre a Bregyó kiserdejében folytatódik a tanösvények kialakítása.
A Rácbánya gazdag élővilággal rendelkezik, ezért védelme mellett bemutatása is nagyon fontos. Így született meg az ötlet, hogy a Sóstót követően itt is kialakítsanak egy tanösvényt, amely a tájékoztatás mellett a környezeti nevelést és a természeti edukációt szolgálja – mondta el a helyszínen tartott sajtótájékoztatón Csete Gábor, a Városgondnokság természetvédelmi szakmai vezetője. A Patkós Stúdió által készített interaktív, színes táblákon az ideérkezők megismerik az itt élő madarakat, rovarokat, emlősöket, kétéltű hüllőket. Aki végigjárja a hét állomásból álló tanösvényt, az a végén könnyen teljesíti az interaktív játszótér feladatait.
A Városgondnokság tavaly egy madárodú telepet is létrehozott a Rác bányában és idén tavasszal denevérodúkat is tettek ki a Denevérbarát Fehérvár program keretén belül.
Érdekességek a Rác bányáról:
Az 1900-as években Fehérváron három kőbánya is működött, és a kifejtett kő bizony sok fehérvári ház és út alapjául szolgált. A Rác bányában gránitot és gránit murvát bányásztak.
A Ráchegy területének egy részét a háború előtt Szabó-bányaként tartották számon. A környékbeli idős lakosok elmondása alapján még az ötvenes években is fejtettek itt követ, murvát. A bánya sorsa itt is úgy alakult, mint az öreghegyi Bányató esetében. Elmondások szerint ebédidőt tartottak a délelőtti műszak után a munkások és mire visszamentek dolgozni, már hat méter mély víz volt a fejtésben.
Itt található a békalencsés tó, amihez egy lépcsőn lehet lejutni. A kis tóban még nagy szárazság idején is mindig találni valamennyi vizet.
A Rác bányánál nincsen parkolási lehetőség, így érdemes gyalogosan megközelíteni a területet!