Egyedülálló vándorkiállítás egy emberibb világért

2008.03.07. 11:12 |
A fogyatékosság és a fogyatékkal élőkhöz való viszony társadalomtörténetének és kultúrtörténetének a világon egyedülálló átfogó áttekintését nyújtja az a kiállítás, amely március 7-én nyílt meg a székesfehérvári Autóbusz pályaudvar épületében. Az eseményen Könczei György egyetemi tanár, az ELTE GYFK Foglalkozási Rehabilitációs Kutatócsoportjának vezetője kiemelte, a tárlat megtekintésével a többségi társadalom elgondolkodhat előítéleteiről és a fogyatékkal élők küzdelméről, elősegítve egy emberibb világ létrehozását.
KÉPGALÉRIA


Az egyedülálló tárlatot Székesfehérvár polgármestere nyitotta meg, aki kiemelte, különösen fontos, hogy ne csak egy alkalommal, hanem folyamatosan törődjünk a fogyatékkal élő emberekkel. Székesfehérvár városa példát mutat ebben, hiszen az Esélyek Háza igazgatójának kezdeményezésére például esélyhónapot is szervez, amelynek keretében fókuszba kerül a fogyatékkal élő emberek problémája.

A város minden szinten próbál segíteni a fogyatékkal élőknek, bölcsödében, óvodában, általános iskolában is kialakultak azok a speciális képzések, amelyek elősegítik az integrációt a többségi társadalomba.

A fogyatékkal élők ügyét segítik azok a hosszú távú együttműködési megállapodások is, amelyeket különböző civil szervezetekkel kötött az önkormányzat.

Warvasovszky Tihamér polgármester kiemelte, a kiállítás több szempontból is fontos: a fogyatékkal élőknek azt mutatja, „be kell bizonyítanom, hogy képes vagyok valamire, teljes életet kívánok élni”. A látogatók számára pedig alkalmat ad a tárlat arra, hogy fontos tanulságokat vonjanak le.

A vándorkiállítás megnyitóján Prof. Könczei György egyetemi tanár, az ELTE GYFK Foglalkozási Rehabilitációs Kutatócsoportjának vezetője kollégáinak és számos fehérvári polgárnak mondott köszönetet, majd kiemelte, hogy a tárlat azt üzeni a fogyatékkal élőknek: álljanak fel és küzdenek céljaikért.

A professzor a többségi társadalomnak, a „nem fogyatékkal élőknek” is üzent: elgondolkodhatunk a bennünk élő előítéletekről és ezáltal képesek leszünk sokkal emberibb világot létrehozni.