Egyetemi szintű műszaki képzés Székesfehérváron

 Az ipar igényeihez igazított, egyetemi szintű műszaki képzés elindítását tervezik Székesfehérváron. A város Önkormányzata és a Pannon Egyetem közös megkereséssel élt a gazdasági társaságok és a középfokú oktatási intézmények felé. A szektorközi együttműködés célja, hogy hosszú távon biztosítsa a helyi ipar versenyképességét és megőrizze a fehérvári munkahelyeket. Az igényfelmérési időszak lezárultát követően kerül meghatározásra a fehérvári képzés struktúrája és összetétele, az erről szóló döntés júniusban várható.
2012.04.23. 16:53 |
Az ipar igényeihez igazított, egyetemi szintű műszaki képzés elindítását tervezik Székesfehérváron. A város Önkormányzata és a Pannon Egyetem közös megkereséssel élt a gazdasági társaságok és a középfokú oktatási intézmények felé. A szektorközi együttműködés célja, hogy hosszú távon biztosítsa a helyi ipar versenyképességét és megőrizze a fehérvári munkahelyeket.
Székesfehérvár meghatározó gazdasági szereplőinek elsősorban műszaki végzettségű szakemberekre van igényük – ez derült ki az elmúlt években végzett minden felmérésből. Nagyon fontos azonban, hogy az ipar igényeihez igazított és az elkövetkező évek fejlesztéseit is figyelembe vevő képzési rendszerben szerezhessék meg szaktudásukat a fiatalok. Ennek érdekében kezdett szakmai egyeztetést Székesfehérvár Önkormányzata és a Pannon Egyetem. Egyetemi szintű képzések elindításáról és egy ipari, műszaki együttműködés lehetőségéről folynak az egyeztetések az egyetem és város között.
 
„Székesfehérvár hazánk megkerülhetetlen gazdasági motorja, ahol hagyományosan a műszaki jellegű tevékenységeket végző cégek telepedtek meg és működnek. Büszkék vagyunk rá, hogy százezres lakosú városunkban nemcsak az itt élők találnak munkalehetőséget, hanem közel harmincezren a térségből is ide járnak dolgozni.” – mondta dr. Cser-Palkovics András. Székesfehérvár polgármestere éppen emiatt tartja nagyon fontosnak az egyetemi szintű felsőoktatás beindítását. „Egyrészt régi álmunk válna valóra, másrészt még több szállal köthetnénk a városhoz a nagyfoglalkoztatókat, és a fehérvári fiatalokat. A családok számára nagy anyagi könnyebbséget jelentene, ha gyermekük helyben tudna egyetemre járni. Önkormányzatunk számára pedig azért lenne jó ez, mert akkor nagyobb arányban helyben maradnának a munka világába kilépő fiatalok is.”
 
"Székesfehérvár célkitűzései összhangban vannak a Pannon Egyetem céljaival és működési modelljével." - hangsúlyozta dr. Friedler Ferenc rektor. "Fontosnak tartjuk, hogy képzéseinkkel az innovációban élenjáró cégek szakmai igényeit elégítsük ki. Ezt a hagyományostól eltérő felsőoktatási szervezeti keretek között érhetjük el, amelyekben a képzés, a kutatás és a céges innovációs projektek egymást erősítve valósulnak meg. Ezáltal hallgatóink tapasztalatot szerezhetnek projekt- és csapatmunkában és hozzáférhetnek a legkorszerűbb eszközökhöz. Rangos innovációhoz nemzetközi szinten elismert kutatásokra van szükség, mert így tudunk együttműködő partnereinknek versenyképes szakmai eredményeket biztosítani."
 
Már meg is tették az első gyakorlati lépéseket a szektorközi együttműködés felé. Két tájékoztató zajlott eddig: az egyikre a gazdasági társaságokat, a másikra pedig a középfokú intézmények vezetőit hívta össze dr. Cser-Palkovics András polgármester és dr. Friedler Ferenc rektor. Jelenleg egy közös kutatás és piaci igényfelmérés zajlik a Székesfehérváron működő cégek körében annak érdekében, hogy az ipar igényeit legjobban szolgáló műszaki képzés kerüljön kialakításra.
 
A Pannon Egyetem támogató szenátusi döntését követően Székesfehérvár Önkormányzatának közgyűlése a héten tárgyalja az egyetemmel való stratégiai együttműködést, amelynek kiemelt célja az egyetemi szintű műszaki képzés megteremtése a városban. Az együttműködés értelmében az igényfelmérési időszak lezárultát követően kerül meghatározásra a fehérvári képzés struktúrája és összetétele, az erről szóló döntés júniusban várható.