-
Irodalmi verseny
„Ragyafestés”, kétballábas futás, „kutyagumiszedés” és legfőképpen sok nevetés várt a Móra Ferenc Könyvkiadó és a Hétvezér Általános Iskola által szerevezett irodalmi vetélkedő diákjaira, akik a vármegye minden részéből érkeztek a csütörtöki versenyre. A gyerekek Réz András filmesztétával, a Lukrécia papucsai című gyermekregény írójával is megismerkedhettek.
2024.11.21. -
„Egy fény a szorongatásban”
Egy szikszói ortodox magyar zsidó, Fleischmann Izrael visszaemlékezéseit tartalmazza az a kötet, amelynek bemutatóját november 24-én, vasárnap 16 órától tartják a Vörösmarty Színházban.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Egyisten a Nemzeti Emlékhelyen – különleges álomjátékkal vitték színre az államalapítás korát
A produkciót augusztus 19-én, szombaton 18 órától is láthatjuk a Nemzeti Emlékhelyen. A belépés díjtalan, minden érdeklődőt szeretettel várnak!
A kétségekkel átitatott, sorsdöntő helyzetben játszódó előadás morális tépelődés a jövő és a múlt árnyaival. Az előadás szereplői Géza fejedelem, és az ő elméjében megjelenő három mitológiai lény, illetve születendő fia, Vajk elképzelt alakja. A darabot Ferenczy-Nagy Boglárka írta és rendezte, akit Sarolt szerepében is láthatott a közönség. A további szereplők között láthatjuk Puskás Balázst, Hus Laurát, Csáki Benedeket és Lehel Vilmost is. A produkció zenés részeiben Ferenczy-Nagy Levente, Tárnok Ákos és Ferenczy-Nagy Boglárka működött közre.
Ferenczy-Nagy Boglárka, a darab írója és rendezője elmondta, hogy az Egyisten a Szent István Király Múzeum segítségével és Matuz János közbenjárásával jöhetett létre és kifejezetten a Nemzeti Emlékhelyre íródott. „A történet a kereszténység felvétele köré csoportosul, és Géza fejedelem szemszögéből követi az eseményeket. Azért tartottam ezt fontos témának, mert az ő erkölcsi dilemmájáról kevés szó esik, hiszen István király köré csoportosul az alkotások többsége, ő a központi figurája ennek a témakörnek. Viszont ha mélyebben bele gondolunk, akkor Géza fejedelemre is hasonló nyomás nehezedett akkor és azt gondoltam, hogy érdemes lenne az ő szemszögéből is körüljárni ezt a témát.” - fogalmazott a rendező, aki az álomjáték keretében kétsíkú darabot komponált meg: az egyik a bábokkal színpadra vitt szellemvilág, a másik pedig az élő szereplőkkel megjelenített valóság síkja. A darabban a három pogány szellem szembetűnő kontrasztot képez az „Egyisten” lángokban megjelenő figurájával is.