-
Hazajönni Fehérvárra
Az ÖKK Podcast adventi történetében a tősgyökeres, fehérvári vasutascsaládból származó Kiss Imrét ismerhetik meg. A tornatanárnak készülő fiatalember a MÁV Előre (később Locomotiv) SC tehetséges és sikeres sportolója volt, ám az élet másfelé sodorta.
2024.12.21. -
3 technikumunk a TOP 100-ban
A Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal és Oktatási Hivatal közhiteles adatai alapján a napokban megjelent a 2025-ös 100 legjobb magyarországi technikum rangsora, amit idén a Mandiner hozott nyilvánosságra. A Székesfehérvári SzC Széchenyi István Műszaki Technikuma a 100-as lista 30. helyét foglalja el.
2024.12.20. -
95 éves Erzsi néni
95.születésnapja alkalmából köszöntötték Molnár Dezsőné Csirke Erzsébetet, Áron Nagy Lajos festőművész hagyatékának őrzőjét.
2024.12.20. -
Változik a szakrendelések nyitvatartása
Változik a szakrendelések nyitvatartása a két ünnep között. Az idei évben receptfelírásra sem lesz már lehetőség, legközelebb majd csak január másodikán.
2024.12.20.
Egyre több fiatalnak kínál karrierlehetőséget Székesfehérváron a megújuló szakképzés
2021 végén a Nemzeti Pedagógus Kar, valamint az Innovációs és Technológiai Minisztérium egy megállapodást kötött, melynek értelmében egy szakképzési munkacsoport felállításával segítik a Szakképzés 4.0 stratégia beépítését a köznevelésbe.
A konferenciát dr. Vizi László Tamásné, a Nemzeti Pedagógus Kar országos elnökségének és szakképzési munkacsoportjának tagja nyitotta meg.
Hangsúlyozta, az új rendszer hatékony bevezetésében a szakképzés vezetőinek, intézményeinek partnerként kell együtt dolgozniuk azokkal az iskolákkal, ahonnan a gyerekeket várják. A Szakképzés 4.0 rendszer legnagyobb értéke, hogy minden képességű, vagyis a jól és a kevésbé jól felkészült, valamilyen képességében hiányos gyerekkekkel egyaránt foglalkozik, és minden olyan lehetőséget megad, ami az általános iskolától az egyetemig vezeti a fiatalokat. A rendszerben motiváló erőként ott van az ösztöndíj, hogy jelentősen visszaszorítsák, megakadályozzák a lemorzsolódást. A konferenciasorozat fontos üzenete, hogy a pedagógusok számára a gyermekek legyenek a legfontosabbak, akiket szeretettel terelgetnek a sikeres élet felé, és megnyitják számukra a karrierutak csatornát felkészültségüknek és képességeiknek megfelelően – fogalmazott dr. Vizi László Tamásné.
Ugyancsak köszöntötte a résztvevőket Szépné Holczer Piroska, a Székesfehérvári Szakképzési Centrum főigazgatója. Arról beszélt, hogy a Szakképzés 4.0 indulása óta nagyon sok cél megvalósult már, ám még nagyon sok feladat van, amit összefogással meg tudnak oldani.
Hudacsek László Péterné, az Innovatív Képzéstámogató Központ módszertani igazgatója „Aktualitások a szakképzésben” címmel tartott előadást. Elhangzott, hogy a szakképzés átalakítása 2018-ban indult, amikor a gazdaság egyértelműen megfogalmazta az igényeit: új típusú kompetenciákra lett szükség a munkaerőpiacra kikerülő fiatalok esetében, akiknek tudniuk kell alkalmazkodni a változásokhoz, és az iskoláknak megfelelő munkaerőt kell képezniük a gazdaság számára. 2019-ben megszületett a szakképzési törvény, majd a végrehajtási rendelete és 2020-21-ben már egy új rendszerben kezdték meg a tanévet; a szakképzés szervezetileg, szerkezetileg és tartalmilag is átalakult. A fejlesztés folyamata nem állt meg, ma is tart.
Az eredmények rövid távon, már most is láthatóak. A 9. évfolyamra történő beiskolázás alapján a tanulók létszáma folyamatosan növekszik a 2018/2019-es mélyponthoz képest. Az elmúlt két évben jelentősen emelkedett a szakképzésbe jelentkezők száma, egyre több fiatalnak jelent karrierlehetőséget a szakképzés. Egyértelmű siker, hogy jelenleg 54 ezer fiatal tanul a szakképzésben. A legnagyobb érdeklődés az 5 éves technikumi képzés iránt mutatkozik, emellett szükség van a szakképző iskolák tanulói létszámának növelésére is.