-
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.
2011.07.01. -
Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó
Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.
2010.08.30. -
Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből
Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság.
2010.06.22. -
Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen
Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.
2010.04.09.
Egységes V4-álláspont az uniós költségvetésről
Az EU-alkotmány ratifikációjának folytatását szorgalmazza a visegrádi országok (V4) kormányfőinek pénteki nyilatkozata. A lengyel, a cseh, a szlovák és a magyar miniszterelnök abban is megállapodott, hogy folyamatosan egyeztetik az uniós költségvetéssel kapcsolatos álláspontjukat. A Visegrádi Csoport - Magyarország, Csehország, Lengyelország és Szlovákia - miniszterelnökei súlyos kihívásnak tartják az európai alkotmányról tartott népszavazások eredményeit.
Az EU-alkotmány ratifikációjának folytatását szorgalmazza a visegrádi országok (V4) kormányfőinek pénteki nyilatkozata. A lengyel, a cseh, a szlovák és a magyar miniszterelnök abban is megállapodott, hogy folyamatosan egyeztetik az uniós költségvetéssel kapcsolatos álláspontjukat. A Visegrádi Csoport - Magyarország, Csehország, Lengyelország és Szlovákia - miniszterelnökei súlyos kihívásnak tartják az európai alkotmányról tartott népszavazások eredményeit. Egyetértenek abban, hogy elemezni kell a tanulságokat, és úgy vélik, a nehézségek ellenére folytatni kell az alkotmányos szerződés ratifikálásának folyamatát.
Nem a tartalma miatt szavazták le az alkotmányt
A pénteki lengyelországi tanácskozás után kiadott közös nyilatkozat szerint a franciaországi és hollandiai népszavazás kudarca nem az EU alkotmányos szerződésének tartalmával magyarázható, hanem más, az EU-alkotmányon kívül álló okokkal.
A V4 kormányfői - Gyurcsány Ferenc magyar, Marek Belka lengyel, Jirí Paroubek cseh és Mikulás Dzurinda szlovák miniszterelnök - megerősítették azon véleményüket, hogy az alkotmányos szerződés marad az európai integráció továbbfejlesztésének kerete, ezért folytatni kell a ratifikálását, ahogyan arról a tagállamok megegyeztek az alkotmányos szerződés IV-447-es cikkében.
Minden tagállamnak állást kell foglalnia a szerződésről, és minden tagállam úgy ütemezheti a ratifikálás folyamatát, ahogyan legjobban megfelel belső feltételeinek - olvasható a nyilatkozatban. A V4 miniszterelnökei kifejezték reményüket, hogy a francia és a holland kormány mindent megtesz a ratifikálás folyamán felmerült problémák megoldása érdekében - olvasható a Kazimierz Dolnyban megtartott V4-csúcs zárónyilatkozatában.
A négy kormányfő megvitatta az EU 2007 és 2013 közötti költségvetésének ügyét is. Marek Belka azt mondta a csúcstalálkozó utáni sajtóértekezleten, hogy a négy ország álláspontja csaknem teljesen megegyezik a kérdésben. Mint mondta, a négy kormány az EU június közepi csúcsértekezletén is folyamatosan egyeztetni fogja álláspontját e kérdés minden részletében.
A magyar elnökség alatt fókuszba kerülhet a roma integráció
Lengyelország átadta ezen a találkozón a csoport soros elnökségét Magyarországnak. Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnök ismertette a csúcsértekezleten a magyar elnökség prioritásait. Mint a négy kormányfő közös sajtóértekezletén megemlítette, ezek közé tartozik a V4-együttműködés erősítése és polgárközelibbé tétele. A magyar elnökség alatt rendezendő értekezletekre meghívják más közép-európai országok vezetőit is.
A magyar elnökség intenzívebben kíván foglalkozni a nyugat-balkáni térséggel. Reméli, és igyekszik hozzájárulni, hogy még ez év ősze előtt megkezdődhessenek Horvátország európai uniós csatlakozási tárgyalásai. A magyar elnökség fókuszba kívánja állítani a roma integráció kérdését is.