-
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.
2011.07.01. -
Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó
Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.
2010.08.30. -
Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből
Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság.
2010.06.22. -
Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen
Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.
2010.04.09.
Egyszerűsödik és célzottabb lesz a kohéziós politika
Az unió következő költségvetési ciklusában mintegy 336 milliárd eurót fordítanának kohéziós célokra. A döntéshozók szeretnék elérni, hogy a tagállamok gyorsabban használják fel az alap forrásait. Az uniós társfinanszírozást 85 százalékra emelnék és bevezetnék az előleg fogalmát.
Célzottabb, kevésbé központosított és egyszerűbb lesz az EU kohéziós politikája a 2007-ben kezdődő hétéves költségvetési időszakban, amelyben összesen 336,3 milliárd eurót fordítanának ilyen célokra - közölte csütörtökön az Európai Bizottság regionális politikáért felelős két tagja. Jacques Barrot és Balázs Péter azokat a jogalkotási javaslatokat ismertette, amelyeket előző nap hagyott jóvá a bizottság az unió kohéziós politikájának átalakítása jegyében.
Barrot megjegyezte, hogy az alapszerződésben szavatolt kohéziós politika, amely a közösség egészének harmonikus fejlődésére irányul, a bővítés után az eddiginél is nagyobb jelentőségre tett szert. A kibővített unióban ugyanis az egy főre jutó jövedelem tekintetében kétszeresére nőtt a leggazdagabb és a legszegényebb térségek közötti különbség. Ez többek között azt jelenti, hogy a korábbi 72 millió helyett most 123 millióan élnek olyan régiókban, amelyekben az egy főre jutó hazai össztermék (GDP) alacsonyabb az uniós átlag 75 százalékánál.
Három célzott terület a felzárkóztatásra
A kibővített unióban ennek a "jóléti szakadéknak" a szűkítését kell az egyik legfontosabb közös célként kitűzni, és erre a megerősített kohéziós politika a legalkalmasabb eszköz - tette hozzá Balázs Péter. A biztosok közölték, hogy e politikának a 2006 utáni időszakban három fő célterülete lesz: a felzárkóztatás, a regionális versenyképesség erősítése, illetve foglalkoztatottság bővítése, valamint a térségek közötti együttműködés támogatása.
Az első célkitűzés azokat a tagállamokat, illetve régiókat érinti, amelyekben az egy főre jutó GDP nem éri el a közösségi átlag 75 százalékát. A 2007-2013 közötti költségvetés-tervezési időszakban nekik jutna a strukturális műveletekre szánt teljes összeg 78 százaléka, körülbelül 264 milliárd euró.
A regionális versenyképesség erősítésére, illetve foglalkoztatottság bővítésére a források 17 százalékát, 57,9 milliárd eurót szánnak, míg a harmadik fő célterület, a térségek közötti, határokon átnyúló együttműködés támogatása a teljes keret 4 százalékának megfelelő 13,2 milliárd eurós összeggel szerepel a javaslatokban.
Nagyobb nyomás a gyorsabb ám rugalmasabb felhasználásért
A bizottság a kohéziós és felzárkóztatási politikák gyakorlati végrehajtásában is több újítást javasolt. Balázs Péter ezekkel kapcsolatban emlékeztetett arra, hogy a kohéziós alap a nagyobb infrastrukturális és környezetvédelmi beruházások társfinanszírozására szolgál. Az ezek közül is legnagyobb (a környezetvédelemben 25 millió, a közlekedésben 50 millió euró feletti beruházási összegű) projekteket továbbra is önállóan, saját érdemeik szerint fogják kezelni.
A többiekre azonban kiterjesztik az úgynevezett N+2-es szabályt, amely szerint a közösségi forrásokat a lekötésük utáni második év végéig fel kell használni. Ez utóbbi nagyon fontos változás lenne, mert azt jelentené, hogy a tagállamokra nagyobb nyomás nehezedne az uniós támogatások gyorsabb felhasználása érdekében - jegyezte meg Balázs Péter.
Hozzátette, hogy másrészt viszont a javaslatok szerint rugalmasabbá is tennék a finanszírozás rendszerét. Az N+2-es szabályt például nem egyes projektekre, hanem az egyes tagállamokban megvalósított projektek összességére értelmeznék, ami tágítaná az érintett ország mozgásterét.
Ugyancsak a rugalmasabb végrehajtást segítené, hogy a jelenlegi rendszerrel ellentétben a kohéziós forrásokból finanszírozott projektekre előleget is adhatnak, ami az első és a második évben a beruházás értékének összesen 10,5 százalékát teheti ki. Végül, a bizottság javasolja a közösségi társfinanszírozás arányának felemelését a jelenlegi 80-ról 85 százalékra - közölte a magyar biztos.