Éjszakába nyúló ülést tartott az intézményvezetőkkel együtt az Oktatási Bizottság

A város által fenntartott óvodák és iskolák vezetőinek részvételével kedden délután kettőkor kezdte meg ülését az Oktatási Bizottság. Az egyetlen napirendi pont a város oktatási feladat-ellátási, intézményhálózat-működtetési és fejlesztési terve volt, ami 2007 és 2014 között meghatározza majd az oktatási intézmények működését. A téma fontosságát jelzi, hogy délután 2-kor kezdtek ülésezni és este nyolc órakor még tartott a tanácskozás. A parázs vitáktól sem mentes maratoni ülésen több érv és ellenérv megfogalmazódott egyes iskolák bezárását illetően. Legkorábban a márciusi Közgyűlés dönthet arról, hogy mely iskolákat érinti az átszervezés. Részletes beszámolónkat itt olvashatja!
2007.02.27. 20:07 |
A város által fenntartott óvodák és iskolák vezetőinek részvételével kedden délután kettőkor kezdte meg ülését az Oktatási Bizottság. Az egyetlen napirendi pont a város oktatási feladat-ellátási, intézményhálózat-működtetési és fejlesztési terve volt, ami 2007 és 2014 között meghatározza majd az oktatási intézmények működését. A téma fontosságát jelzi, hogy délután 2-kor kezdtek ülésezni és este nyolc órakor még tartott a tanácskozás.



 Az ülés elején Boldizs Kálmánné az Oktatási Bizottság elnöke hangsúlyozta, hogy 2000-hez képest 63 osztálynyi gyermekkel kevesebb jár a város által fenntartott iskolákba. Az ülésen a pedagógus szakszervezet vezetője Mihályi Gyula élesen bírálta a bizottságot, hogy az oktatási rendszer átalakításáról szóló anyag előkészítésébe nem vonták be a szakszervezetet és véleményformálásra is csak két napjuk volt. Kiemelte, hogy szerinte az iskolák működtetésének átalakítási terve csak pénzügyi szempontokat vesz figyelembe az intézmények esetleges bezárása és összevonása kapcsán. Hangsúlyozta, hogy alaposabb előkészítési munka kellett volna, „így az anyagot nem tudják támogatni”.

Dr. Csapó Csilla alpolgármester válaszában elmondta, hogy a város kényszerhelyzetben van, hiszen „csak egyetlen pénztárcája van az önkormányzatnak”. Hozzátette, hogy a költségvetésben továbbra is ugyanannyit –4.3 milliárd Forintot- költ a város az iskolákra és a cél a hatékonyabb működés, amivel a gyerekek és a szülők is jól járnak.

 Rövid szünet után Szili Csaba az Oktatási Bizottság tagja (aki egyébként pedagógus az esetlegesen megszűnő Vörösmarty Általános Iskolában) tett egy javaslatot a Vörösmarty és a Vasvári Pál Általános Iskola összevont működésére. ( a tervezet szerint a Vörösmarty Általános Iskolába 36.8%-kal, a Vasvári Pál Általános Iskolába 22.4%-kal kevesebb tanuló jár jelenleg, mint 2000-ben)

 A különböző városrészekben élő gyermekek száma a Vízivárosban, a Palotavárosban, a Szedreskerten és az Öreghegyen csökkent le drasztikusan és az itt működő intézményekben érezhető leginkább, hogy évről-évre kevesebb a tanuló az intézményekben. Ez kiderül abból a tanulmányból is, amit az Oktatási Bizottság felkérésére készítettek az Oktatási Iroda munkatársai.

  A valószínűleg megszűnő Vízivárosi Általános Iskolával kapcsolatban Boldizs Kálmánné elmondta, hogy az alsó tagozatos osztályok együtt maradnak és az eddigi tanítójukkal és napköziseikkel együtt a Németh László Általános Iskolába járnának, ami 250 méterre található az eddigi intézménytől. A felsősök a jelenlegi iskolaépületben maradnak és a 8. osztályt ott is fejezik be.

Fűrész István oktatási tanácsnok az Öregheggyel kapcsolatban elmondta, hogy a Kossuth Lajos Általános Iskolának a kihasználtsági mutatók ellenére mindenképpen maradni kell, hiszen messze van a városrésztől a legközelebbi intézmény. (a Kossuth Lajos Általános Iskolába 200-ben 594 tanuló járt, míg 2006-ban 492 volt a létszám, ami 17.2%-kos csökkenést jelent)



  A Vörösmarty Általános Iskola fenntartására vonatkozóan több érv és ellenérv is felmerült. Egy azonban tény, hogy az iskolába 36.8%-kal kevesebben járnak jelenleg, mint hat évvel ezelőtt, továbbá a Farkasvermi Úti Tagiskolája a Feketehegy-Szárazrét egyetlen egy olyan intézménye, ami a városrészben található. Az ülés éjszakába nyúlik, a történtekről részletesen szerdán számol be az Oktatási Bizottság elnöke. Az ülésen elhangzott, hogy szülői fórumok lesznek a következő hetekben minden olyan intézményben, ami érintett a tervezett átszervezés kapcsán. Boldizs Kálmánné kiemelte, hogy olyan oktatási rendszert szeretnének a városban, ami a gyermekek érdekét szolgálja és a szülőknek is megfelelő. Döntés leghamarabb a márciusi Közgyűlésen várható az intézmények átszervezéséről.