Életmentő mellkaskompresszió - merjünk odamenni és segíteni

 Még 2011 év végén kezdődtek azok az elsősegélynyújtó tanfolyamok, melyeket Mészáros Zalán a TEVA Magyarország tudományos munkatársa és Klupács Péter az OMSZ mentőápolója tartott városszerte. A Humán Szolgáltató Intézet az Alcoa Alapítványtól nyert támogatást a programra, melynek keretében 1800 ember részesült olyan elsősegély oktatásban, melyben a gyakorlatiasság volt a legfontosabb.
2013.05.22. 12:07 |
  Még 2011 év végén kezdődtek azok az elsősegélynyújtó tanfolyamok, melyeket Mészáros Zalán a TEVA Magyarország tudományos munkatársa és Klupács Péter az OMSZ mentőápolója tartott városszerte. A Humán Szolgáltató Intézet az Alcoa Alapítványtól nyert támogatást a programra, melynek keretében 1800 ember részesült olyan elsősegély oktatásban, melyben a gyakorlatiasság volt a legfontosabb. Az oktatóprogram olyan sikeresnek bizonyult, hogy a Kardiológusok I. Betegoktató és Egészségnevelő versenyén első helyezést értek el a fehérvári szakemberek.

 Mészáros Zalán a TEVA Magyarország tudományos munkatársa, Östör Annamária egészségügyi tanácsnok, Klupács Péter az OMSZ mentőápolója és Szabó Adrienn az Alcoa-Köfém Kft munkatársa közös sajtótájékoztatón számolt be a Kardiológusok I. Betegoktató és Egészségnevelő versenyen elért fehérvári sikerekről.
 Négy órás foglalkozásokon, 8-10 fős csoportoknak mentőtisztek tanították meg, hogy mi a teendő baleset esetén. A tanfolyam célja volt megkönnyíteni, leegyszerűsíteni és egyértelművé tenni az elsősegélynyújtást, hogy mit is kell tenni, amíg a mentő kiér a helyszínre. A képzés alapköve a gyakorlatiasság, miközben az alapvető elsősegélynyújtáshoz szükséges elméleti ismereteket is nyújtottak.

 A Fehérvár Televízió munkatársa Póczos Tibor operatőr is gyakorolta a helyes mellkaskompressziót. Klupács Péter arra hívta fel a figyelmet, hogy merjünk odamenni és segíteni, csak bátorság kell, hiszen ezen fog múlni a beteg élete.
  Mészáros Zalán a TEVA Magyarország tudományos munkatársa is azt tartja az egyik legfontosabb dolognak, hogy merjük elkezdeni az újraélesztést.
 
A tanfolyamokon olyan gyakorlati módszereket alkalmaztak, mellyel könnyen megjegyezhető és vészhelyzetben alkalmazható, hogy mit kell csinálni addig, amíg a mentő kiérkezik a helyszínre.

 Krupács Péter az OMSZ mentőápolója, aki 23 éve dolgozik mentősként elmondta, hogy a legfontosabb a gyors cselekvés. Nagyon jó felszerelések vannak a mentőkben, de ha nem kezdik meg 3 percen belül a mellkaskompressziót akkor kevés lesz az esély a túlélésre.