-
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.
2011.07.01. -
Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó
Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.
2010.08.30. -
Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből
Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság.
2010.06.22. -
Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen
Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.
2010.04.09.
Elfogadták az EU 2007-2013-as költségvetését - 992 milliárd euróról döntöttek
Az Európai Parlament jóváhagyta a 2007–2013 közötti uniós tervezési ciklus költségvetéséről szóló intézményközi megállapodást. Ez az egyezmény az uniós háztartásért kiemelt felelősséget viselő három intézmény – az Európai Parlament, az EU-tanács és az Európai Bizottság – viszonylatában határozza meg a költségvetés menedzselésének formai kereteit, s szavatolja a hétéves tervezési időszak és az éves végrehajtási előirányzatok közötti összhangot.
Az Európai Parlament jóváhagyta a 2007–2013 közötti uniós tervezési ciklus költségvetéséről szóló intézményközi megállapodást. Ez az egyezmény az uniós háztartásért kiemelt felelősséget viselő három intézmény – az Európai Parlament, az EU-tanács és az Európai Bizottság – viszonylatában határozza meg a költségvetés menedzselésének formai kereteit, s szavatolja a hétéves tervezési időszak és az éves végrehajtási előirányzatok közötti összhangot.
Az intézményközi egyezmény (IIA – Inter Institutional Agreement) sajátos funkcióját az adja, hogy a hétéves keretterv összeállításáról nem rendelkezik az EU-alapszerződés. A most a parlament által is végleg elfogadott költségvetési egyezmény 864,3 milliárd eurós kiadást irányoz elő a 2007–2013 közötti időszakra.
Az Európai Bizottság eredetileg 992,7 milliárd eurós büdzsét irányzott elő a következő ciklusra, ami az EU bruttó nemzeti jövedelmének (GNI) 1,2 százalékára rúgott volna. Az Európai Parlament tavaly júniusban 1,2 százaléknak megfelelő összegű előirányzatot szabott meg, ami helyett az állam- és kormányfők decemberben 1,045 százalékot indítványoztak. A végleges, a GNI 1,05 százalékának megfelelő összegű középtávú uniós költségvetési előirányzatot a parlament, a tanács és a bizottság képviselői ez év április 4-én fogadták el. Az utolsó, kompromisszumos megállapodás részeként négymilliárd euróval növelték a kiadások végösszegét, amiből 2,1 milliárd megy a versenyképesség, a növekedés és a foglalkoztatás javítását célzó költségvetési alpontra. További 300 millió jut a kohéziós politika támogatására, 100 millió a természeti erőforrások menedzselésére, 500 millió pedig általános állampolgári célokra.
Az elfogadott keretszám – Románia és Bulgária jövő évi csatlakozását alapul véve – az EU 27 tagállamára vonatkozik. Az intézményközi megállapodás nem zárja ki, hogy az öszszeg menet közben változzék, ha azt előre nem látható körülmények indokolttá teszik. Az árak változásának követésére a pénzügyi terv végrehajtása folyamán kétszázalékos deflátort fognak használni.
A büdzsé véglegesítése után befejeződhet a felhasználási szabályokat rögzítő rendeletek kidolgozása. A 2014-től kezdődő költségvetési ciklusra vonatkozó előirányzatokat az akkori bizottságnak 2011. július 1-je előtt kell benyújtania.