Elfogadták az uniós vidékfejlesztési rendeletet

 Az agrárminiszterek tanácsa elfogadta az unió következő pénzügyi ciklusára vonatkozó vidékfejlesztési rendeletet. A jogszabály új támogatási elemeket és rugalmasabb pénzfelhasználást nyújt a tagországoknak. Vajda László, a Földművelési és Vidékfejlesztési Minisztérium főcsoportfőnöke elmondta, a rendelet csak a vidékfejlesztési célokat, a támogatás és ellenőrzés keretrendszerét határozza meg, pénzt nem rendel a feladatokhoz, a forrásokat a majdani költségvetés rendeli hozzá a fejezethez. Az Agenda 2000 és a jelenlegi ciklust szabályozó rendeletet 2007-től 2013-ig váltja majd fel a most elfogadott jogszabály, amely hónapokon belül életbe léphet. 

2005.07.08. 08:34 |

 Az agrárminiszterek tanácsa elfogadta az unió következő pénzügyi ciklusára vonatkozó vidékfejlesztési rendeletet. A jogszabály új támogatási elemeket és rugalmasabb pénzfelhasználást nyújt a tagországoknak.  

 Néhány nappal a költségvetés szempontjából sikertelen uniós csúcstalálkozó után reményekre ad okot, hogy az unió agrárminiszterei megállapodásra jutottak a következő pénzügyi ciklusra vonatkozó vidékfejlesztési rendelet kapcsán. Vajda László, a Földművelési és Vidékfejlesztési Minisztérium főcsoportfőnöke elmondta, a rendelet csak a vidékfejlesztési célokat, a támogatás és ellenőrzés keretrendszerét határozza meg, pénzt nem rendel a feladatokhoz, a forrásokat a majdani költségvetés rendeli hozzá a fejezethez. 

 Az Agenda 2000 és a jelenlegi ciklust szabályozó 1257/1999-es rendeletet 2007-től 2013-ig váltja majd fel a most elfogadott jogszabály, amely hónapokon belül életbe léphet. 

Egy, összevont terv kell 

 Az új szabályozás kialakításánál az uniós agrárminiszterek figyelembe vették azokat a jelzéseket, amelyek szerint a jelenlegi adminisztrációs rendszer túl bonyolult, a támogatás nehézkes és feldarabolt a különböző pályázati rendszerek között, valamint rugalmatlan az egyes országok igényeivel szemben. 
Ennek szellemében a jelenlegi Nemzeti vidékfejlesztési terv (NVT) és az Agrár és vidékfejlesztési operatív program (AVOP) helyett országonként mindössze egy stratégiai dokumentumot kell kidolgozni, az Egységes mezőgazdasági és vidékfejlesztési alapot (EMVA). Az EMVA egységes végrehajtási és ellenőrzési szabályokat ír elő a vidékfejlesztési és a mezőgazdasági célú intézkedésekre. Adminisztrációs könnyebbség, hogy kétévenkénti jelentéstételt ír elő, szemben a jelenlegi éves gyakorlattal. 

Három csoport, rugalmasabb elosztás 

 A 2007-2013-ra szóló vidékfejlesztési rendelet bevezeti a tengelyek fogalmát. A dokumentum három plusz egy intézkedéscsoportot, úgynevezett tengelyt határoz meg és azt a minimum forráshányadot, amelyet a majdani keretösszegből köztelező lesz ilyen típusú célokra fordítani. Vajda László ismertetése szerint a versenyképesség növelésére tíz százalékot, a földvédelem, termőföld gazdálkodási fejezetre 25 százalékot, a vidéki életkörülmények javítására minimum tíz százalékot kell fordítani. 
 A fennmaradó 55 százalékot a tagországok saját helyzetüknek megfelelően oszthatják el a tengelyek között az EMVA-tervben. Vajda László elmondta, van egy negyedik tengely is, amely a LEADER közösségi-vidékfejlesztő programot takarja, amelyre a régi tagországoknak kötelezően öt százalékot, a tíz új tagállamnak 2,5 százalék uniós forrást kell fordítania. A LEADER program keretében megvalósult projektek fajtájukat tekintve beleszámítanak a három másik tengelybe. 

Támogatják a minőséget 

Vajda László szólt arról, hogy az új rendelet alapján lehetőség lesz minőségügyi támogatásokat igényelni. Lehetőség nyílik az Európai Unió által kialakított minőségi jegyek (pl. hagyományos minőségű termék, kiváló minőségű termék) megszerzéséhez támogatást felvenni. 
Magyarországon jelenleg tíz, elsősorban földrajzi eredetvédelmi jegy létezik (szegedi szalámi, kalocsai paprika, kecskeméti pálinka), amelyeknek uniós engedélyeztetési folyik. 

Két támogatás csak a Tízeknek 

 A főcsoportfőnök két olyan intézkedést is ismertetett, amely kizárólag az új tagokra vonatkozik. A Tízek forrásokat kapnak termelői szövetkezetek létrehozására és félig önellátó gazdaságok támogatására. Vajda László elmondta, magyar sikerként könyvelhető el, hogy a teljes hétéves ciklusban igényelhetőek lesznek ezek a támogatások. 
 Újdonság a rendeletben, hogy a vidékfejlesztés bekerül abba a körbe, ahol elszámolható költségként az általános forgalmi adó (áfa). 

Jelentős erdősítési támogatás 

 Növekszik az erdősítési támogatások hányada is, általánosan 70 százalékot, a kedvezőtlen földrajzi adottságú területeken 80 százalékos támogatást nyújt az unió. Ez Vajda László szerint igen kedvező, mivel Magyarország jelentős erdősítési programot tervez a következőkben. 
A fiatal gazdák támogatására 55 ezer euró egyszeri támogatást állapított meg az agrárminiszterek tanácsa. Emellett - mondta Vajda László - a tagországok saját hatáskörben adhatnak kamattámogatást a pályakezdő gazdálkodók számára. 

Még idén elkészül a Nemzeti vidékfejlesztési stratégia 

 A rendelet intézkedéseit részletesen szabáylozó végrehajtási rendeletek még idén megjelennek - mondta Vajda László. Az ország EMVA-tervének kidolgozásáról szólva elmondta, hogy még idén ki kell dolgozni a Nemzeti vidékfejlesztési stratégiát, amelynek alapján 2006 első felében elkészülhet az Egységes mezőgazdasági és vidékfejlesztési alap. A dokumentumot jövő év közepére kellene elfogadnia az uniónak ahhoz, hogy 2006 végére kiírhassák a támogatások pályázatait, és 2007-ben életbe léphessen az EMVA. 
 Magyarország a jelenlegi költségvetési ciklus tagként töltött három évében 1,2 milliárd eurót használhat fel mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatásokra, a nemzeti kiegészítéssel együtt.  

EU

  1. Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva

     Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.

    2011.07.01.
  2. Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó

     Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.

    2010.08.30.
  3. Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből

     Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság. 

    2010.06.22.
  4. Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen

     Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.

    2010.04.09.