-
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.
2011.07.01. -
Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó
Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.
2010.08.30. -
Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből
Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság.
2010.06.22. -
Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen
Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.
2010.04.09.
Elismeri majd a szakképesítéseket az Európai Unió
Június 7-én a Luxemburgban az EU tagországok szakminiszterei elfogadták azt a szabálymódosítást, mely szerint a szakmai képesítéseket Európa-szerte kölcsönösen elismerik. A tervek szerint a jövőben a szakképesítést tanúsító bizonyítványoknak lesz egy melléklete, amelyben fel kell sorolni, hogy mit, hány órában és hol tanult az illető. Ez lenne az úgynevezett kompetencia-levél, amit az EU-tagállamok mindegyikében el kell, hogy fogadjanak.
Június 7-én a Luxemburgban az EU tagországok szakminiszterei elfogadták azt a szabálymódosítást, mely szerint a szakmai képesítéseket Európa-szerte kölcsönösen elismerik.
Időszakos munkavállalásra szóló szerződéskötésnél a szakembereknek képesítésüket, illetve két éves szakmai gyakorlatot igazoló iratot kell felmutatniuk. Az igazolásokat a fogadó országban működő bizottság ellenőrzi majd. Az új rendelkezés mindazok számára jelent könnyebb munkavállalási lehetőséget, az EU 25 országában, akik a szolgáltatóiparban szeretnének elhelyezkedni - a vízvezeték szerelőtől a síoktatóig. Bizonyos szakmáknál, például a vegyészeknél vagy az orvosoknál, továbbra is érvényben maradnak a meghatározott minimális európai standardok. A jogszabály, mely két év múlva lép életbe, nem vonatkozik az államigazgatásban dolgozókra, rendőrökre, bírókra vagy közjegyzőkre.
Csak Ausztriával él kölcsönös szerződés
Jelenleg Magyarországnak csak Ausztriával van kölcsönös megállapodása néhány szakma elfogadására, emellett az Európai Unióban egyes szakmák akkreditálása automatikusan történik majd.
A tervek szerint a jövőben a szakképesítést tanúsító bizonyítványoknak lesz egy melléklete, amelyben fel kell sorolni, hogy mit, hány órában és hol tanult az illető. Ez lenne az úgynevezett kompetencia-levél, amit az EU-tagállamok mindegyikében el kell, hogy fogadjanak.
A 2007-ben életbe lépő rendelkezés tovább bővíti azt a területet, ahol egyenlőség van az új és régi tagállamok munkavállalói közt. Elvileg béregyenlőség van az EU-n belül, mivel az uniós jogszabályok szerint nem lehet különbséget tenni a honpolgárok és az uniós polgárok juttatása között. A külföldön állást vállaló magyarok, mint uniós állampolgárok számos országban, így a Nagy-Britanniában és Írországban a helyi lakosokkal megegyező egészségügyi ellátásra jogosultak.
Bármelyik EU-országban, így a Nagy-Britanniában legálisan dolgozó magyaroknak a levont adók miatt sem kell aggódni, hiszen az uniós közös nyugdíjpénztári nyilvántartásoknak köszönhetően minden EU-polgár abban az országban élvezheti majd munkája gyümölcsét, amelyiket választja. Így tehát az sem gond, ha élete során akár több EU-tagállamban is eltölt pár évet munkával, mert amikor eléri a nyugdíjba vonulási életkort, összesítik a különböző helyeken befizetett nyugdíjjárulék összegeket, és abban a tagállamban fogják számára folyósítani, ahol nyugdíjas éveit tölteni kívánja.