Elkészült a Hiemer-ház második ütemének felújítása is

2008.08.08. 17:48 |
Elkészült Székesfehérvár páratlan barokk műemléke, a Hiemer–Font–Caraffa épülettömb felújításának második üteme. A 835 millió forintos beruházás az úgynevezett Norvég Alap első sikeresen lezárult magyarországi projektje. A házasságkötő teremnek, rendezvény- és kiállítótermeknek és ifjúsági klubnak is otthont adó, régi fényében tündöklő épületet Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter, és Warvasovszky Tihamér polgármester adta át szombaton a székesfehérváriaknak.
KÉPGALÉRIA a II. ütem átadásáról
KÉPGALÉRIA - milyen volt felújítás előtt az épület?

A Hiemer–Font–Caraffa épülettömb Székesfehérvár belvárosának páratlan műemléke, termei 14. századi középkori helyiségeket, barokk freskókat és rokokó díszítéseket rejtenek. A ház csaknem kétszáz éve a város tulajdonában áll, ám az elmaradt felújítások miatt 1990-re életveszélyessé vált. A mintegy 3 ezer négyzetméteres épület felújítását most három ütemben, európai uniós támogatással tudja megvalósítani az önkormányzat.
KÉPGALÉRIA - Hiemer-ház II. ütem 2008 januárjában

 A ház csaknem kétszáz éve a város tulajdonában áll, közfunkcióknak adva otthont. A szükséges felújítások azonban elmaradtak az évtizedek során, így 1990-ben ki kellett üríteni az életveszélyessé vált épületet. A rekonstrukcióhoz szükséges források csak az EU-csatlakozással váltak elérhetővé. A több mint 3000 négyzetméter alapterületű komplexum felújítása három ütemben történik.
KÉPGALÉRIA - Hiemer-ház II. ütem, állványbontás után, 2008 májusában

Az épület I. ütemének felújítása egy sikeres uniós projekt eredményeként 2006-ban fejeződött be, a Nemzeti Fejlesztési Terv 600 millió forintos támogatásával. Az ekkor felújított épületrészben a Tourinform-iroda mellett tárgyaló- és rendezvénytermek, valamint fogadóhelyiségek kaptak helyet.


Az Önkormányzat minden pályázati lehetőséget megragadott annak érdekében, hogy a Hiemer-ház rekonstrukciója tovább folytatódjon. A Norvég Finanszírozási Mechanizmus első pályázati felhívására, 2006 elején került benyújtásra a „Barokk örökség – Virágzó közösség. A Hiemer-Font-Caraffa épülettömb felújítása II. ütem” című pályázat.


Az Európai Unió és az Európai Gazdasági Térség (EGT) között 2004 májusában megkötött megállapodás értelmében az EGT nem EU-tag országai (Norvégia, Liechtenstein és Izland) díjat fizetnek a belső piaci részvételért. Ez a hozzájárulás képezi az EGT Finanszírozási Mechanizmus elnevezésű támogatási forma alapját, amelyet a 2004-ben csatlakozott, valamint egyes fejletlenebb régi EU-tagországok pályázatok révén a felzárkózásukra fordíthatnak. Norvégia hasonló céllal, a tíz „új” tagországgal megkötött kétoldalú szerződésekkel létrehozta a Norvég Finanszírozási Mechanizmust is. Magyar­ország a két alapból 5 éven keresztül évente összesen mintegy 27 millió euró, azaz nagyjából 6 milliárd forint támogatásban részesül. Az ebből az alapból támogatott magyarországi pályázatok közül az első sikeresen befejezett projektek egyike volt a 710 millió forintos vissza nem térítendő támogatással megvalósított, 835 millió forintos összköltségű székesfehérvári beruházás.

Az épület rekonstrukciójának folytatásához a Norvég Finanszírozási Mechanizmus első pályázati kiírásán kért és kapott 710 millió forintos támogatást a város. Ezt – az Önkormányzati Minisztérium EU-önerőalapja 50 millió forintos támogatásának köszönhetően – csak 75 millió forintos önerővel kellett kiegészítenie az önkormányzatnak. A kedvező hazai és norvégiai bírálatot követően végül tavaly ősszel kezdődhettek el a munkálatok, és 2008 augusztusára – a Norvég Finanszírozási Mechanizmus első sikeresen lezárt magyarországi pályázataként – birtokukba vehették a székesfehérváriak a most felújított, műemléki épületrészben kialakított közösségi tereket.

A most felújított épületrész különlegessége, hogy sikerült részben helyreállítani és bemutatni egy egyedülálló műemléknek számító, középkori emeletes házat, amelynek földszinti helyiségeiben vendégtér, az emeletén pedig a házasságkötő és a rendezvényterem kapott helyet. Az épület különlegessége még egy páratlan, Justitia Istennőt ábrázoló barokk freskó, amely egy kis barokk szobában került napvilágra a felújítás során. A Justitia-teremnek keresztelt, antik bútorokkal berendezett szobában az esküvők előtt a menyasszonyok készülhetnek fel a szertartásra. Az első esküvőt egyébként augusztus 30-án tartják a megújult épületben.

Városfejlesztés

  1. Újra nyitva a pálya

    Két részletben építi teljesen újjá a Városgondnokság a Bregyóban található extrém pályát. Az új pálya első része már elkészült és ismét használható. Ősszel pedig további négy elemmel bővítik a Bregyó skateparkot, ezzel lesz majd teljes.

    2024.07.26.
  2. Új játszóeszközöket adtak át

    Új játszóeszközöket adtak át két székesfehérvári játszótéren, a kisgyermekes családok örömére. A Széna téren egy nagy játszóvár készült, ami mellé ősszel fát telepítenek, míg a Zsolt utcába két mókuskereket és a homokozóhoz ülőkéket telepítettek. A beruházásokról Deák Lajosné önkormányzati képviselő adott tájékoztatást.

    2024.07.04.
  3. Elkészült a felújítás

    A munkaterületet tavaly ősz végén átadták a kivitelezőnek, azonban a kivitelezést tavasszal kezdték el a Gáz utcai garázssornál. A teljes útfelújítás első üteme a Rákóczi utcai négyemeletes épületek felőli oldalt és a házak közötti parkolók bekötőútjait érintette és várhatóan még ebben az évben elkészül a felújítása a garázssor másik oldalán található útnak is.

    2024.06.20.
  4. Új bölcsőde épül

    Ünnepélyes keretek között tették le szerdán délután annak az új, 28 férőhelyes bölcsődének az alapkövét, amely a Bodrogi utcában Feketehegy-Szárazrét gyermekei számára épül. A projekt a Széchenyi Terv Plusz program keretében valósul meg 420 millió forint vissza nem térítendő európai uniós támogatás segítségével. A Székesfehérvári Hit Gyülekezete fenntartásában működő intézmény a tervek szerint idén nyitja meg kapuit.

    2024.06.19.