-
Búcsúünnep a Zsolt utcában
Gyerekeknek szóló kézműves foglalkozással indult az idei Krisztus Király Napok, a Zsolt utcai templomban és annak közösségi házában. A kicsik mézeskalácsot sütöttek, asztali díszeket, adventi koszorúkat készítettek szombat délelőtt. Az Krisztus Király Templomhoz kapcsolódó búcsúünnep eseményei késő délután folytatódnak.
2024.11.23. -
Pro Theatro-díj
Székesfehérvár kulturális, táncművészeti értékeinek gyarapítása érdekében végzett kiemelkedő munkája elismeréseként Pro Theatro-díjat adományozott Székesfehérvár Közgyűlése Cristina Porres Mormeneo-nak. A Székesfehérvári Balett Színház szólistája és vezető balettmestere a Tűzmadár című táncszínházi produkció pénteki premierje előtt vette át az elismerést dr. Cser-Palkovics András polgármestertől.
2024.11.22. -
150 éves a múzeum
Már nagy erőkkel készülnek az év legfontosabb fehérvári kiállítására a Csók István Képtárban. 150 éves fennállását ünnepli idén a Szent István Király Múzeum - ezen apropóból nyílik majd november 30-án nagyszabású tárlat Fehérváron.
2024.11.22. -
Elkezdődött az énekverseny
Elkezdődött az Országos Gregor József Énekverseny a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnáziumban. Idén közel nyolcvan diák jelentkezett a három napos megmérettetésre.
2024.11.22.
Elkészült a Magyar Szent Család tematikus zarándokút - szombaton lesz az átadás
A Székesfehérvári Egyházmegye még 2017-ben másfél milliárd forint vissza nem térítendő támogatást nyert az Európai Regionális Fejlesztési Alapból (ERFA) a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) keretében a Magyar Szent Család tematikus út kialakítására.
A projekt megvalósulása három települést és hét helyszínt érintett. Fő helyszín a Székesfehévári Egyházmegye Látogatóközpont és Kiállítótér új épülete, a Püspöki Palota szomszédságában.
A Püspöki Palotában elkészült a látogató-útvonal és bemutatótér. További, a projekt keretében megújult állomások Fehérváron az egykori ferences rendház, ahol komplex turisztikai fejlesztésre, valamint a Szent István Hitoktatási és Művelődési Ház, ahol akadálymentesítésére került sor.
„Végre elérkezett ez a nap. Hosszú - járványhelyzet okozta - kényszervárakozás után állunk itt. Éltünk a lehetőséggel és a pályázati támogatást kihasználva sikerült kialakítani ezt a modern látogatóközpontot. Emellett felújítottuk és látogathatóvá tettük a Püspöki Palotát is.
Az üzenet, amit ebben a házban őrzünk ezer éves. Egyidős a magyar kereszténységgel.
Székesfehérvár olyan város, amely mindig fontos szerepet játszott a magyar kereszténység történetében.
Ezen a helyen mindig is próbáltak zarándoklatokat fenntartani, elevenen tartani.
Szent István király nem püspökséget alapított itt, hanem prépostságot hozott létre.
Ez a hely nagyon fontos volt a Magyar Szent Család, így az egész magyar kereszténység életében.
Amikor Imre herceg meghalt, István király Fehérváron, az általa alapított királyi bazilikában temettette el, ahol sírja egész Európa szerte híres és jelentős zarándokhely lett.
Tömegek vándoroltak ide, ezen a helyen csodák történtek Szent Imre közbenjárására.
A történelmi viszontagságok - törökdúlás - után ezek a zarándoklatok megszakadtak. Komoly erőfeszítések történtek a múltban, hogy valahogyan ezeket a zarándoklatokat újraindítsuk és Székesfehérvár újra zarándokközponttá válhasson.
Igazából nem sikerült senkinek, nekünk azonban megadatott a lehetőség - a pályázatok által, a Kormány támogatásával – hogy mindezt megvalósítsuk, elődeink törekvését befejezzük.
Az újjászervezett zarándokúttal a Magyar Szent Család jelenlétét próbáljuk meg erősíteni; tudatosítani mindazon emberek lelkében, akik ezt az utat járják, akik felkeresik ezeket a szent helyeket.
A Magyar Szent Család nemcsak nekünk fontos, itt, Székesfehérváron, hanem hiszem, hogy fontos minden keresztény magyar családnak. - szeretnénk ezt a gondolatot minél több ember lelkébe elültetni.” - emelte ki köszöntőjében Spányi Antal, püspök.
A Székesfehérvári Egyházmegyei Látogatóközpont egy új épület, ahol az egyházmegye kincseit és a Magyar Szent Családot is bemutatják egy nagyon látványos, interaktív kiállításban.
„A Székesfehérvárra érkező zarándokokat ebben az épületben fogjuk fogadni, ahol számos történelmi érdekességgel találkozhatnak. Ez az épület azonban izgalmasabb annál, hogy csak egy témáról szóljon; a kivitelezés során kiderült az egykori székesfehérvári Monostor-bástya északi fala azon a telken húzódik, ahová ezt a házat tervezte a tervező, Gutowski Róbert. Ezért az épület közepén egy várfal van.
Ez a várfal szörnyű tragédiáról tanúskodik.
1602-ben itt törték át a törökök a várfalat és foglalták vissza Székesfehérvárt. Erről, a várostörténeti szempontból tragikus és vérzivataros eseményről is megemlékezünk. A bástya építéséhez felhasználták koronázó bazilika köveit is, így tulajdonképpen újra egyházi kézbe került, az, ami valaha annak épült és erről külön kiállítással emlékezünk meg.” - emelte ki Smohay András.
A Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum igazgatója elmondta továbbá, hogy a tematikus zarándokútnak hét állomása van, javasolt útvonallal, amely tetszés szerint módosítható. „A hangsúly nem az útvonalon van, hanem azon, hogy a Magyar Szent Család nyomában járjunk, az ő lelkületüket próbáljuk meg átélni. Készült egy szép animációs film is, amivel a gyerekek számára szeretnénk átélhetővé tenni a zarándokutat” - tette hozzá.
Elhangzott, hogy a családokat interaktív térrel várják, ahol számos foglalkozást és kalandos játékot lehet játszani. Megtekinthető lesz a püspöki magánkápolna, majd a zarándokok a teljesen megújult Egyházmegyei Múzeumban a Magyar Szent Család ereklyéi előtt tehetik tiszteletüket, ezzel mintegy megkoronázva a zarándokutat.
A Magyar Szent Család Tematikus Zarándokutat ünnepélyes keretek között június 26-án, szombaton 18 órakor adják át a Múzeumok Éjszakáján, a Székesfehérvári Egyházmegyei Látogatóközpontban.
A rendezvényen beszédet mond: Soltész Miklós egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkár, dr. Cser-Palkovics András polgármester és Spányi Antal püspök.
A megnyitót követően a résztvevők tárlatvezetésen vesznek részt, közreműködik a Musica Historica régizenei együttes.