-
Ütemes menetrend
Új menetrend szerint közlekednek az autóbuszjáratok Székesfehérvár és Tatabánya között. Az autóbuszok ezentúl több, az útvonalon található fontosabb megállóhelyen megállnak, a két város közötti utat pedig jellemzően 1 óra 20 perc alatt teszik meg.
2024.12.14. -
Hétvégi vásárlás adományozással
Vasárnapig tart az év legnagyobb élelmiszergyűjtő akciója a Magyar Élelmiszerbank Egyesület szervezésében. Az ország 154 településén 365 áruházban összesen 6500 önkéntes gyűjti majd az adományokat. Székesfehérváron nyolc helyszínen, a kasszák melletti gyűjtőpontokon az Élelmiszerbank zöld mellényt viselő önkéntesei köszönettel fogadják a hűtést nem igénylő, tartós élelmiszereket, édességeket.
2024.11.16. -
Nemzeti konzultáció a magyar érdekek mentén – részvételre kérik a lakosságot
A válságok korában élünk, egymás után vagy egymással egyidőben jelennek meg súlyos konfliktusok a világban. Ilyen helyzetben fontos a gazdasági semlegesség, valamint az, hogy egyetértési pontokat alakítsunk ki és közösen döntsünk a céljainkról – hívták fel a figyelmet Vargha Tamás és Törő Gábor országgyűlési képviselők közös székesfehérvári sajtótájékoztatójukon. A honatyák a nemzeti konzultáción való részvételre kérték a lakosságot.
2024.11.15. -
A Magyar Jelnyelv Napja
A magyar jelnyelvről és a magyar jelnyelv használatáról szóló 2009. évi CXXV. törvényt november 9-én fogadták el. E törvény megszületésének jelentőségét elismerve, e nap emlékére november 9. a magyar jelnyelv napja 2017 óta, a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének kezdeményezése nyomán.
2024.11.09.
Elkészültek a kétszintű érettségi tételsorai - 2340 tétel az idei vizsgán
Magyarból a diákok hat százaléka, történelemből egy százaléka, matematikából másfél százaléka nem érte el a próbaérettségin a követelmények tíz százalékát, amellyel szóbelire bocsátható a tanuló - közölte az oktatási miniszter a tárca csütörtöki sajtótájékoztatóján. A diákok a májusi vizsgákon 114 vizsgatárgyból tehetnek érettségit. A középszintű írásbelikhez 150-féle tételsor, az emelt szintűekhez 185-féle készült, valamennyi külön útmutatóval. Az emelt szintű szóbelin 2340 tételből húznak majd a nebulók. Emellett tíz vizsgatárgyból hét különböző idegen nyelven 51-féle írásbeli vizsgaanyag készült, a szóbelikhez mintegy 300 vizsgaanyag fordítása szükséges.
Magyarból a diákok hat százaléka, történelemből egy százaléka, matematikából másfél százaléka nem érte el a próbaérettségin a követelmények tíz százalékát, amellyel szóbelire bocsátható a tanuló - közölte az oktatási miniszter a tárca csütörtöki sajtótájékoztatóján.
Magyar Bálint elmondta: a próbaérettségit tavaly tavasszal harmadik évfolyamos diákok írták, akik erre külön nem készültek, sok esetben a rendelkezésre álló időt nem használták ki, és nem voltak motiváltak, hiszen normál jegyként sem számították be az eredményeket.
A próbaérettségi tapasztalatait figyelembe vették az érettségi feladatsorok összeállításánál. Elsődleges követelmény a kétszintű érettségi rendszer vonatkozásában, hogy nem lehet olyat kérdezni a tételsorokban, a teszteknél, amelyeket a diákok nem tanultak az iskolában - mutatott rá a miniszter.
A tárcavezető bemutatta Honti Máriát, aki miniszteri megbízottként a kétszintű érettségi előkészítéséért felel. A szakember az érettségi rendszerének megújítását iskola- és neveléstörténeti mozzanatnak nevezte.
Pósfai Péter, az Országos Közoktatási Értékelési és Vizsgaközpont (OKÉV) vezetője közölte: a diákok a májusi vizsgákon 114 vizsgatárgyból tehetnek érettségit. A középszintű írásbelikhez 150-féle tételsor, az emelt szintűekhez 185-féle készült, valamennyi külön útmutatóval.
Az emelt szintű szóbelin 2340 tételből húznak majd a nebulók. Emellett tíz vizsgatárgyból hét különböző idegen nyelven 51-féle írásbeli vizsgaanyag készült, a szóbelikhez mintegy 300 vizsgaanyag fordítása szükséges.
A korábban érettségizettek, csak egy jelentkezési lapon és egy helyen jelentkezhetnek, a vizsgatárgyak számától és szintjétől függetlenül szintén február 15-ig. Számukra azt javasolják, hogy csak középszintű, illetve mindkét típusú érettségi esetén bármelyik érettségiztető középiskolában vagy az OKÉV regionális igazgatóságain, csak emelt szintű vizsgára az OKÉV regionális igazgatóságain jelentkezzenek.
Roberts Éva, az Országos Felsőoktatási Felvételi Iroda tájékoztatási igazgatóhelyettese elmondta: elektronikus úton eddig tizenkilencezer jelentkező regisztrálta magát. A véglegesített jelentkezések száma közel háromezer.
Sipos János közoktatási helyettes államtitkár elmondta: a kétszintű érettségi írásbeli vizsgái 2005. május 9-én kezdődnek, az emelt szintű szóbeli vizsgákat június 8-14. között, a középszintűket június 20-július 1. között tartják. A felsőoktatási jelentkezések sorrendjén egy alkalommal, július 11-ig lehet módosítani.