-
Bölcsességek a konyha faláról
Hímzett konyhai falvédőkből nyílt kiállítás október 30-án a Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében. A tárlathoz kapcsolódóan dr. Kriston-Vízi József néprajzkutató tart előadást november 22-én. A belépés ingyenes.
2024.11.22. -
Virágvizek, aromás párlatok
A szabadtéri Herbarius-túrák erre a szezonra már befejeződtek, azonban a természetes gyógymódok iránt érdeklődők nem maradnak érdekességek nélkül. November 24-én, vasárnap 16.00 órára a Fekete Sas Patikamúzeumba várják a résztvevőket Lencsés Rita gyógynövényszakértő Virágvizek, aromás párlatok című előadásra.
2024.11.22. -
Katalin-nap Kati néninél
Katalin-napi ünnepségre invitálják a fehérváriakat november 25-én, hétfőn délután négy órára Kati néni szobrához, a Liszt Ferenc utcába. A hagyományos eseményre érkezőket énekszóval és muzsikával várják, a Katalinokat pedig egy szál virággal köszönti dr. Cser-Palkovics András polgármester és Földi Zoltán felsővárosi képviselő. A műsorban népdalok szólnak majd, és idén sem hiányzik az eseményhez illő harapnivaló.
2024.11.22. -
Megérkezett az első hó
A Városgondnokság hajnali háromkor kezdte Fehérvár útjainak és járdáinak síkosságmentesítését. A fő- és tömegközlekedési utakkal és a több mint 400 városi buszmagálló síkosságmentesítésével kezdték a munkát, ezután következik a kisebb utcák síkosságmentesítése a városban.
2024.11.22.
Elkezdte a Városgondnokság a tél végi parkfenntartási munkákat Fehérváron
Jelenleg Székesfehérváron 82.574 négyzetméteren találhatók cserjék, 25.329 négyzetméteren sövény és közel 5000 négyzetméteren rózsaágyás. Több nagy csoportban dogoznak a parkfenntartó szakemberek, illetve egy további csoport, a kiemelt területeken végzi a tél végi növényápolási munkát. Több mint száz ember dolgozik a parkfenntartásnál, akiknek a többsége szakképzett dolgozó, hiszen korábban volt lehetőség oktatásra, és sokan elsajátították a szakmát.
A metszés is egy szakmunka, ami megalapozza a nyári időszakot és a további fenntartási munkákat. Olykor drasztikusnak tűnhet a metszés, de a növény megújul tőle és sok fiatal, szép hajtást növeszt – mondta Homoki László kertészmérnök, a Városgondnokság közterület-fenntartási vezetője. A cserjék fiatalító, ritkító metszésénél az elöregedett részeket levágják, amivel arra késztetik a növényt, hogy alulról több új hajtást hozzon. Sokszor meglepődnek az emberek ezen a drasztikusnak tűnő beavatkozáson, de ezzel a kertészeti fogással a cserjék élettartamát is növelik. Érdemes lesz majd május végén, június elején megnézni a visszametszett növényeket, amiken látható lesz, hogy mekkora hajtásnövekedés indult.
A parkfenntartó kertészek törekszenek arra, hogy a nyesedéktől a munka végén mihamarabb megtisztítsák a területet, de van, amikor csak másnap tudják elszállítani a növényi hulladékot. A mulcs pedig, amivel az ágyásokat feltöltik, a fák gallyazásából visszamaradt nyesedék, a cserjék felaprított nyesedéke sajnos túl apró ehhez, így abból komposzt lesz.
Az egy, illetve másfél évvel ezelőtt ültetett, úgynevezett támasztókarós fáknál is van feladatuk a kertészeknek: ezeknél a növényeknél utómetszést végeznek, ugyanis a fa koronáját hozzá kell igazítani a még kisebb gyökérzethez, hogy az arányok megfelelőek legyenek. A forró nyarak miatt is szükség van erre, hogy a fiatal csemeték könnyebben átvészeljék majd azt az időszakot, ugyanis ha kicsi a gyökér és a nagy a korona, akkor sokkal több vizet párologtat a fa, mint amennyit fel tud venni.