Ellenőrzés a gyalogosok, a kerékpárosok biztonságáért

 A gyalogos és kerékpáros közlekedés Európában és Magyarországon egyaránt a figyelem középpontjába került. Január 1 és február 14 között 82 ember vesztette életét Magyarország közútjain, akik közül 20 gyalogos, míg 7 kerékpáros volt. A Fejér megyei adatok szerint a tavalyi összes baleseti szám 853 volt, amiből 40 esetben gyalogos volt az okozó, míg 86 esetben kerékpáros okozta a balesetet. Ez utóbbi szám 37%-kal volt több 2009-ben, mint 2008-ban.
2010.02.23. 12:12 |
A gyalogos és kerékpáros közlekedés Európában és Magyarországon egyaránt a figyelem középpontjába került. Ennek oka, hogy a közlekedés legvédtelenebb résztvevőinek aránya az összes közlekedési baleseten belül magas. Ezen balesetekre jellemző, hogy szinte minden esetben személyi sérüléssel, s igen gyakran súlyos, illetve tragikus kimenetellel végződnek. Ezen balesetek megelőzése érdekében az ORFK március hónapra fokozott közúti ellenőrzést rendelt el.
 
  Az elsődleges statisztikai adatok szerint 2010. január 01-je és február 14-e között 82 személy vesztette életét Magyarország közútjain, akik közül 20 fő gyalogos, míg 7 fő kerékpáros volt.
 
A Fejér megyei adatok szerint a tavalyi összes baleseti szám 853 volt, amiből 40 esetben gyalogos volt az okozó, míg 86 esetben kerékpáros okozta a balesetet. Ez utóbbi szám 37%-kal volt több 2009-ben, mint 2008-ban. Idén február 14-ig Fejérben összesen 8 olyan sérüléses baleset történt, amiben kerékpáros résztvevő is volt, míg 15 gyalogosgázolás.
 
  Az elmúlt évben végrehajtott ellenőrzések tapasztalatai azt mutatják, hogy a gyalogosan és kerékpárral közlekedők közül sokan nincsenek tisztában a rájuk vonatkozó alapvető szabályokkal, és sajnos egyre gyakoribbak az olyan esetek is, amikor szándékosan hagyják figyelmen kívül a közúti jelzéseket.
A gyalogosoknál jellemző az is, hogy figyelmetlenek, nem kellően körültekintőek, takarásból lépnek az úttestre vagy egyszerűen rosszul becsülik meg a közlekedő jármű távolságát, annak sebességét.
A KRESZ értelmében a kerékpárt éjszaka és korlátozott látási viszonyok között, a külön jogszabályban meghatározott lámpákkal kell kivilágítani, és a kerékpárt hajtó személynek – lakott területen kívül – fényvisszaverő mellényt kell viselnie. Amennyiben a kerékpárt toló személy lakott területen kívüli út úttestjén, leállósávján, útpadkáján tartózkodik, éjszaka és korlátozott látási viszonyok esetén fényvisszaverő mellényt kell viseljen.
 
A március 01-től 31-ig tartó közlekedési akció során a rendőrök ezen fényvisszaverő mellények meglétét, valamint a kerékpár kötelező tartozékait is ellenőrizni fogják. Elsődleges annak az ellenőrzése, hogy a gyalogosok és a kerékpárosok betartják-e az általános közlekedési szabályokat. A fokozott ellenőrzés időszakában a járőrök azonban kiemelt figyelmet fordítanak a kerékpárt ittas állapotban hajtó személyek forgalomból történő kiszűrésére és szankcionálására is.
 
Természetesen azonban a rendőrök az akció időszakában a gyalogosok és a kerékpárosok ellenőrzésén túl, visszatérően ellenőrizni fogják a gyalog-átkelőhelyeket, ezzel is tudatosítva a járművezetőkben, hogy azt mindig kellő körültekintéssel és óvatossággal kell megközelíteni. Ezen túlmenően fel fognak lépni azon gépjárművezetőkkel szemben is, akik sebességtúllépést, vagy más szabályszegést követnek el, illetve ellenőrizni fogják a passzív biztonsági eszközök meglétét, valamint az ittas gépjárművezetők kiszűrését a továbbiakban is fő feladatnak tekintik.
 
A fokozott ellenőrzés célja, hogy javuljon a közutak közlekedésbiztonsága, valamint csökkenjen a balesetek száma, súlyossági foka, illetve a sérültek száma.