-
Búcsúünnep a Zsolt utcában
Gyerekeknek szóló kézműves foglalkozással indult az idei Krisztus Király Napok, a Zsolt utcai templomban és annak közösségi házában. A kicsik mézeskalácsot sütöttek, asztali díszeket, adventi koszorúkat készítettek szombat délelőtt. Az Krisztus Király Templomhoz kapcsolódó búcsúünnep eseményei késő délután folytatódnak.
2024.11.23. -
Pro Theatro-díj
Székesfehérvár kulturális, táncművészeti értékeinek gyarapítása érdekében végzett kiemelkedő munkája elismeréseként Pro Theatro-díjat adományozott Székesfehérvár Közgyűlése Cristina Porres Mormeneo-nak. A Székesfehérvári Balett Színház szólistája és vezető balettmestere a Tűzmadár című táncszínházi produkció pénteki premierje előtt vette át az elismerést dr. Cser-Palkovics András polgármestertől.
2024.11.22. -
150 éves a múzeum
Már nagy erőkkel készülnek az év legfontosabb fehérvári kiállítására a Csók István Képtárban. 150 éves fennállását ünnepli idén a Szent István Király Múzeum - ezen apropóból nyílik majd november 30-án nagyszabású tárlat Fehérváron.
2024.11.22. -
Elkezdődött az énekverseny
Elkezdődött az Országos Gregor József Énekverseny a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnáziumban. Idén közel nyolcvan diák jelentkezett a három napos megmérettetésre.
2024.11.22.
Első alkalommal ad otthont Székesfehérvár a levéltárosok vándorgyűlésének
A hétfői megnyitót követően plenáris és szekcióülésekkel folytatódik a háromnapos esemény, amely július 13-án, szerdán az Aranybullák a középkori Magyarországon és Európában című konferenciával zárul.
Első alkalommal ad otthont Székesfehérvár a Magyar Levéltárosok Egyesületének éves találkozójának.
A 34. vándorgyűlés ünnepélyes megnyitóval és szakmai díjátadóval kezdődött a Szent István Hitoktatási és Művelődési Házban.
Az eseményen megjelenteket, közel kétszáz hazai, határon túli és külföldi szakembert dr. Kenyeres István, az egyesület elnöke köszöntötte. Az Aranybulla kiadásának 800. évfordulóján megtisztelő, hogy középkori királyi koronázóváros ad otthont a vándorgyűlésnek. Az egykori okirat, amely hét példányban készült, levéltári szempontból is kiemelt jelentőséggel bír. Mint mondta: „Az Aranybulla példányainak története rámutat arra, hogy milyen fontosak a levéltárak a nemzeti múlt megőrzése szempontjából, hiszen a fennmaradt idézetek, ismert részletek, az információ megőrződött. Története rámutat ezen intézmények szerepére, dilemmáira egyaránt, ugyanis a levéltárak pusztulásával ma is szembesülünk. Legyen annak oka környezeti katasztrófa, tűzvész, háború. Nekünk, levéltárosoknak feladatunk, hogy megismerjük ezeket a veszélyeket, kockázatokat. Leszűrjük belőlük a tanulságokat, és felkészüljünk azok megelőzésére, elhárítására. Ennek egyik eszköze a digitalizálás, az archiválás, intézményeink modernizálása.” – emelte ki köszöntőjében az egyesület elnöke.
A II. András király által kibocsájtott nevezetes oklevél számos ponton kapcsolódik a koronázóváros történetéhez. A 800 éves évfordulóra hirdetett Aranybulla Emlékévben örömmel látjuk vendégül a levéltáros szakma képviselőit. Büszkék vagyunk arra, hogy városunkban három levéltár őrzi a több mint ezeréves Székesfehérvár múltját, lehetőséget adva arra, hogy történelmünk egykori okiratait bármikor elővehessük, elődeink döntéseit, életét minél mélyebben megismerhessük, hangsúlyozta dr. Cser-Palkovics András polgármester.
Dr. Csurgai-Horváth József, a Városi Levéltár és Kutatóintézet igazgatója köszöntőjében arra hívta fel a figyelmet, hogy az Aranybulla kiadásának 800. évfordulója mellett fontos évszám 1922, az első Aranybulla-emlékmű, majd 1972, a Csúcsos-hegyen mai is látható második emlékmű születése. A kettes szám megjelenik a Városi Levéltár történetében is, hiszen éppen 30 éve, 1992-ben alapították meg az intézményt.
A köszöntőket követően adták át a Dóka Klára-díjakat és az Osváth Lajos-díjat, majd a háromnapos rendezvényen plenáris üléssel folytatódott. Kedden a külföldi és hazai szakemberek szekcióüléseken vesznek részt, ahol szó lesz többek között a levéltárak katasztrófavédelmi terveiről, az elektronikusan hitelesített dokumentumok hosszú távú megőrzéséről, valamint az analóg adathordozók archiválásáról.
A vándorgyűlés szerdán az „Aranybullák a középkori Magyarországon és Európában” című konferenciával zárul.
A Szent István Hitoktatási és Művelődési Házban Zsoldos Attila II. András Aranybullájáról, Weisz Boglárka a magyar városok aranybulláiról, Bárány Attila az angol uralkodói chartákról, míg Pósán László II. Frigyes német-római császár aranybulláiról tart előadást. A kádári emlékezetpolitika és a székesfehérvári Aranybulla emlékmű kapcsán Cieger András előadásával ér véget a program.
A július 13-án, szerdán 9 órakor kezdődő konferenciára minden érdeklődőt szeretettel várnak!