Előzzük meg a szabadtéri tüzeket!

A korábbi évek tapasztalatai azt mutatják, hogy tavasszal megemelkedik a szabadtéri tűzesetek száma, mivel a jó idő beköszöntével sokan választanak szabadtéri programot, kerti munkát végeznek, elszáradt növényi hulladékot égetnek. A szabadtéri tűzesetek különféle okokból gyulladhatnak, legtöbbjük azonban emberi gondatlanságra vezethető vissza.
2013.04.23. 13:30 |
A korábbi évek tapasztalatai azt mutatják, hogy tavasszal megemelkedik a szabadtéri tűzesetek száma, mivel a jó idő beköszöntével sokan választanak szabadtéri programot, kerti munkát végeznek, elszáradt növényi hulladékot égetnek. A szabadtéri tűzesetek különféle okokból gyulladhatnak, legtöbbjük azonban emberi gondatlanságra vezethető vissza.
 
Az erdő- és szabadtéri tüzek szempontjából a tavasz a legveszélyeztetettebb időszak. A jó idő beköszöntővel egyre több kiránduló keresi fel az erdőket. Nagyon fontos, hogy az erdőkben csak a kijelölt tűzrakó helyen, és kizárólag szélcsendben szabad tüzet gyújtani. A mások által korábban engedély nélkül rakott tábortűz nyoma nem kijelölt tűzrakó hely. A hivatalosan és biztonságosan használható tűzrakó helyek mindig betonozott, állandó szegéllyel rendelkeznek, környékükön általában padok, asztalok is találhatók. Tűzgyújtáskor mindig legyen nálunk két-három liter víz, amivel távozáskor az izzó parazsat eloltjuk. Víz hiányában a tűzrakás helyét fedjük be földdel. Esős, nedves időben se bízzuk a véletlenre a tűz eloltását!
 
Az erdőtűz kockázata jelentősen függ az időjárási viszonyoktól, a száraz és szeles időjárás megfelelő feltételeket teremt az ilyen tűzesetek kialakulásához, továbbterjedéséhez. Erdőtűz-veszélyes időszakban a vidékfejlesztési miniszter vagy az erdészeti hatóság tűzgyújtási, illetve látogatási tilalmat rendelhet el egyes erdőkben vagy akár az ország összes erdejében. Tűzgyújtási tilalom esetén az erdőkben – beleértve a kijelölt tűzrakó helyeket is –, valamint az erdőterületek határától számított kétszáz méteren belül is tilos tüzet rakni!
 
Az erdő- és vegetációtűz elleni legjobb védekezés az odafigyelés, hiszen amíg egy cigarettacsikk eldobása kevesebb, mint egy másodperc, addig a keletkező tűz eloltása akár több napig is eltarthat, az oltás költségei pedig több millió forintot is elérhetik. Előzzük meg az erdeinkben és a természeti értékekben a tűz pusztítását. Ha tűzesetet észlel, kérjük jelezze a 105-ös segélyhívó telefonszámon.

Erdőtüzek megelőzése

Mikor, hol és hogyan gyújthatunk tüzet?

  • csak a kijelölt tűzrakó helyeken (kijelölt tűzrakó helyek jól felismerhetőek, állandó szegéllyel rendelkeznek, környékükön általában padok, asztalok is találhatók)
  • szélcsendes időszakban
  • legyen nálunk két-három liter víz, amivel távozáskor az izzó parazsat eloltjuk
  • víz hiányában a tűzrakás helyét földdel fedjük be
  • ha – a kijelölt tűzrakó helyen kívül - tűzesetet észlel, kérjük jelezze a 105-ös segélyhívó telefonszámon
Megkezdődött az avar és a növényi hulladékok égetésének időszaka is, ilyenkor fokozott figyelemmel kell eljárni az erdőkön kívüli területeken is, hiszen a felügyelet nélkül hagyott tűz könnyen továbbterjedhet és életveszélyt jelentő, vagy súlyos kárt okozó tüzek forrásává válhat. A környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény alapján a települési önkormányzat képviselő-testületének hatáskörébe tartozik az avar és kerti hulladék égetésére vonatkozó szabályok rendelettel történő megállapítása. Ezek a szabályok településenként eltérőek lehetnek, ezért az égetés megkezdése előtt feltétlen érdeklődjenek az adott település Polgármesteri Hivatalánál. Abban az esetben, ha a kerti növényi hulladékok égetésére az önkormányzat rendeletében lehetőséget ad, a tüzet felügyelet nélkül hagyni nem szabad, a tűz gyújtójának pedig mindig gondoskodnia kell az eloltásról is.
 
Felhívják a kiskerttulajdonosok és a hétvégi telektulajdonosok figyelmét, hogy a gyomégetésnél fokozott figyelemmel járjanak el, mert a kiszáradt aljnövényzet rendkívül gyúlékony és a gyorsan terjedő tűz könnyen elérheti a nádasokat, erdőket, vagy a lakott területeket. A szabad területen történő tűzgyújtás, továbbá a növényi hulladékok égetésének tűzvédelmi előírásait a 28/2011. (IX. 6.) BM rendelettel kiadott Országos Tűzvédelmi Szabályzat tartalmazza. A levegő védelméről szóló 306/2010. (XII. 23.) Kormányrendelet alapján lábon álló növényzet, tarló és növénytermesztéssel összefüggésben keletkezett hulladék nyílt téri égetése tilos.
Növényi hulladékok égetése
 
Mikor és hogyan lehet biztonságosan kerti növényi hulladékot égetni?
 
- Az avar és kerti hulladék égetésére vonatkozó szabályokat az önkormányzatok rendelettel szabályozzák. Az égetés lehetőségéről, megengedett időszakáról érdeklődjön az érintett település önkormányzatánál.
- Csak kiszáradt növényi hulladékot égessen. A nedves, frissen levágott levelek, gallyak égetése fokozott füstképződéssel jár, amely balesetveszélyt, légzési nehézségeket okozhat.
- Úgy gyújtson tüzet, hogy az a környezetére veszélyt ne jelentsen, növényi hulladék közelében más éghető anyag, épület ne legyen.
- A kerti égetést minden esetben felügyelje, mert az esetlegesen feltámadó szélben a lángok pillanatokon belül tovább terjedhetnek.
- Az égetés megkezdése előtt készítsen a közelbe a tűz oltására elegendő vizet.
- Ha mégis elszabadulnak a lángok, haladéktalanul értesítse a tűzoltó-parancsnokságot a 105-ös segélyhívón.

 
 A jogszabályi előírások betartása minden esetben, mindenkire nézve kötelező!
 
A tűzvédelmi előírások, valamint az égetési tilalomra vonatkozó rendelkezések megszegését az illetékes hatóságok a szabályszegés súlyától függően bírsággal sújthatják. Tűzvédelmi előírás megszegéséért, ha az tüzet idézett elő, 100.000 forinttól 1.000.000 forintig terjedő tűzvédelmi bírság szabható ki.