Emlékezés az 1956-os forradalom és szabadságharcra városszerte

 Megkezdődtek az Október 23-i ünnepségek Székesfehérváron. Kora délelőtt a Püspökség imádságos megemlékezést tartott a Bazilika ’56-os emlékkeresztjénél. Az ’56-osok terén az ’56-os emlékműnél az I. István Középiskola, a Jáky József és a Bugát Pál Középiskola rótta le kegyeletét és megkoszorúzták a Szabó Palota falán lévő ’56-os emlékművet. Magyar Király Szálló falán lévő ’56-os emléktáblánál a Ciszterci Szent István Gimnázium diákjai emlékeztek, a Tóvárosi Általános Iskola ünnepi megemlékezése pedig hagyományosan a Bazilika ’56-os emlékkeresztjénél volt. KÉPGALÉRIA
2008.10.22. 07:44 |
 Megkezdődtek az Október 23-i ünnepségek Székesfehérváron. Kora délelőtt a Püspökség imádságos megemlékezést tartott a Bazilika ’56-os emlékkeresztjénél. Az ’56-osok terén az ’56-os emlékműnél az I. István Középiskola, a Jáky József és a Bugát Pál Középiskola rótta le kegyeletét és megoszorúzták a Szabó Palota falán lévő ’56-os emlékművet. Magyar Király Szálló falán lévő ’56-os emléktáblánál a Ciszterci Szent István Gimnázium diákjai emlékeztek, a Tóvárosi Általános Iskola ünnepi megemlékezése pedig hagyományosan a Bazilika ’56-os emlékkeresztjénél volt.
KÉPGALÉRIA

 Az 1956-os forradalom és szabadságharc mozgalma Székesfehérváron a diákság követeléseivel, tüntetéseivel vette kezdetét. A következő napok eseményeinek középpontjában is a tömegmegmozdulások vitték a fő szerepet, amelyhez az október 24-i sortűz következményeként a gyárak, hivatalok dolgozói és alkalmazottai is csatlakoztak. Az események további menetében a legjelentősebb mozzanat a Székesfehérvári Nemzeti Bizottság október 27-i megalakulása volt.
konszolidálódott.



 Székesfehérvári Nemzeti Bizottság javaslatára hozták létre a Dunántúli Nemzeti Tanács mellett működő Dunántúli Forradalmi Katonai Tanácsot. A Székesfehérvári Nemzeti Bizottság megalakulásával egyidejűleg  az országban egyedülálló módon  hozták létre a város nagyobb üzemeinek egységes irányítására, a követelések és a munka összehangolása érdekében az Egyesült Munkástanácsot. E két testület a város teljes politikai és gazdasági irányítását magához vonta. Működésüknek köszönhető, hogy Székesfehérvár nem vált összecsapások színhelyévé.

1956 októberének eseményei Székesfehérváron

Közélet

  1. Sürgető az átalakítás

    A keddi baleset miatt Vargha Tamás országgyűlési képvislővel közös levélben fordult az Építési és Közlekedési Minisztériumot vezető Lázár János miniszterhez dr. Cser-Palkovics András polgármester. "Városunk országgyűlési képviselőjével sokadjára, közösen kérjük, hogy az állam soron kívül végezze el a csomópont bővítését és ezzel szüntesse meg a balesetveszélyes, minden erre közlekedőre kockázatot jelentő helyzetet." - számolt be Facebook oldalán Székesfehérvár polgármestere.

    2024.11.27.
  2. Szedreskerti lakossági fórum

    Kedden este a Vörösmarty Mihály Általános Iskolában tartottak lakossági fórumot a Szedreskerti lakónegyedben élőknek, ahol dr. Kovács Zsoltné és Szontaghné Kovács Erika önkormányzati képviselők várták a lakókat. Szó volt arról, hogy mi lesz a sorsa a volt Szedreskerti bölcsőde épületének, a buszközlekedésről, az új parkolók építéséről és arról is, hogy jövőre "épül" egy olyan része a Kríziskezelőnek, ahova akár ittasan is bemehetnek a hajléktalanok.

    2024.11.26.
  3. A digitális világ veszélyei

    Az okostelefon függőség veszélyire hívja fel a diákok figyelmét az iGenerációért Egyesület. Az előadássorozatot az Arconic Alapítványa is támogatja. A vállalás szerint összesen 8 iskolában 70 előadást kell teljesíteniük az egyesüket tagjainak.

    2024.11.26.
  4. Átadták az ösztöndíjakat

    A Városháza Dísztermében rendezett ünnepség keretében adták át az Alba Regia tanulmányi ösztöndíjakat. Ebben a tanulmányi félévben összesen 58 fiatal tanulmányait támogatja Székesfehérvár Önkormányzata.

    2024.11.25.