-
Nyolc nemzetiségi önkormányzat kezdte meg a munkát
Az új ciklusban összesen nyolc nemzetiségi önkormányzat képviselői kezdték meg munkájukat. A székesfehérvári kisközösségeket segítő testületek elnökeivel szerdán délután találkozott dr. Cser-Palkovics András.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
A közlekedés volt az egyik legfontosabb téma az Öreghegyi lakossági fórumon, ahova szerdán kora este Östör Annamária a 12. számú választókörzet önkormányzati képviselője várta a városrészben élőket. Szó volt arról, hogy várhatóan a jövő évi városi költségvetés tartalmazza majd a Nagyszombati felújításának első ütemét, a Pozsonyi út teljes felújítására pedig 2025 március végéig nyújtja be pályázatát Fehérvár.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
Az Öreghegyen, Csalán élők problémáira, kérdéseire adott választ Östör Annamária lakossági fórumán. Az eseményen beszámoltak a jövőbeli tervekről, felújításokról is.
2024.11.21. -
30 éves a Zeneturmix
Több rádiót is megjárt már, de még mai napig él és népszerű Kiss György műsora, a Zeneturmix. A Vörösmarty Rádión minden vasárnap hallható összeállítás egyrészt a helyi értékekre fókuszál, másrészt az 1980-as évek diszkózenéit eleveníti fel.
2024.11.21.
Emléktábla őrzi Dr. Kepes János királyi közjegyző nevét a Rózsa utcában
Székesfehérvár polgármestere köszöntőjében méltatta Dr. Kepes János személyiségét, aki a város igazi polgáraként élt, mecénás volt és közéleti kérdésekkel is foglalkozott.
Dr. Tóth Ádám, a Magyar Országos Közjegyzői Kamara elnöke ünnepi köszöntőjében felidézte Dr. Kepes János gazdag életútját.
Dr. Kepes János 1886. március 2-án született New York-ban. A középiskoláit Nagybányán és Budapesten végezte. Jogi tanulmányait a Kolozsvári és a Budapesti Tudományegyetemen folytatta. Doktorrá 1908-ban avatták. Az egységes bírói és ügyvédi vizsgát 1911-ben tette le. Ezt követően Budapesten nyitott ügyvédi irodát. 1912. június 9-én kötött házasságot Márkus Dezső kúriai bíró, neves jogi szakíró lányával. 1913-tól Győrben, majd 1917-től dr. Holitscher Szigfrid budapesti közjegyző irodájában volt közjegyző-helyettes. 1919-ben nevezték ki közjegyzőnek Székesfehérvárra. Pályája során a közjegyzői kar és Székesfehérvár közéletében is tevékeny szerepet vállalt. Tagja volt a Magyarországi Királyi Közjegyzők Országos Egylete központi bizottságának. 1921-ben feleségével örökbe fogadta négyévesen és felnevelte egyetlen gyermekét, Kepes Gittát.
1922-től Székesfehérvár törvényhatósági bizottságának tagjává választották. 1924-ben a város tiszteletbeli főügyésze címben részesítették. A helyi római katolikus egyházközség főtitkára volt. A Székesfehérvári Kereskedelmi Főiskolán meghívott tanárként nemzetgazdaságtant tanított. Az előadások megtartásáért kapott fizetését teljes egészében jótékony célra ajánlotta fel. A Fejér megyei és Székesfehérvári Múzeum Egylet, valamint a Székesfehérvári Zenekedvelők Egyesülete és a Székesfehérvári Torna Klub is vezetőségi tagjai sorába választotta. Könyvtárának legértékesebb nyomtatványaiból és ritka kiadású könyveiből 1933-ban 77 kötetet a székesfehérvári Szent István Király Múzeumnak ajándékozott.
Jogi tevékenysége mellett művészeti mecénási, politikai és jogi szakírói munkássága is jelentős. Az Adó és Illetékügyi Közlönyben, a Királyi Közjegyzők Közlönyében, a Bűnügyi Szemlében és a Pénzügyi Szemlében jelentek meg a tanulmányai. 1923-1924-ben szerkesztője volt a Királyi Közjegyzők Közlönyének, de a közjegyzőség szakmai folyóiratát, a magas infláció miatt nem tudta tartósan újraindítani. 1934-ben közéleti és társadalmi tevékenysége elismeréseként a magyar királyi kormányfőtanácsosi címmel tüntették ki. A Közjegyzői díjszabás és az Illetékügyi útmutató című, több kiadásban megjelent szakmai segédkönyveivel a közjegyzők napi munkájához kívánt segítséget adni. A büntetőjog területén a Fertőzés bűntette címmel jelentette meg tanulmányát. Szenvedélyes műgyűjtőként jelentős képzőművészeti gyűjteményt hozott létre. Gyűjtése során, vásárlásainál a kortárs fiatal művészek támogatása kiemelt szempont volt számára. Művészetpártolói tevékenysége elismeréseként a Benczúr Társaság tiszteletbeli tagjának választották. 1944-ben a belügyminiszter mentesítette a zsidókra vonatkozó jogfosztó rendelkezések hatálya alól, ennek ellenére a nyilasok a székesfehérvári gyűjtőtáborba hurcolták el. A székesfehérvári zsidók deportálására 1944. június 14-én került sor. Dr. Kepes János az auschwitzi koncentrációs táborban hunyt el. Halálának pontos dátuma ismeretlen.
Dr. Ujj József székesfehérvári közjegyző, a Pécsi Közjegyzői Kamara elnöke Csitáry G. Emil Emlékiratok című könyvéből idézve elevenítette fel Dr. Kepes János alakját.
Felidézte, hogy Dr. Kepes János gazdag szellemi örökséget hozott magával Székesfehérvárra azokból a városokból, ahol tanult, dolgozott, többek között Nagybányáról, Kolozsvárról, Győrből és Budapestről. Kiemelte, hogy Kepes számára nem volt elég, hogy jogászi munkáját magas színvonalon végzi, részt vett a 20-as évek második felétől a város szellemi, kulturális életének alakításában, formálásában és civil szervezetekben is aktív szerepet töltött be.
A Városházán rendezett ünnepség után Dr. Kepes János egykori lakhelyén, a Rózsa utca 1. száma alatt avattak emléktáblát.
A Magyar Országos Közjegyzői Kamara a Rózsa utca 1. szám alatti ház falán emléktáblát avatott Dr. Kepes János székesfehérvári királyi közjegyző emlékére. Az emléktáblára koszorút helyezett el Székesfehérvár Önkormányzata, valamint a közjegyzői szervezetek képviselői.