EP-választás: az egyházak is részvételre buzdítanak

 Választási részvételre hívták fel híveiket az egyházak az európai parlamenti voksolás napjához közeledve. A nyilatkozatok június 13. történelmi fontosságát és a lelkiismereti döntést hangsúlyozzák.

2004.06.02. 18:45 |

 Választási részvételre hívták fel híveiket az egyházak az európai parlamenti voksolás napjához közeledve. A nyilatkozatok június 13. történelmi fontosságát és a lelkiismereti döntést hangsúlyozzák.

 "Június 13-án olyan küldötteket kell választani, akik a keresztény értékek érvényesülését akarják képviselni az Európai Unió törvényhozásában" - írta szerdán közzétett nyilatkozatában a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK). A testület kiemelte: a nemzeti és a közösségi jövő alakulása iránti felelősségtől vezérelve a szavazatokkal ki kell fejezni, hogy "milyen értékeken nyugvó társadalmat szeretnénk magunknak és a minket követő nemzedékeknek".

 A Magyarországi Evangélikus Egyház három püspöke közös körlevélben kérte az egyház híveit: választásukkal juttassák kifejezésre akaratukat a június 13-i európai parlamenti voksoláson. "Hazánk történelmi mérföldkőhöz érkezett" - írta a dokumentumban Gáncs Péter, Szebik Imre és Ittzés János. A püspökök azt javasolták a híveknek, mielőtt döntésüket meghozzák, vizsgálják meg az egyes listákon szereplők eddigi tevékenységét, s a legjobb lelkiismeretük szerint adják le szavazatukat a bizalommal kitüntetett jelöltekre.

 Választási részvételre kérik a zsidó felekezet tagjait a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) vezetői is. "Arra kérjük hittestvéreinket, éljenek állampolgári jogaikkal, menjenek el szavazni, és lelkiismeretük szerint döntsenek" - mondta Heisler András, a Mazsihisz elnöke és Zoltai Gusztáv ügyvezető igazgató.

 Az egyházak közül elsőként a Magyarországi Református Egyház hozta nyilvánosságra állásfoglalását: a zsinat május 6-ai ülésén nyilatkozatot fogadott el Magyarország európai uniós csatlakozása és egyúttal a közelgő EP-választás alkalmából.
 

EU

  1. Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva

     Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.

    2011.07.01.
  2. Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó

     Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.

    2010.08.30.
  3. Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből

     Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság. 

    2010.06.22.
  4. Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen

     Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.

    2010.04.09.