-
Nyolc nemzetiségi önkormányzat kezdte meg a munkát
Az új ciklusban összesen nyolc nemzetiségi önkormányzat képviselői kezdték meg munkájukat. A székesfehérvári kisközösségeket segítő testületek elnökeivel szerdán délután találkozott dr. Cser-Palkovics András.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
A közlekedés volt az egyik legfontosabb téma az Öreghegyi lakossági fórumon, ahova szerdán kora este Östör Annamária a 12. számú választókörzet önkormányzati képviselője várta a városrészben élőket. Szó volt arról, hogy várhatóan a jövő évi városi költségvetés tartalmazza majd a Nagyszombati felújításának első ütemét, a Pozsonyi út teljes felújítására pedig 2025 március végéig nyújtja be pályázatát Fehérvár.
2024.11.20. -
Modern eszközöket kaptak
A Soponyai Iskoláért Alapítvány és a Kodolányi János Egyetem együttműködésében a Magyar Falu Program támogatásával modern élménypedagógiai eszközökkel gazdagította a Zichy János Általános Iskola felszereltségét.
2024.11.22. -
Előadás a genetikai módosításokról
A genetikai módosításokról és a GMO-król hallhattak előadást az érdeklődők a Mathias Corvinus Collegium Székesfehérvári Képzési Központjában. Az előadó ezúttal Toldi Ottó, az MCC Klímapolitikai Intézetének vezető kutatója volt.
2024.11.22.
Éremkiadással és előadással emlékeztek Trianon 100. évfordulójára az éremgyűjtők
gróf Apponyi Albertről dr. Vizi László Tamás, a Magyarságkutató Intézet tudományos főigazgató-helyettese tartott előadást, illetőleg elismeréseket, szakmai díjakat is átadtak. Elismerésben részesült dr. Cser-Palkovics András, polgármester a helyi éremgyűjtő szervezet támogatásáért.
A találkozó elején Csóka Ferenc, a MÉE elnöke, egyben az Esztergomi Csoport vezetője tartott szakmai megnyitót, majd elismerések, jutalomérmek, oklevelek átadásával folytatódott a program a tagok és a külső támogatók számára.
Dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere itt vette át az augusztusban Kaposváron rendezett 50. MÉE vándorgyűlés PRO NUMISMATICA jutalomérmét és a MÉE aranyfokozatú támogatói oklevelét az éremgyűjtők tevékenységének patronálásáért, segítéséért.
Beszédében dr. Cser-Palkovics András polgármester köszönetét fejezte ki azért, hogy a rendkívüli körülmények miatt sem szakadt meg az éremgyűjtők hagyománya, így 2020-ban is rendeztek szakmai programot, és van éremkibocsátás is. Hozzátette, a számára adományozott elismerések a város közösségét illetik, hiszen az a támogatás, melyet az önkormányzat átad, a fehérváriak által megtermelt forrásból származik.
A megemlékezésen dr. Vizi László Tamás, a Magyarságkutató Intézet tudományos főigazgató-helyettese, a Trianon Centenáriumi Emlékbizottság elnöke tartott előadást „Aki a nemzetért a legnagyobb alázatra is képes lett volna – gróf Apponyi Albert” címmel.
Gróf Apponyi Albert vezette az első világháborút lezáró béketárgyalások magyar küldöttségét 1920. januárjában Párizsban. Január 16-án több nyelven elmondott híres védőbeszéde alapján a XX. század egyik legtekintélyesebb, külföldön is nagyra becsült magyar politikusa volt.
Dr. Vizi László Tamás beszélt az államférfi, egykori kultuszminiszter hagyományos arisztokrata származásáról, neveltetéséről, politikai pályakezdéséről, teljes pályafutásáról - kiemelten a Párizsba delegált magyar küldöttség élén betöltött szerepéről.
Elhangzott többek között: gróf Apponyi Albert közel száz magyar városnak a díszpolgára. Szinte napra pontosan 100 évvel ezelőtt, 1920. október 30-án érkezett meg Székesfehérvárra, hogy a még májusban neki adományázott fehérvári díszpolgári címet átvegye.
A találkozón Igari Antal, a MÉE Fejér Megyei Alba Regia Szervezetének elnöke mutatta be a Fehérvári Nagyjaink éremsorozat legújabb, nyolcadik tagját. Az ezüstből és bronzból készített, sorszámozott érme előlapján Apponyi portréja, a megcsonkított Magyarország képe, mellette négy nagyhatalmi államférfi, míg a hátoldalán a székesfehérvári Országzászló látható.
A sorozat eddigi darabjai 2013-tól évente: az 1. Csitáry G. Emil polgármestert és Hóman Bálint történészt, kultuszminisztert, a 2. Ybl Miklós építészt, a 3. Semmelweis Ignác orvost, az „anyák megmentőjét”, a 4. Vörösmarty Mihályt, a Szózat költőjét, az 5. Simor János hercegprímást, a 6. Klebelsberg Kuno kultuszminisztert, a 7. Károlyi József főispánt mutatja be. A sorozat létrehozásával is a Székesfehérvárhoz köthető történelmi és kulturális hagyományokat kívánta öregbíteni a MÉE helyi szervezete.