Érettségi - rendben befejeződött a magyar írásbeli Székesfehérváron is

 Renden befejeződtek hétfőn a magyar nyelv és irodalom írásbeli érettségik. Az Oktatási Hivatal tájékoztatása szerint középszinten a Nemzeti olvasókönyv, Karinthy Frigyes és Arany János, emelt szinten Heltai Jenő műve és a nyelvújítás szerepelt megoldandó feladatok között.S zékesfehérváron összesen 2049 végzős kezdi az érettségit. Kedden matematikából, szerdán történelemből kell érettségi vizsgát tenni.VIDEÓ a cikkben!
Kedden a matematika írásbelivel folytatódnak az érettségi vizsgák
2012.05.07. 07:27 |
Renden befejeződtek hétfőn a magyar nyelv és irodalom írásbeli érettségik. Az Oktatási Hivatal tájékoztatása szerint középszinten a Nemzeti olvasókönyv, Karinthy Frigyes és Arany János, emelt szinten Heltai Jenő műve és a nyelvújítás szerepelt megoldandó feladatok között.S zékesfehérváron összesen 2049 végzős kezdi az érettségit. Kedden matematikából, szerdán történelemből kell érettségi vizsgát tenni.
 
 A középszintű magyar nyelv és irodalom írásbeli érettségi első része, a 40 pontos, 60 perces szövegértési feladatsor Lukácsy Sándornak a Nemzeti olvasókönyvhöz írt bevezetőjére tett föl kérdéseket. A nemzeti tudat fontosságát taglaló szöveghez tíz feladat tartozott, amelyek az adatok visszakeresésére és a szerzői szándék megértésére is vonatkoztak.
 
 A második részben, 60 pontért három feladat közül egyet kellett megoldaniuk a vizsgázóknak három órában. Az érvelési feladatban az idén egy Camus-idézet kapcsán a hősies magatartás értékeléséről kellett állást foglalni, a véleményt irodalmi alakok bemutatásával alátámasztva. Az egy mű értelmezése Arany János Tetemre hívás című balladájának adott szempontú vizsgálatát kérte. Az összehasonlító elemzésben Karinthy Frigyes ikerkarcolatainak - A jó tanuló felel és A rossz tanuló felel - összevetése szerepelt, az elbeszélői nézőpont és a címszereplőkhöz való viszony középpontba állításával.
 
 Az emelt szintű írásbeli érettségi négy órában négyféle feladatot tűzött ki a vizsgaleírásnak megfelelően, és a vizsgázónak mind a négy feladatot meg kellett oldania.
A 40 pontot érő nyelvi-irodalmi műveltségi feladatsor kiinduló szövege Németh G. Bélának a Hét évszázad magyar költői című antológiához írt utószava volt. A tíz feladat a szöveg megértésén túl nyelvi (mondatelemzési, stilisztikai) és irodalmi (többek között szerzők, művek, toposzok, ritmusok) ismereteket várt el.
 
 Az egy mű értelmezése feladat (25 pont) Heltai Jenő novellájának (Nagyapó) elemzését kérte. A Reflektálás egy jelenségre nevű feladatban (20 pont) az irodalom és a természettudomány kapcsolatáról kellett kifejteni a véleményt. A gyakorlati írásbeliség feladat (15 pont) témája egy üdvözlő beszéd, amely a nyelvújítási mozgalom értékeire hívja fel a figyelmet.
 
 Mindkét szinten összesen maximum 100 pontot lehet elérni. Ebből helyesírási hibákért legfeljebb 15 pont veszíthető. Helyesírási szótár használatát engedélyezték. Az elemzésre szánt szövegeket mindkét szinten tartalmazták a feladatlapok. Az érettségik kedden a matematika írásbelikkel folytatódnak.

 
 A diákok közép és emelt szinten is számot adhatnak négy év alatt megszerzett tudásukról. Emelt szinten a legnépszerűbb tárgyak közé tartozik az angol nyelv és a történelem, közel 250-en tesznek Székesfehérváron ezekből érettségit. Emellett népszerű a biológia, a matematika és az informatika is.