-
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.
2011.07.01. -
Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó
Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.
2010.08.30. -
Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből
Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság.
2010.06.22. -
Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen
Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.
2010.04.09.
Erősödő tagállamok gyengülő EU-s intézmények
Valószínűtlen, de „már" nem lehetetlen az euróövezet felbomlása. Az uniós alkotmány francia és holland elutasításának legmarkánsabb következménye, hogy a tagállamok erősödnek és az uniós intézmények gyengülnek, és felszínre kerültek az EU további irányával kapcsolatos éles nézeteltérések – áll a Moody’s éves térségi elemzésében. A 2000-ben elfogadott lisszaboni program, amelynek célja 2010-ig az EU-t a világ legversenyképesebb gazdaságává tenni, már valószínűleg teljesíthetetlen...
Valószínűtlen, de „már" nem lehetetlen az euróövezet felbomlása. Az uniós alkotmány francia és holland elutasításának legmarkánsabb következménye, hogy a tagállamok erősödnek és az uniós intézmények gyengülnek, és felszínre kerültek az EU további irányával kapcsolatos éles nézeteltérések – áll a Moody’s éves térségi elemzésében.
A Moody’s Investors Service nemzetközi hitelminősítő szerint az EU új keletű bizonytalanságokkal zárja a 2005-ös évet, a bizonytalanság pedig kockázattal jár. Az euróövezet sorsával kapcsolatban a cég megállapítja: máris viták forrása, hogy az egységes pénzügypolitika túlzottan merev lehet egy-egy tagállam belső szükségleteihez mérten, és a nemzetgazdasági szintű üzleti ciklusok az euróövezetben a vártnál kevésbé tűnnek szinkronizáltnak. Az euróövezet felbomlásának olyan óriási politikai, gazdasági és pénzügyi ára lenne, hogy ez a forgatókönyv „erősen valószínűtlen, ugyanakkor már nem lehetetlen" – teszi hozzá.
A jelentés szerint az aggodalmak egyik forrása a stabilitási és növekedési paktum átalakítása. A hitelminősítő üdvözli, hogy a „megszállott ragaszkodást" a rövid távú, számszerű célokhoz felválthatja a hosszú távú adósi helyzet fenntarthatóságának alapos elemzése, a reform mégis a fegyelem erózióját mutatja.
A 2000-ben elfogadott lisszaboni program, amelynek célja 2010-ig az EU-t a világ legversenyképesebb gazdaságává tenni, már valószínűleg teljesíthetetlen. Az euróövezet vonzereje mára odáig csökkent, hogy egyes uniós tagországok újragondolhatják csatlakozási elkötelezettségüket, ami bizonytalanabbá – jóllehet nem feltétlenül rosszabbá – teheti jövőbeni gazdaságpolitikájuk irányát. Az uniónak az alkotmányos népszavazás kudarca utáni állapotából az következik, hogy az európai folyamat a várakozások zömével ellentétben nem állandó – írja a Moody’s.
Ebben a helyzetben mind az integráció mélyítése, mind bővítése kérdőjeles: a bővítés Bulgária és Románia, később Horvátország felvétele után egy időre jó eséllyel leáll, és valószínűtlen a pénzügyi terület további integrációja is.
Hasonló következtetésre jutott a valutaunió sorsáról korábban az Economist Intelligence Unit (EIU), a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű elemző és gazdasági előrejelző intézete is. A holland és francia népszavazás kudarca után azt írta, hogy az alkotmányos szerződés elvetésével elinduló belső folyamatok következményeként „valószínűtlen, de nem elképzelhetetlen" az Európai Unió és vele az euróövezet teljes összeomlása.