Esélyegyenlőségi fórumot tartottak a rendőr-főkapitányságon

Szerdán délelőtt esélyegyenlőségi fórumnak adott helyet a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság. A fórumon fogyatékkal élők képviseletét ellátó szervezetek vettek részt és személyesen beszélhették meg az elmúlt egy évben előforduló problémákat a rendőri vezetőkkel. A rendezvényen a legtöbb szó a mozgássérült parkolók használatáról esett.
2011.04.13. 11:26 |
Szerdán délelőtt esélyegyenlőségi fórumnak adott helyet a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság. A fórumon fogyatékkal élők érdekképviseletét ellátó szervezetek vettek részt és személyesen beszélhették meg az elmúlt egy évben előforduló problémákat a rendőri vezetőkkel. A rendezvényen a legtöbb szó a mozgássérült parkolók használatáról esett.
 
Földesi Krisztina rendőr alezredes elmondta, hogy számos fontos eredménye van a fogyatékkal élők képviselőivel folytatott konzultációnak. A Beszédhibások Érdekvédelmi Egyesülete például felvetette, hogy igazoltatás alkalmával sokszor félreértik a helyzetet a rendőrök, ha beszédhibás sofőrrel találkoznak. A helyzet megoldására egy speciális kártyát állítanak össze részükre, amit a fogyatékkal élő át tud adni az igazoltató rendőrnek.
 
 Bemutatkozott a fórumon a Fejér Megyei Kormányhivatal Igazságügyi Szolgálata is. Juhász Ferenc, a szolgálat vezetője elmondta, hogy az áldozattá válást követő 5 napon belül kell jelentkezni a szolgálatnál az érintettnek, elsősorban készpénz és okmányok eltűnése esetén tudnak segíteni. Legtöbben vagyon elleni bűncselekmények, elsősoran lopás miatt keresik fel a szolgálatot. A jelenlegi bűnelkövetési adatok szerint Magyarországon évente közel 220 ezer személy válik bűncselekmény sértettjévé. A tágabban értelmezett áldozatok száma azonban évente 400 ezerre tehető. Közülük kerülnek ki azok, akik az állami áldozatsegítés keretében felkínált támogatásokat igénybe vehetik.
 
Ha az áldozat ügyének további intézése ügyvéd általi jogi közreműködést kíván, akkor az áldozatsegítő szolgálat köteles őt a jogi segítségnyújtó szolgálathoz irányítani. Ha a bűncselekmény áldozatának azonnali pénzügyi segélyre van szüksége annak érdekében, hogy legalapvetőbb szükségleteit fedezni tudja, akkor a megyei igazságügyi szolgálat az azonnali pénzügyi segély kérdésében méltányossági döntéssel határoz, amely nem szociális rászorultságon, hanem a bűncselekmény következtében kialakult helyzet mérlegelésén alapul. Az egyszeri segély számításának módjáról a törvény hosszú távon rendelkezik. Ennek figyelembevételével a 2011-ben kifizethető azonnali pénzügyi segély összege legfeljebb 85.914 Ft lehet.
 
A szándékos, személy elleni erőszakos bűncselekmények áldozatait, állami kárenyhítés is megilleti. A kárenyhítés nem fájdalomdíj és nem jár automatikusan. Az egyösszegű vagy járadék formájában nyújtható anyagi támogatás a társadalom szolidaritását hivatott kifejezni. Ha a bűncselekménnyel okozott kár később, valamilyen forrásból megtérül, akkor az állami kárenyhítés címén kifizetett összeg előlegnek tekintendő és visszafizetendő.