-
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.
2011.07.01. -
Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó
Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.
2010.08.30. -
Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből
Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság.
2010.06.22. -
Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen
Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.
2010.04.09.
EU-csatlakozás után gyorsabb határátlépés
Az új határforgalmi rendnek köszönhetően az átlépés jelentős gyorsulására számít a határőrség Magyarország uniós csatlakozását követően – áll a Határőrség Országos Parancsnokságának az MTI-hez eljuttatott tájékoztatójában.
Az új határforgalmi rendnek köszönhetően az átlépés jelentős gyorsulására számít a határőrség Magyarország uniós csatlakozását követően – áll a Határőrség Országos Parancsnokságának az MTI-hez eljuttatott tájékoztatójában.
Magyarország uniós csatlakozását követően a Szlovéniával, Ausztriával és Szlovákiával közös határunk az Európai Unió belső határa lesz, míg az Ukrajnával, Romániával, Szerbia-Montenegróval és Horvátországgal közös határrész az EU külső határává válik.
A bevezetendő új határforgalom-ellenőrzési rendtől a határőrség azt várja, hogy nemcsak a személyforgalomban, hanem a teherforgalomban is jelentősen meggyorsul a határátlépés és megszűnnek a kamionsorok az átkelők előtt – tartalmazza a tájékoztató.
A dokumentum szerint a belső határok átkelőhelyein nem lesz vámellenőrzés, az úti okmányok vizsgálatát a magyar határőrök a szomszéd ország illetékeseivel közösen végzik majd, így az utasnak a közös határ átlépésekor csak egyszer kell majd megállni. Ugyanakkor, ha egy súlyos bűncselekmény, vagy a terrorveszély fokozódása indokolttá teszi, a belső határok átkelőhelyein is bármikor visszaállítható a teljes körű ellenőrzés.
A tájékoztató szerint a külső határok átkelőhelyein az unión kívülről Magyarországra érkezők csak teljes körű ellenőrzés után léphetnek be az országba. Továbbá a nagyobb, forgalmasabb határátkelőhelyeken a gyorsabb határátlépés érdekében elkülönítik egymástól az uniós és az unión kívüli személy- és teherforgalmat is.
A határőrizet ugyanakkor a belső határokon is megmarad, így azokat csak a kijelölt határátkelőhelyeken szabad átlépni. Azonban ha Magyarország, várhatóan 2006-ban, vagy 2007-ben, a schengeni térség részévé válik, akkor a belső határokon megszűnik az ellenőrzés és az államhatárt bárhol, akár egy földúton is át lehet lépni.
A tájékoztató szerint a csatlakozás után személyi igazolvánnyal bárki utazhat az Európai Unió tagállamaiba, valamint Norvégiába, Izlandra, Liechtensteinbe, és Svájcba, ugyanakkor Horvátországba régi típusú személyi igazolvánnyal nem lehet belépni, csak újjal, s azzal is csak nagykorú állampolgároknak.