-
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.
2011.07.01. -
Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó
Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.
2010.08.30. -
Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből
Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság.
2010.06.22. -
Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen
Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.
2010.04.09.
EU és a szoftverszabadalmak: idén már nem lesz döntés
Habár az Európa Tanács komoly erőfeszítéseket tett, hogy még 2004 során megszülethessen az egységes európai szoftverszabadalmi direktíva, a nyíltforrású közösségek és a kisebb fejlesztők ellenállása végül eredményt hozott. Talán az utolsó rúgást november közepén pont a lengyel kormányzat álláspontjának határozott képviselete vitte be a törvénytervezetnek: Varsó bejelentette, hogy nem támogatja az Európa Tanács által korábban már elfogadott, szoftverszabadalmakra vonatkozó direktívatervezetet.
Habár az Európa Tanács komoly erőfeszítéseket tett, hogy még 2004 során megszülethessen az egységes európai szoftverszabadalmi direktíva, a nyíltforrású közösségek és a kisebb fejlesztők ellenállása végül eredményt hozott.
Talán az utolsó rúgást november közepén pont a lengyel kormányzat álláspontjának határozott képviselete vitte be a törvénytervezetnek: Varsó bejelentette, hogy nem támogatja az Európa Tanács által korábban már elfogadott, szoftverszabadalmakra vonatkozó direktívatervezetet (Patentability of Computer-Implemented Inventions). Az EU-hoz hazánkkal egy időpontban csatlakozott közép-európai ország visszakozásával már akkor is érezni lehetett, hogy kétségessé vált: a tervezet (akkori formájában) valaha is törvényerőre emelkedhet.
Ennek eredményeként az Európa Tanács a minap bejelentette, hogy (ismét) elnapolja a döntést a kérdésben. „A tanács nem szavaz a projektről 2005 előtt.” - foglalta össze röviden a lényeget Marc Verwilghen, Belgium egyik minisztere, amikor jelentést tett országának parlamentje előtt. Ez persze nem jelenti azt, hogy végleg megbukott a javaslat, vélekedett a témáról Florian Mueller, a NoSoftwarePatents nevű, szabadalomellenes website alapítója. Szerinte az EU tanácsa még mindig adoptálhatja a tervezetet, de a késlekedés a növekvő politikai nyomás jele is lehet. Bár néhányan azt sem zárják ki, hogy szimplán a karácsonyi ünnepi időszak miatt nem akarják már áterőltetni a törvényhozáson a javaslatot.
Az elmúlt hat hónapban több, komoly befolyással bíró európai országban mozdultak meg az emberek, elutasítandó az elsősorban a nagy szoftverfejlesztő vállalatoknak kedvező törvény megszavazását. Hollandiában még júliusban indítványozta a kormányzat a nemzeti álláspont megváltoztatását, azaz hogy utasítsák el a javaslatot (ezt a parlament meg is szavazta, így a szélmalom hazája „átállt” az ellenzők oldalára). Októberben a német pártok egyesítették erejüket ezen célból, így Németország is szembehelyezkedett korábbi álláspontjával szemben; végül a lengyelek is hasonlóképp cselekedtek.