Európa beszállna egy Oroszországot elkerülő kazah gázvezetékbe

 Az Európai Unió kész anyagilag beszállni egy olyan vezeték építésébe, amely a közép-ázsiai Kazahsztánból Oroszország elkerülésével hozna földgázt Európába. Ezt az EU energiaügyi biztosa, Andris Piebalgs jelentette be pénteken, kazahsztáni látogatáasa idején. Az Európai Uniót egyre jobban aggasztja az orosz függőség, miután gázimportjának 26 százaléka Oroszországból érkezik.
2006.05.08. 08:51 |

 Az Európai Unió kész anyagilag beszállni egy olyan vezeték építésébe, amely a közép-ázsiai Kazahsztánból Oroszország elkerülésével hozna földgázt Európába. Ezt az EU energiaügyi biztosa, Andris Piebalgs jelentette be pénteken, kazahsztáni látogatáasa idején.
 
 Az EU kész finanszírozni a gázvezeték megvalósíthatósági tanulmányának elkészítését, közölte az energiaügyi biztos szóvivője.

 Az Európai Unió és Oroszország nemrég heteken át kemény szópárbajt vívott, amikor Moszkva azzal fenygetőzött, hogy gázexportját elviszi Európából, ha az EU megakadályozza az orosz Gazprom óriásvállalat terjeszkedését.

 Oroszország április végén megkezdte az első Kelet-Ázsiába (Japánba és Kínába) menő olajvezetékének építését. Szakértők szerint a négyezer kilométeres transzszibériai csővezeték alapjaiban rendezheti át az energiahordozók piacát. Moszkva új stratégiája az, hogy Ázsia felé is nyisson, és ne függjön európai vevőitől.

 Az Európai Uniót egyre jobban aggasztja az orosz függőség, miután gázimportjának 26 százaléka Oroszországból érkezik. Ám az esetleges kazah vezeték nem fogja helyettesíteni az orosz importot, csak kiegészíteni. Orosz sajtójelentések szerint a kazah vezeték Azerbajdzsánon és Törökországon át jutna Európába. Kazahsztán és Azerbajdzsán között a Kaszpi-tenger alatt húzódna a gázcső.

EU

  1. Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva

     Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.

    2011.07.01.
  2. Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó

     Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.

    2010.08.30.
  3. Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből

     Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság. 

    2010.06.22.
  4. Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen

     Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.

    2010.04.09.