-
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.
2011.07.01. -
Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó
Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.
2010.08.30. -
Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből
Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság.
2010.06.22. -
Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen
Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.
2010.04.09.
Európában megkegyelmeztek az MP3-as másolóknak
Az Európai Unió nem bünteti meg azokat, akik magáncélra másolnak zenéket az internetről. Az Európai Parlament a héten fogadott el egy új szabályozást a szellemi tulajdon védelméről, amihez egyébként az új tagállamoknak is alkalmazkodniuk kell.
Az Európai Unió nem bünteti meg azokat, akik magáncélra másolnak zenéket az internetről. Az Európai Parlament a héten fogadott el egy új szabályozást a szellemi tulajdon védelméről, amihez egyébként az új tagállamoknak is alkalmazkodniuk kell.
Az európai film-, video- zene- és szórakoztatóiparnak évente több százmilliárdos kárt okoznak a szoftverhamisítók és másolók. A világon forgalomban levő lemezek egy harmada másolt. Ha a másolók csak kicsit kevesebbet dolgoznának, az 200 ezer új munkahelyet teremtene, és persze több százmilliárdos adóbevételt az Európai Unió államainak. Ezért fogadtak el közös irányelveket az Európai Parlamentben a szellemi tulajdon védelméről. Az eddiginél szigorúbb szabályokhoz kell igazodniuk az új tagországoknak is. Magyarországon is várhatóan bevezetik a kétszeres kártérítést.
„Ez azt jelenti, hogy aki például mondjuk 10 ezer forint kárt okozott valamilyen szerzői jog jogosultjának, annak 20 ezer forintot kell a részére megfizetni, ez mindenképp egy jelentős visszatartó erő az eddigi egyszeres kárhoz képest” – nyilatkozta Ormós Zoltán jogász.
Az Európai Unió ugyanakkor megkímélte az úgynevezett mp3-mas másolókat, vagyis nem bünteti törvény azokat, akik az internetről tömörített CD-lemezekre másolnak zenét, ha azt kizárólag saját célra, otthoni hallgatásra használják, és még baráti körben sem terjesztik. A magáncélú másolás még akkor sem büntethető, ha azt valaki illegális honlapról másolta.