Európai alkotmányt szeretne az EP 2009-re - ha nincs az EU leállna a bővítéssel

 Az EP Románia és Bulgária EU-csatlakozása után leállítaná a bővítési folyamatot, ha nem sikerülne tető alá hozni a közös európai alkotmányt. Hogy ez utóbbi mégis összejöjjön, az EP nyilvános fórumok szervezésével újraindítaná az alkotmányozást. Jelentésében az EP „emlékeztet arra, hogy a parlament támogatja az európai alkotmány létrehozásáról szóló szerződést”, és kéri, hogy a 2006 júniusában tartandó Európai Tanács „kötelezze el magát ünnepélyes keretek között az Európa jövőjéről szóló alkotmányos megállapodás mellett”.
2006.01.23. 07:09 |

 Az EP Románia és Bulgária EU-csatlakozása után leállítaná a bővítési folyamatot, ha nem sikerülne tető alá hozni a közös európai alkotmányt. Hogy ez utóbbi mégis összejöjjön, az EP nyilvános fórumok szervezésével újraindítaná az alkotmányozást.  
  
 Az Európai Parlament 385-125-51 arányban elfogadta az unió jövéjéről folytatandó vitával foglalkozó, Andrew Duff (liberális, brit) és Johannes Voggenhuber (zöldpárti, német) által jegyzett saját kezdeményezésű jelentést.

 Az európai alkotmányról tartott 2005. május 29-ei francia, illetve június 1-jei holland népszavazás sikertelenségét követően a 2005. júniusi EU-csúcs úgy döntött, „mérlegelési időszak” következik. Ezt a 2006 első félévében záruló periódust a nyilatkozat szerint „minden egyes tagországban a polgárok, a polgári társadalom, a szociális partnerek, a nemzeti parlamentek, valamint a politikai pártok bevonásával széleskörű vita lefolytatására kell majd felhasználni”.

 A szöveg szerint az EP kéri, „tegyenek meg minden erőfeszítést annak biztosítására, hogy az alkotmány 2009 során lépjen érvénybe”. A jelentés szerint „a nizzai szerződés az európai integrációs folyamat továbbviteléhez semmilyen jövőben felhasználható alapot nem képez”.

 A képviselők úgy vélték, „alkotmányos rendezés nélkül az unió nem várhatja el állampolgárai támogatását, nem lesz képes fenntartani az integráció lendületét és hiteles partnerré válni a világ ügyeiben”. Jelentésében az EP „emlékeztet arra, hogy a parlament támogatja az európai alkotmány létrehozásáról szóló szerződést”, és kéri, hogy a 2006 júniusában tartandó Európai Tanács „kötelezze el magát ünnepélyes keretek között az Európa jövőjéről szóló alkotmányos megállapodás mellett”.

 A jelentés szerint „Bulgária és Románia csatlakozása után nem lehetséges az unió további bővítése a nizzai szerződés alapján”.

 Az EP elutasítja, hogy az alkotmányozási folyamat lezárultáig egyes tagállamok különálló „magot” hozzanak létre, és „helytelenít minden, az egyes országoknak az EU rendszerén kívüli együttműködésére irányuló javaslatot”.

 A képviselők javasolják, „hogy a mérlegelés mostani időszakát használják fel az alkotmányos projekt újraindítására egy – az európai integráció jövőjéről szóló – széles körű nyilvános vita alapján”. A jelentés szorgalmazza, hogy a különféle európai és nemzeti szintű viták mellett az EP is tartson „parlamenti fórumokat” a témában. Ez utóbbin többek között a következő kérdéseket vetnék fel: mi az európai integráció célja, milyen szerepet kell játszania Európának a világban, mi az európai szociális és gazdasági modell jövője, melyek az Európai Unió határai, illetve hogyan lehet előmozdítani a szabadság, a biztonság és az igazság érvényesülését.

 A képviselők azt szeretnék, hogy „legkésőbb 2007 második felében vonják le a mérlegelés időszakának következtetéseit, és szülessen egyértelmű döntés arról, hogyan kellene továbblépni az alkotmányt létrehozó szerződéssel kapcsolatban”.

Kiegészítés vagy feljavítás

 A jelentés parlamenti vitájában a két jelentéstevő amellett érvelt, hogy elég lenne megtartani az alkotmányt létrehozó szerződés központi elemeit. Szerintük ezt mindössze a szerződés lényeges feljavításának alapjaként lehetne kezelni. A néppárti, illetve szocialista árnyék-jelentéstevők - Alexander Stubb (EPP-ED, FI) és Richard Corbett (PES, UK) - viszont úgy vélték, az Európa jövőjéről folytatandó vita pozitív végeredménye az lenne, ha megtartanák a mostani szöveget, és szükség esetén azt egészítenék ki nyilatkozatokkal, jegyzőkönyvekkel. A plénum végül ez utóbbi megoldást támogatta.

EU

  1. Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva

     Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.

    2011.07.01.
  2. Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó

     Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.

    2010.08.30.
  3. Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből

     Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság. 

    2010.06.22.
  4. Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen

     Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.

    2010.04.09.