-
Ütemes menetrend
Új menetrend szerint közlekednek az autóbuszjáratok Székesfehérvár és Tatabánya között. Az autóbuszok ezentúl több, az útvonalon található fontosabb megállóhelyen megállnak, a két város közötti utat pedig jellemzően 1 óra 20 perc alatt teszik meg.
2024.12.14. -
Hétvégi vásárlás adományozással
Vasárnapig tart az év legnagyobb élelmiszergyűjtő akciója a Magyar Élelmiszerbank Egyesület szervezésében. Az ország 154 településén 365 áruházban összesen 6500 önkéntes gyűjti majd az adományokat. Székesfehérváron nyolc helyszínen, a kasszák melletti gyűjtőpontokon az Élelmiszerbank zöld mellényt viselő önkéntesei köszönettel fogadják a hűtést nem igénylő, tartós élelmiszereket, édességeket.
2024.11.16. -
Nemzeti konzultáció a magyar érdekek mentén – részvételre kérik a lakosságot
A válságok korában élünk, egymás után vagy egymással egyidőben jelennek meg súlyos konfliktusok a világban. Ilyen helyzetben fontos a gazdasági semlegesség, valamint az, hogy egyetértési pontokat alakítsunk ki és közösen döntsünk a céljainkról – hívták fel a figyelmet Vargha Tamás és Törő Gábor országgyűlési képviselők közös székesfehérvári sajtótájékoztatójukon. A honatyák a nemzeti konzultáción való részvételre kérték a lakosságot.
2024.11.15. -
A Magyar Jelnyelv Napja
A magyar jelnyelvről és a magyar jelnyelv használatáról szóló 2009. évi CXXV. törvényt november 9-én fogadták el. E törvény megszületésének jelentőségét elismerve, e nap emlékére november 9. a magyar jelnyelv napja 2017 óta, a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének kezdeményezése nyomán.
2024.11.09.
Évente 28-30 ezer ember hal meg a dohányzás miatt Magyarországon
A dohányzás előfordulási gyakorisága nem változott, a 2002-2005. évi adatokkal összehasonlítva a férfiak 43%, a nők 30%-a dohányos. Magyaroszágon évente 28-30 ezer ember hal meg a dohányzás káros szövődményei következtében. 2005 februárjában a Népegészségügyi Kormánymegbízotti Iroda megbízásából a Marketing Centrum 1200 fős országos reprezentatív mintán vizsgálta meg, hogy milyenek dohányzási szokásaink.
Magyaroszágon évente 28-30 ezer ember hal meg a dohányzás káros szövődményei következtében. 2005 februárjában a Népegészségügyi Kormánymegbízotti Iroda megbízásából a Marketing Centrum 1200 fős országos reprezentatív mintán vizsgálta meg, hogy milyenek dohányzási szokásaink, illetve mi lenne a lakossági fogadtatása a dohányzást korlátozó intézkedéseknek. E szerint a dohányzás előfordulási gyakorisága nem változott, a 2002-2005. évi adatokkal összehasonlítva a férfiak 43%, a nők 30%-a dohányos. A rendszeresen dohányzó férfiak, átlagosan napi egy doboz cigarettát szívnak, a nők 16 szálat. A magukat alkalmi dohányosnak valló férfiak 8, a nők napi 4 cigarettát szívnak el. A rendszeresen dohányzók 80%-a rágyújt közvetlenül étkezés után, 19%-a dohányzik étkezés előtt és 8%-a étkezés közben is. A dohányosok közel fele munkahelyén (ahol elvileg már ugye ki van!) illetve kávézóban is cigarettázik. Ehhez képest meglepő, hogy étteremben rendszeresen csak 29%-uk dohányzik.
A megkérdezettek kétharmadát zavarja az étkezés közbeni dohányzás, a rendszeres cigarettázók megengedőbbek, mint a nemdohányzók, akiknek 78%-át zavarja a füst.
Az emberek 70%-a teljesen kitiltaná a dohányzást az oktatási intézményekből, a legszigorúbbak e tekintetben a 60 évnél idősebbek. Az egészségügyi intézményekben a megkérdezettek kétharmada nem engedné meg a dohányzást, ebből a szempontból az idősek, a kistelepülésen lakók és a nemdohányzók a legradikálisabbak. Az emberek közel fele egyetért a vendéglátó-ipari egységek teljes füstmentessé tételével. Igaz az egészségügyi intézményekben és iskolákban a teljes dohányzási tilalom azonnali bevezetésével a megkérdezettek egyetértenek, addig úgy tűnik a cukrászdák és éttermek esetében ez egy sokkal lassabb folyamat lesz. Viszont érdekes az is, hogy az étterem tulajdonosok saját kezdeményezésükre indítottak vendégeik körében felmérést, hogy mit szólnának a helyiségek teljes füstmentességéhez. Habár még csak pár száz válasz született, úgy tűnik nem várható majd forgalom csökkenés, ha (dr. Kökény Mihály szerint) öt éven belül teljesen ki lehet tiltani az éttermekből a cigarettázást.
A tüdőrák kialakulásának kockázati tényezői
A tüdőrákos esetek túlnyomó többségének - egyes tanulmányok szerint 90-95%-ának - a dohányzás az oka. A tüdőrák azonban nem az egyedüli daganat, amelynek kialakulása a dohányzás következménye lehet. A gége, a szájüreg, a nyelőcső, a hólyag, a vesék, a gyomor, a prosztata, a hasnyálmirigy, sőt a méhnyak rákos megbetegedései vonatkozásában is igazolták a dohányzás kockázatnövelő szerepét.