-
Téli tárlat a Pelikánban
November 22-én pénteken 18 órától tartják az idei Téli tárlat megnyitóját a Pelikán Galériában. A Szent István Király Múzeum és a Székesfehérvári Művészek Társasága által szervezett kiállítást Domány Adél művészettörténész nyitja meg.
2024.11.21. -
Irodalmi verseny
„Ragyafestés”, kétballábas futás, „kutyagumiszedés” és legfőképpen sok nevetés várt a Móra Ferenc Könyvkiadó és a Hétvezér Általános Iskola által szerevezett irodalmi vetélkedő diákjaira, akik a vármegye minden részéből érkeztek a csütörtöki versenyre. A gyerekek Réz András filmesztétával, a Lukrécia papucsai című gyermekregény írójával is megismerkedhettek.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Evilág és túlvilág címmel zárul az idei Somorjai Ferenc Hangversenysorozat
A bérletsorozat záró koncertje két, szinte azonos időben keletkezett kompozíciót állít egymás mellé.
Mendelssohn d-moll hegedűversenye 1821–1823 között készült: a zeneszerző körülbelül tizenhárom éves volt, amikor hegedűtanárának, Eduard Rietznek megkomponálta három tételes concertóját. Ez a mű természetesen nem mérhető a „nagy” e-moll hegedűversenyhez, a hegedűirodalom egyik legszebb remekművéhez: a klasszikus formamodelleket még kamaszos szertelenséggel kezeli a fiatal zeneszerző – a lassú tétel áradó dallamossága vagy a finálé „cigányos” tematikája, rámenős virtuozitása mindazonáltal komoly zeneszerzői kvalitásokról tanúskodik. A sokáig lappangó, 1951-ben Yehudi Menuhin által felfedezett és bemutatott hegedűverseny szólóját a zenekar koncertmestere, Selmeczi Gábor hegedűművész adja elő.
A program második száma Beethoven 1826-ban komponált utolsó vonósnégyese, a klasszikus kamarazene egyik legnagyszerűbb műcsoportjának méltó záróköve, a kiváló kutató, Joseph Kerman szerint „a klasszikus nosztalgia briliáns tanulmánya”, melynek kimeríthetetlen mélységei – különösen a sokat idézett „Így kell lennie? Így kell lennie!” mottóval induló finálé – a legkülönbözőbb értelmezésekre indították az elmúlt majd két évszázad muzsikusait és zeneíróit.
A záróhangverseny meghívott vendége Brájer Éva, Székesfehérvár Megyei Jogú Város kultúráért felelős alpolgármestere lesz.