-
XVIII. Fejér vármegyei Prima Díj
A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének Fejér Vármegyei Szervezete tizennyolcadik alkalommal adta át a Fejér Vármegyei Prima díjakat, az elismeréseket idén is olyan személyek, illetve intézmények vehették át, akik a saját területükön maradandót alkottak. A Prima díjat idén Prof Dr. Györök György egyetemi tanár, Janota Zoltán tizenkilencszeres Ironman, Dr. Szekeres Ferenc szájsebész szakorvos és Dr. Gruiz Andrea gyermekorvos vehette át. Az ünnepség keretében adták át az idei "Év Vállalkozója" díjakat is.
2024.11.22. -
Openhouse iroda nyílt
Pénteken délelőtt ünnepélyes keretek között nyitották meg az Openhouse Ingatlan hálózat székesfehérvári franchise partnerének új irodáját a Távirda utca 39. szám alatt. A cég, amely bérleményből költözött saját tulajdonú ingatlanba, az elmúlt években piacvezető lett a városban és sikeresnek mondhatja magát mind a hitel-, mind pedig az ingatlan üzletágban.
2024.11.22. -
Hackaton győztesek
24 csapat jelentkezett az ország számos pontjáról az idei Harman Hackathon ötlet- és prototípusfejlesztő versenyre, amelynek döntőjében nyolc középiskolai és nyolc egyetemi csapat mérkőzött meg 24 óra alatt. A legjobb, a közlekedésben résztvevők biztonságát növelő műszaki eszközöket a székesfehérvári egyetemisták alkotta KÁVÉ és a pécsi középiskolások alkotta SLEEP készítette.
2024.11.16. -
3. Harman Hackathon
24 órája van a csapatoknak, hogy környezetére reagáló közlekedésbiztonsági eszközt találjanak ki és készítsék el a működő modelljét - elindult a 3. Harman Hackathon döntője. A nyolc egyetemi és nyolc középiskolai csapat a Sóstói Stadionban lázas munkával tölti majd az előttünk álló éjszakát, hogy szombaton bemutathassa a működő modellt, illetve a termék portfólióját a zsűri előtt.
2024.11.15.
Ezek lesznek a legfontosabb építőipari trendek 2020-ban
Amennyiben építkezés vagy lakásfelújítás előtt állunk, és szeretnénk olyan építőanyagokat vagy megoldásokat választani, melyek kellően előremutatóak, akkor érdemes lehet megfogadni Kiss Norbert, a Békás Épker építőanyag-kereskedés ügyvezető tulajdonosának előrejelzéseit a 2020-as esztendőre.
Óriási változások az építőiparban
Mielőtt azonban a konkrét trendekről beszélnénk, fontos kiemelni, hogy az előttünk álló időszak óriási változásokat hoz majd a honi építőiparban. A 2017 óta tartó fellendülést előidéző lakásáfa ugyanis eltörlésre kerül, tehát az építkezések forgalmi adója ismét 27 százalékra emelkedik, amit a kivitelezők biztosan a megrendelőkre hárítanak majd, tehát jelentős drágulással, valamint a szegmens drasztikus, egyes számítások szerint akár 30-40 százalékos visszaesésével is számolnunk kell.
Ez alapjaiban nyomja majd rá a bélyegét a kapcsolódó ágazatokra, hiszen a kereslet tekintetében mindenhol csökkenés várható, ezáltal tömegével lehetnek elhalasztott vagy törölt projektek, módosított építkezések, végső soron pedig természetesen az építőanyag-kereskedések forgalmában is visszaesést tapasztalhatunk majd. Egyedül a társasházak felújítási programja normalizálhatja egy kicsit a helyzetet, noha ebben a tekintetben is főként csak a szigetelőanyagok, a nyílászárók, valamint bizonyos gépészeti berendezések forgalma növekedhet.
Középpontban az okos építőanyagok
Mindez természetesen nem azt jelenti, hogy senki sem építkezik majd 2020-ban, de lényegesen kevesebben mernek belevágni, mint korábban, és akik ilyesmire vállalkoznak, azok is kétszer meggondolják, hogy milyen építőanyagokat válasszanak maguknak. Az utóbbi néhány évben ugyanis életünk minden területén megjelentek a különféle okos megoldások, így nem meglepő, hogy ma már az építőiparban is találhatunk intelligens építőanyagokat, így például okostéglákat, melyek jövőre minden eddiginél nagyobb szerephez juthatnak az ágazatban.
Ezek a megoldások több gyártó kínálatában is elérhetők, többségük pedig energiahatékonyságával hívja fel magára a figyelmet, hiszen a hőszigetelés az egyetlen olyan tényező, amivel kapcsolatban ezek az építőanyagok újítani tudnak. Az okostéglák pedig rendszerint kimagasló tulajdonságokat vonultatnak fel ebben a tekintetben, speciális kialakításuknak vagy valamilyen töltőanyaguknak köszönhetően. Ezek a modern építőanyagok lehetőséget adnak az egyrétegű falak kialakítására, miközben közel passzívház szintű teljesítményt tudnak leadni, és mivel a hőszigetelésük a tégla belsejében található, ezért kifejezetten időtálló megoldásnak tekinthetők. Nem véletlen, hogy egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek az építkezők körében.
A hőszigetelés még 2020-ban is központi szerepet kap
A modern építőipar egyik legnépszerűbb szolgáltatása minden kétséget kizáróan a hőszigetelés. Ma már kulcsfogalom mind az újépítésű, mind a felújítás előtt álló ingatlanok között, ezáltal a legtöbb lakástulajdonos tervezi, hogy belátható időn belül ilyen külső burkolattal látja el otthonát. A számítások szerint 2020-ban az építőipari munkálatok jelentős részét a hőszigetelések adják majd, hiszen a manapság alapkövetelménynek számító 15 centiméteres külső borítással jelenleg a használt lakások alig több mint 20 százaléka rendelkezik, vagyis több mint két és félmillióra tehető azoknak az ingatlanoknak a mennyisége, melyek utólagos homlokzati hőszigetelés előtt állnak.
A szegmens növekedését pedig tovább erősítheti, hogy a szigetelést egyre több kedvezményes banki hitel mellett már az Európai Unió is támogatja, ezáltal akinek önerőből nem telik rá, az egyre könnyebben juthat támogatáshoz, ami alaposan meglendítheti ezeket a munkálatokat. A homlokzati hőszigetelésekhez egyébiránt többnyire még mindig hungarocellt választanak a lakástulajdonosok, mert olcsóbb és közel ugyanolyan tulajdonságokkal rendelkezik, mint a kőzetgyapotból készült rendszerek.
Egyre több lesz a tetőcsere
A hatvanas évek végén és a hetvenes évek elején soha nem látott mértékű építkezési hullám söpört végig az országon. Ezek a híres „kockaházak” mindmáig állnak, azonban többségük már kisebb-nagyobb felújításra szorul. Ezek az ingatlanok kapják a legnagyobb mértékben az utólagos hőszigeteléseket, azonban 2020-ban óriási kereslet lesz az előrejelzések szerint a tetőcserékre is, hiszen nagyon sok ilyen épület még mindig az időközben veszélyesnek nyilvánított palatetővel van szerelve. Akár pala, akár hagyományos cserép, a közel öt évtized már megtette a hatását, így mindegyik megérett a cserére.
Mivel a tetőszerkezet sok esetben nem problémás, ezért egyre többen döntenek kizárólag a héjazat cseréje mellett. Mindezt azért, mert megjelentek a piacon a jó minőségű cserepes lemezek, melyeket nem szabad összekeverni a gyenge minőségű és könnyen sérülő hódfarkú megoldásokkal. Utóbbiak ugyanis annak ellenére is gyakran kerülnek fel tetőszerkezetekre, hogy tökéletesen alkalmatlanok otthonunk védelmének ellátására - pláne extrém időjárási jelenségek esetén. A jó minőségű cserepes lemezek viszont még a nagyobb szemű jéggel szemben is kitűnően ellenállóak, ezért nem meglepő, hogy egyre népszerűbbek a megrendelők között, hiszen esztétikusak, és nagyjából feleannyiból kivitelezhetők, mint egy klasszikus cseréptető.
Környezettudatos építőanyagok
Már minden tudományos folyóiratban és tanulmányban kijelentették, hogy az emberiség a 24. órában van, vagyis itt az ideje annak, hogy alaposabban is odafigyeljünk arra, hogy ugyanolyan élhető Föld maradjon utódainkra, mint ahogyan azt elődeink korábban ránk hagyták. Ebben a szellemiségben az építőipar is jelentős átalakulásban van, ezáltal 2020-ban hatalmas szerepet kapnak majd a környezettudatos megoldások. Már most is rengeteg olyan technológia van a piacon, mely figyelembe veszi a fenntarthatóságot vagy az újrahasznosíthatóságot, de az építőanyagok gyártóinak még bőven van mit behozniuk, ezen a téren pedig az előttünk álló esztendő hozhat jelentősebb változásokat és trendeket.