-
Beszélgetés Végh Annamáriával
Konzekvens várospolitikát folytatva minden olyan javaslatot megszavaz majd a közgyűlésben, amely valóban a fehérváriak életét teszi jobbá – ígéri Végh Annamária. A Mi Hazánk képviselője valódi sikernek érzi, hogy a közlekedési tanácsnoki poszton túl két belsős és külsős bizottsági helyet is kapott mozgalmuk.
2024.12.18. -
Beszélgetés Sándor Barbarával
Sándor Barbara, a Fehérvárért Közösen választási szövetség önkormányzati képviselője első alkalommal került be Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésébe. A 33 éves közgazdász négy idegen nyelven beszél, Finnországban is tanult, így első kézből tapasztalta a világ egyik legjobb oktatási rendszerét. Szívügye a környezetvédelem mellett a fiatalokat segítő bérlakásprogram.
2024.12.17. -
Célunk nem a vicckampány
Az új székesfehérvári képviselőtestület talán „legszínesebb” egyénisége Fenekes Roland, akiről sokan az aszfaltfestések és a buszmegállóépítések kapcsán hallottak. A Magyar Kétfarkú Kutyapárt önkormányzati képviselője mostantól azonban vagyongazdálkodási tanácsnokként konkrét javaslatokkal is próbál segíteni Fehérvár szépülésében.
2024.12.16. -
A demokráciát együtt csináljuk!
Dr. Pásztor Eszter 2024 nyarán, az önkormányzati választások után első alkalommal lett tagja Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének. A fiatal gyógyszerész, aki három kislányt nevel, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt képviselőjeként, listáról került a testületbe. Munkája során a helyi sajátosságoknak megfelelően szeretné megvalósítani az önkormányzatnál a közösségi költségvetés gyakorlatát, és változást szeretne elérni a fiatalok szórakozási lehetőségeinek bővítése terén is.
2024.12.13.
Magyar Ezüst Érdemkereszt a székesfehérvári bukó megismertetéséért
Az elismerést a galambtenyésztés népszerűsítéséért, valamint a székesfehérvári bukó galambfajta megismertetését szolgáló tevékenységéért kapta.
Bárány István tősgyökeres fehérváriként gyerekkora óta foglalkozik galambokkal. Kötelességének érzi, hogy világszerte megismertesse az egyetlen galambfajtát, ami a városáról kapta a nevét. A székesfehérvári bukógalamb első leírása 1925-ból való, de a városban már az 1700-as évek óta létezhetett ez a fajta.
Székesfehérváron belül a Felsővárosból származhatott ez a galamb, aminek jellegzetessége, hogy egyszínű, szíves hátú és feketeszalagos kék madár. A legnagyobb populációja a fajtának Székesfehérváron kívül egyértelműen Székelyföldön található. Az ottani kiállításokon a legtöbb bemutatott fajta a székesfehérvári bukó.
Mikor kezdett állatokkal foglalkozni?
Még kisgyerek voltam, amikor a nagybátyán, néhai Keller Ferenc magával vitt a postagalambjai közé. Onnantól kezdve egyenes út vezetett mostanáig.
A galambokkal szép sikereket ért el, hiszen sikerült megmenteniük egy kihalófélben lévő székesfehérvári fajt…
Az 1980-as években egy jó kis csapat állt össze és a régebben már elismertetett, de kérdésessé vált fajtát, a székesfehérvári bukógalambot újból sikerült elismertetni európai színtéren is.
Mit kellett ehhez tenni?
Megfelelő egyedszámot kellett biztosítani. Összegyűjtöttük a meglévő székesfehérvári egyedeket, és a vérfrissítés kedvéért külföldről is beszereztünk néhány szép példányt, és a fajta tudatos tenyésztésébe kezdtünk. Büszke vagyok arra, hogy sikerült megmenteni a székesfehérvári bukót, ami a királyok városának galambja.
Kiállításokon ma rendszeresen lehet találkozni Önökkel és persze a székesfehérvári bukó egy-egy szép példányával...
Az ezredforduló óta valamennyi nagy európai kiállításon ott vagyunk és mindenhonnan szép sikerrel jöttünk vissza. Többszörös Európa győztes tenyésztőink vannak az egyesületben. A fajtáról két könyv és több száz írás is megjelent.
Mindezekért a tevékenységekért rangos állami kitüntetést kapott augusztusban...
Meglepett, hogy van egy olyan agrárminiszterünk Dr. Nagy István személyében, aki az ilyen kis szegmensekre is odafigyel. Valljuk be őszintén, hogy ma a galambászat nem slágerhobbi, de nekem az egyik legfontosabb dolog az életemben. Szerintem a kitüntetés kapcsán annak a közösségnek az elismeréséről beszélhetünk, amely ezt a munkát végigvitte. Ha nincs egy jó társaság, akkor egyedül nem tudtam volna semmit sem csinálni.
Nagyon jó közösség alakult ki a V-61 Alba Regia Galamb- és Kisállattenyésztők Egyesületben, hogyan látják az utánpótlást?
Nehéz dolog a galambászat, hiszen folyamatos jelenlétet igényel. A galambtenyésztés azonban egy szenzációsan szép dolog. A székesfehérvári bukóval pedig egyértelműen értékmegőrzést végzünk. Ez egy olyan fajta, ami jellemzően fehérvári és fehérváron alakult ki 2-300 évvel ezelőtt. Ha tíz fiatal érkezne holnap, hogy szívesen belekóstolna a galambászatba mindenkinek szívesen segítenénk!