-
Fehérvári Versünnep
Közel negyven versmondó közül választotta ki a legjobb tizenkettő fiatalt a zsűri a 15. Fehérvári Versünnep elődöntőjében szombaton. A Szent István Hitoktatési és Művelődési Házban a város középiskolásai rendkívül színvonalas produkciókkal készültek.
2025.02.15. -
Jótékonysági orgonakoncert
“Fehérvárcsurgó ujjhegyen” címmel február 22-én, szombaton, 17 órakor a Károlyi Kastély kápolnájában lesz Kály-Kullai Rita orgonaművész koncerje. A koncert bevételéből tovább bővülnek a kastélyban a látássérülteknek készült tapintható tárgyak, most a kastélypark fáinak leveleit készítik el.
2025.02.15. -
Hegedűs a háztetőn
Több mint két évtized után mutatja be a Vörösmarty Színház a Hegedűs a háztetőn című klasszikus musicalt. A darab Telihay Péter rendezésében kerül színre.
2025.02.14. -
A címerek, zászlók és pecsétek világa
Különleges előadásra várták az érdeklődőket a Vörösmarty Mihály Könyvtárba. Az olvasóteremben a címerek, zászlók és pecsétek világába pillanthattak be a látogatók.
2025.02.14.
Február 22-én kezdődik a negyven napos böjti időszak
![Február 22-én kezdődik a negyven napos böjti időszak](/_upload/images/news/73122/a nagybojt.jpg)
Szigorú böjtöt Hamvazószerdán és Nagypénteken tartanak. E napokon csak háromszor esznek és egyszer laknak jól.
E két napon és nagyböjt többi péntekén 14 éves vagy annál idősebb tagjait arra kéri az egyház, hogy a böjti fegyelem részeként ne fogyasszanak húst. A böjt - mely háromszori étkezést, ebből egyszeri jóllakást és a hústól való tartózkodást foglalja magában - 18 éves kortól a megkezdett 60. életévig kötelező. Hústilalom alól felmentést kaphatnak a betegek és azok, akik nem saját asztaluknál étkeznek, de ilyen esetben más bűnbánati cselekményt kell végezniük. A húsvéti szentgyónás és szentáldozás ideje hamvazószerdától Szentháromság vasárnapig (Pünkösd utáni első vasárnapig) tart.
A vasárnapokat nem számítják böjti napnak, ezért VII. század óta a Nagyböjt szerdai nappal kezdődik. Hamvazószerdán a pap hamuval jelöli meg a hívek homlokát bűnbánatuk jeleként. Ezt a szokást az őskeresztény hagyományból merítik, amelyben a hívők a vezeklés részeként hamut szórtak a fejükre. Jézus Krisztus nyilvános működésének megkezdése előtt negyven napot töltött a pusztában, amelynek mintájára az Egyház a II. századtól kezdődően alakította ki ezt a húsvéti előkészületi időt.